„Japonci mají nejrychlejší vlaky, Češi jsou výborní houbaři.“ Jestli tě už ale nebaví pořád dokola dělat jenom smaženici, houbovou polévku a houbové řízky, máme pro tebe pár zajímavých receptů.
Houbové rizoto
Máš čas a chceš si z hub připravit něco gurmánského? Tak v tom případě je pro tebe tenhle recept ideální volbou.
Budeš potřebovat:
250 g rýže nebo ječných krup
100 g hub (sušených, zhruba 2–3 hrsti)
60 g másla
60 g parmazánu
200 ml suchého bílého vína
500 ml zeleninového vývaru
1 šalotku
2–3 stroužky česneku
Lžičku mletého kmínu
Lžičku sušené majoránky
Sůl a pepř dle chuti
I když se klasické italské rizoto dělá z rýže, můžeš použít i ječné kroupy. Pokud se pro ně rozhodneš, doporučujeme je předem namočit, ideálně alespoň 3 hodiny dopředu, nejlépe ale přes noc.
V hrnci si pozvolna začni ohřívat zeleninový vývar. Šalotku a česnek nakrájej nadrobno a nech změknout na pánvi s máslem. Poté přidej houby (pokud nemáš čerstvé, lze použít i sušené, které si předem na chvilku namočíš) a kmín. Společně opékej zhruba dvě minuty a pak přidej kroupy nebo rýži. Osol a přidej do pánve víno, které nech téměř vyvařit. Po necelé čtvrthodince míchání postupně začni přidávat horký vývar a opakuj, dokud nejsou kroupy (či rýže) úplně měkké.
Ve chvíli, kdy máš v pánvi ještě trochu nevyvařeného vývaru, přidej studené máslo, parmazán a majoránku. Míchej, dokud se máslo i sýr nerozpustí a nevytvoří krémovou konzistenci. Pak už jen stačí dochutit solí a pepřem podle preference a může se servírovat.
Houbové gnocchi
Tenhle recept se bude hodit, když máš chuť udělat si něco dobrého, ale v kuchyni nestrávit půl mládí.
Budeš potřebovat:
1 balení gnocchi
1 šalotku
2 stroužky česneku
Hrst sušených hub nebo cca 50 gramů čerstvých
Lžíci másla nebo ghí
250 ml smetany na šlehání (nebo rostlinné smetany)
40 g parmazánu
Houbový bujón
Hladkolistou petržel
Sůl, pepř
V hrnci dej vařit osolenou vodu na gnocchi. Na pánvi si rozehřej máslo (případně ghí) a nech na něm zvolna opéct nadrobno nakrájenou šalotku. Přidej najemno nakrájený česnek a na plátky nakrájené houby. Krátce restuj a poté zalij smetanou (pro „zveganizování“ receptu je možné použít rostlinnou verzi), přidej houbový bujón a parmazán a na mírném ohni nech za občasného míchaní zhoustnout. Po dosažení správné konzistence přidej nasekanou petrželku, osol, opepři a smíchej s uvařenými gnocchi.
Kulajda
Co je víc, než si na podzim dát misku poctivé polévky. I když jedna skupina kulajdu miluje a druhá nenávidí, jedná se o ideální recept do sychravých dnů.
Budeš potřebovat:
1,5 litru vývaru
500 g brambor
100 ml smetany
300 ml mléka
Lžíci másla
2 hrsti sušených hub
2 lžíce hladké mouky
Svazek kopru
4 vejce
Kmín, cukr, ocet, sůl a pepř na dochucení
V kastrolu si rozehřej máslo, na to přidej mouku a udělej si světlou jíšku. Tu zalij vývarem, dochuť solí a pepřem dle potřeby a přiveď k varu. Přidej na kostičky nakrájené brambory a houby a nech cca 40 min povařit. Až budou brambory pořádně měkké, přidej mléko, smetanu, kopr a dochuť podle potřeby.
V hrnci vedle si dej vařit vodu a přidej do ní ocet. Do mističky si vyklepni vejce a ve vařící se vodě udělej vír. Opatrně do něj vlej vajíčko a nech vařit dvě až tři minuty. Opatrně pak vejce vlož do porce polévky.
Houbový toast
Někdy prostě není na vyvařování čas a chceš jen nějakou rychlovku. I s houbami si můžeš vyčarovat rychlou dobrou večeři, která tě nebude stát moc času ani peněz.
Budeš potřebovat:
Chléb
Několik hub, klidně i žampionů
Libovolnou pomazánku
1 šalotku
1 stroužek česneku
Hladkolistou petržel
Sůl, pepř, kmín, tymián na dochucení
Nakrájej si na plátky houby a nech je změknout na másle na pánvi. Přidej na tenká kolečka namazanou šalotku a česnek a opeč společně dozlatova. Pro chuť přidej sůl, pepř, kmín a tymián, je to ale na tobě. Jestli jsi fanda pálivého, můžeš klidně přidat i špetku chilli vloček. Opeč si chleba a namaž ho třeba lučinou, nebo jestli se cítíš fancy, vyšlehaným kozím sýrem. Na to naservíruj houbovou směs a posyp nakrájenou hladkolistou petrželkou.