Vědecký tým přišel s novými poznatky o lidském čichu. Každá z nosních dírek cítí něco trochu jiného.
Tušíš, odkud vítr fouká? Studie naznačuje, že naše nosy možná fungují trošku jinak, než jsme si mysleli. To, jak vnímáme pachy, se podle výzkumného týmu může lišit podle toho, která z nosních dírek zrovna zacítí „intenzivnější závan“. Výsledky nového výzkumu publikoval časopis Current Biology.
Pravá a levá nosní dírka podle výzkumu vysílá do mozku různé signály. Na něco podobného jsme zvyklí například u hlodavců, kteří se v prostoru orientují podle koncentrace pachu v levé a pravé nozdře. U lidí ale doposud nebylo jasné, jestli lidské nosní dírky rozeznávají pach jako jeden podnět, nebo dva různé signály.
Výzkumný tým předkládal deseti zúčastněným různé vůně, například banán, kávu nebo eukalyptus, a skrz nitrolebeční elektrody zkoumal, jak na tyto podněty jejich mozky reagují. Ukázalo se, že levá nosní dírka vysílá signály do levé hemisféry, zatímco pravá do pravé.
Zajímavé je, že informace, které mozek o pachu dostává, nebyly zcela identické. Každá dírka tak mozku zjednodušeně řečeno poskytuje unikátní, a hlavně voňavý zážitek. Odlišné signály se ukázaly v případě, kdy zúčastnění čichali oběma dírkami naráz, i když si je střídavě zakrývali.
Ukázalo se, že informace o pachu z obou nosních dírek jsou v primární čichové kůře časově odděleny. Vůně, která proběhne jednou nosní dírkou, vyvolá reakci v příslušné hemisféře. Druhá hemisféra se aktivuje až o půl sekundy později. Podle autorstva studie to naznačuje, že lidský čich měl sloužit mimo jiné i k orientaci v prostoru, podobně jako například sluch.