Nový objev prý vypovídá i o tom, jak se v Austrálii měnilo životní prostředí.
Vědecký tým v Novém Jižním Walesu našel obřího sklípkana, který pravděpodobně žil před 11 až 16 miliony let. Megamonodontium mccluskyi, jak exemplář tým pojmenoval, pravděpodobně žil v období miocénu v oblastech, které byly kdysi bujným deštným pralesem. Poznatky zveřejnil vědecký časopis Zoological Journal of the Linnean Society.
„Na celém kontinentu se dosud objevily pouze čtyři fosilie pavouků, což komplikuje pochopení jejich evoluční historie,“ uvedl paleontolog Matthew McCurry z University of South Wales. Podle něj je nový objev významný právě proto, že odhaluje nové informace o vymírání pavouků.
„Nejbližší žijící příbuzný této fosilie nyní žije ve vlhkých lesích od Singapuru až po Papuu Novou Guineu. To naznačuje, že tato skupina kdysi obývala podobná prostředí v pevninské Austrálii, ale následně vyhynula, protože Austrálie se stala více suchou,“ doplňuje McCurry.
Zachovalý stav fosilie prý pomohl týmu zařadit vyhynulého pavouka do rodiny současných sklípkanů. K tomu využil skenovací elektronovou mikroskopii, která umožnila studovat drobné detaily drápků a řas na pedipalpách, nohách i těle pavouka. Exemplář má sice „pouhých“ pět centimetrů, je ale přibližně pětkrát větší než jeho současní příbuzní rodu Monodontium.
Zpráva výzkumného týmu nám podle něj ukazuje také hlubší informace o tom, jak v minulosti vypadala Austrálie a příroda v ní. Skutečnost, že pavouk pravděpodobně žil v deštném pralese, znamená, že oblast byla výrazně vlhčí než v současnosti. I to by mohlo pomoci v dalším výzkumu, jak oteplování měnilo formy života a jak by je mohlo měnit i nadále.