V novém klipu projektu Tak co? si nezahráli skuteční herci a herečky, o produkci se nestaral štáb lidí. Za vším stojí umělá inteligence.
„S pomocí pokročilé technologie umělé inteligence, konkrétně systému GEN2, Midjourney 5.2, byl klip vytvořen filmařem a režisérem Petrem Salabou. Tato inovativní kombinace hudebního umění a umělé inteligence představuje nový krok ve světě tvorby videoklipů,“ stojí v tiskové zprávě, kterou, až na pár věcí jako titulek nebo vyjádření členů kapely a autora videa, taktéž zkomponovala umělá inteligence.
Autor se snažil o hypnotický zážitek, který by měl člověka nečekaně zasáhnout. Jestli se tak děje i u tebe, posuď sám:
„Zvolil jsem noirovou atmosféru deště, stínů a neonů, nejen protože se hodí k písni, ale je to i něco, co systémy na syntézu obrazu zvládají překvapivě dobře. Nástroj na simulaci obecných fyzikálních jevů v tomto případě umožňuje emoce. Je to i tím, že se tyto optické principy bezpečně opakují v trénovacích datech, ze kterých umělá inteligence vychází,“ okomentoval své dílo Salaba.
Generované vjemy se podřizují rytmu takového klasičtějšího popového zvuku Tak co?, zajímavé nicméně je, že v textu Davida Hrbka prakticky není zmínka o umělé inteligenci.
„Samotný text písně explicitně nezmiňuje nic o nových technologiích, ale je tam silný motiv odloučení a niterné touhy po kontaktu s druhým člověkem. A tak mě rychle napadl motiv virtuální reality. Ta může hořkosladce naplnit všechna přání, ale zároveň mrazivě ukazuje nějakou esenciální prázdnotu, kterou před nás staví,“ pokračoval Salaba.
Nutné je také zmínit, že autor nepoužil žádnou konkrétní vizuální předlohu ani klasické animační postupy, jako tomu je u drtivé většiny videoklipů vytvořených AI, které byly ve světě doposud zveřejněny.
Co na klip říkáš? Myslíš, že je tohle budoucnost hudebních videoklipů? Hlasuj v naší anketě.