Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. října 2023 v 15:00
Čas čtení 2:02
Adriana Královičová

FOTO: Industriální byt v Praze se pyšní kuchyní, která vypadá jako jeskyně. Ukrývá také tajný vchod do knihovny

KULTURA ARCHITEKTURA ČESKÝ DESIGN DESIGN INTERIÉRU
Uložit Uložené

Interiér se nese v eklektickém stylu.

Byt v Praze tě zaujme atypickým prostorem, uměleckým duchem i rozlohou. Hned na první pohled je zřejmé, že se nejedná o běžné obytné prostory, ale o místo, které v sobě nese něco mnohem výjimečnějšího. Stojí za ním architektonické studio Objektor architekti, které v rámci kreativního konceptu spolupracovalo s klientkou Terezou Porybnou. Tereza se nechala unášet fantazií a chtěla si splnit všechny své dětské sny. I proto v interiéru můžeš vidět tajný vchod do knihovny či kuchyni, která vypadá jako jeskyně.

„V rámci tohoto projektu měla klientka velkou chuť experimentovat s různými stylovými prvky. Jejím cílem bylo navrhnout byt tak, aby v sobě zahrnoval soukromý i veřejný prostor. Věděla, že chce vytvořit místo, které je sdílené, otevřené a průchozí, a přitom zde mohou lidé odhalit skryté kouty a tajemství,“ přibližují projekt architekti ze studia Objektor.

Výsledkem je eklektický interiér, který je stále proměnlivý, podobá se galerii či divadelní scéně. Dominuje mu šedá barva, beton, ale také množství světlého dřeva. Kromě toho, že jej klientka využívá jako obytný prostor, ho hodlá sdílet a zvát tvůrce na rezidenční umělecké výstavy.

architektúra, interiérový dizajn, dizajn, Praha
Zdroj: Boys Play Nice/Objektor architekti

Byt i galerie v jednom

„Byt dnes poskytuje zázemí pro tvorbu rezidenčních umělců. Slouží jako prostor pro výstavy, společenské akce, ale také jako útočiště pro investora s tímto netradičním zadáním, a to přistoupit k návrhu bytu jako k výtvarnému dílu. Vytvořili jsme scény a zákoutí, které si uživatel přetvoří podle nálady,“ dodávají.

Doporučeno
Paneláky místo Žižkova a vznášející se budovy. Takto mohla vypadat Praha podle plánů, které nevyšly Paneláky místo Žižkova a vznášející se budovy. Takto mohla vypadat Praha podle plánů, které nevyšly 28. června 2024 v 13:00

Architekti pracovali na rozloze 200 čtverečních metrů. Jelikož chtěli rozdělit prostor na veřejnou a soukromou část, pracovali zejména s odlišnými materiály, které jednotlivé části pomáhají přirozeně oddělit. „Výběr materiálů pro podlahu a stropní kresby byl záměrný. Pomáhají rozdělit tento prostor do tří hlavních částí: společenského prostoru, obytného prostoru s ateliérem a pokoje majitelů bytu. Zajišťují, že soukromé části jsou odděleny od společenských částí, a postupně propojují tři různé atmosféry,“ informuje dále studio Objektor.

V bytě se nikdo nevrátí stejnou „cestou“. Majitelka si přála v obytném prostoru navrhnout tajná zákoutí, i proto ložnice plynule přechází do koupelny a také do šatníku s tajným přechodem do vstupní chodby. Ostatní zóny bytu se plynule prolínají a hranice mezi nimi jsou do jisté míry nejasné. Soukromí v tomto bytě lze upravovat díky vertikálním posuvným prvkům.

architektúra, dizajn, interiérový dizajn, Praha
Zdroj: Boys Play Nice/Objektor architekti
Čti na další straně
Článek pokračuje na další straně
Strana 1 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse