Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Je to otravné a málokomu se s tím chce babrat. Ale pokud tě nenamotivuje k pravidelnému praní ložního prádla nic jiného, mysli na to, že málokdy jsi v posteli o samotě.
Ve Francii si již invaze štěnic vyžádala vládní akční plán, na Slovensku musely být deratizovány stovky bytů a kromě nich se v ložním prádle nahromadí leccos od běžné špíny přes odumřelé kožní buňky až po roztoče a jiná „roztomilá“ zvířátka. Problémy hlásí i Praha.
Zjišťovali jsme, jak často je třeba prát ložní prádlo, abychom podobné invazi předešli, a jak souvisí materiál povlečení s kvalitou a se zdravím pokožky a vlasů. Hygiena se může zdát na první pohled jako jednoduché téma, ale z rozhovorů s experty na zdraví pokožky či na sexuální zdraví víme, že těmto základům se ve školách dostatečně nevěnujeme.
Taková témata jsou často tabuizována, i proto jsme již napsali například o tom, jak sisprávně umýt pohlavní orgány. Přečti si více našich článků o zdraví, a pokud nás chceš v naší práci podpořit, přidej se do klubu Refresher+.
V posteli nespíme sami
Začněme u věcí, které produkuje tvé tělo: desítky tisíc odumřelých kožních buněk, pot, sliny, kožní maz a jiné tělesné tekutiny s námi tráví čas, i když jsme zachumlaní v povlečení. Připočítej k tomu prach z ulice, zbytky kosmetiky na vlasech, obličeji a těle či roztoče, kteří mohou zhoršit ekzémy či astma nebo vyvolat alergické reakce.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak často dermatolog doporučuje prát povlečení.
Zda má výběr materiálu vliv na zdraví vlasů nebo tvorbu vrásek.
Dermatolog Alok Vij proto doporučuje prát ložní prádlo minimálně jednou za dva týdny, v ideálním případě i jednou týdně. „Přikrývky a polštáře není třeba prát tak často,“ uvedl Vij pro clevelandskou kliniku. „Ale kožní buňky, bakterie a roztoči mohou určitě cestovat a žít na vašem polštáři nebo ve vaší přikrývce, takže se ujistěte, že i na ty při pravidelném praní myslíte.“
Pokud s tebou v posteli spí domácí zvířata, hodně se v noci potíš, spíš bez oblečení nebo máš za sebou zánět či nějaké onemocnění, je vhodné prát prádlo častěji. Pokud tě zdravotní problémy netrápí a měníš si pravidelně i pyžamo, prádlo snese pár dní práce navíc. Tak či onak odborník nedoporučuje stlát si hned ráno: teplo a vlhkost pomáhají udržovat roztoče naživu.
Vhodné je prát na vysoké teploty, ale vždy se řiď štítkem na povlečení.
Jak často prát ložní prádlo
Povlečení na polštář
Jednou týdně
Povlečení na přikrývku
Jednou týdně
Prostěradlo
Jednou za dva týdny
Polštáře (výplň)
Dvakrát až třikrát ročně
Přikrývky (výplň)
Dvakrát až třikrát ročně
Má výběr materiálu vliv na kůži nebo vlasy?
Bez ohledu na to, zda máš nějaký kožní problém, který řešíš, nebo ne, podle odborníků a odbornic stojí za to zamyslet se nad výběrem materiálů, ze kterých máš doma povlečení. Kožní lékař Joshua Zeichner pro magazín Well+Good vysvětlil, že ideální jsou měkké tkáně vyrobené z přírodních látek: například jemně zpracovaná bavlna nebo hedvábí. Snižujeme tím tření mezi vlasy a polštářem (resp. mezi kůží a ložním prádlem), což přispívá ke zdravější kůži a vlasům.
Z estetického hlediska si tím zajistíš hladší vlasy (hedvábí se doporučuje především pro kudrnaté, které takto vydrží více nocí po sobě, aniž by přišly o svůj osobitý tvar a příliš se rozcuchaly). Tím, že se vlasy méně třou, předcházíš i nadměrné lámavosti. Přidaným benefitem je i méně podrážděná pokožka – ačkoli typicky se hedvábí doporučuje i pro redukci vrásek, dosavadní vědecký výzkum to nepotvrzuje.
Kvalitu a tempo stárnutí pokožky podstatně více ovlivňuje kvalita spánku.
Ukazuje se však, že výběr materiálů je velmi důležitý pro lidi s atopickým ekzémem nebo jinými kožními problémy, jelikož nadměrné tření nebo například nedostatečná prodyšnost tyto kožní stavy zhoršují. „Syntetické tkaniny, jako je polyester nebo hrubá vlna, mohou způsobit podráždění a zánět kůže a zhoršit stavy, jako je ekzém nebo rosacea,“ říká Zeichner.
Jak se zbavit štěnic
Bez ohledu na to, zda máš doma luxusní hedvábné povlečení, nebo obyčejné z fast fashion řetězců, si domů můžeš nezvané hosty přinést a zůstanou tam dlouho. Například zbavit se štěnic trvá přibližně dva měsíce, protože štěnice začínají mizet až po druhém či třetím postřiku.
Avšak podle majitele dezinsekční firmy DeArt Richarda Kuropky žádný postřik nezničí nakladená vajíčka, ze kterých se mohou vylíhnout další štěnice. DeArt letos zasahoval jen ve slovenských Levicích již ve více než 200 bytech.
Lidem, kteří si v bytě najdou štěnice, šéf dezinsekční firmy radí nemýt podlahu a na noc neopouštět byt. Štěnice vylézají zejména v noci, aby se nepozorovaně nakrmily lidskou krví, a tak by v případě prázdného bytu pouze v úkrytu čekaly na nového hostitele. Bez jídla přitom dokáží přežít až rok.
Bratislavský regionální úřad veřejného zdravotnictví také doporučuje přivolat k čištění profesionální firmu. Kromě toho budeš muset vyčistit i veškeré zařízení v domácnosti: nábytek vynést ven, rozebrat, důkladně vyčistit, ošetřit vhodným biocidem, prádlo vyprat, vyvařit, vyžehlit pomocí napařování, v bytech poskládat obrazy, odstranit koberce, strhnout tapety, dřevěné obklady, zpřístupnit otvory, dutiny, šachty a odtáhnout nábytek od stěn.
Dermatoložka Petra Milko dodává, že při výletech do zasažených oblastí je vhodné dbát i na to, kde si vybalujeme. Doporučuje v hotelových pokojích či Airbnb ubytování nevybalovat kufry na postel a také si na ní nenechávat volně pohozené oblečení. Po návratu domů je vhodné vybalit si mimo ložnici a v případě potřeby ošetřit oblečení podle doporučení úřadu veřejného zdravotnictví.
Je to sice nechtěná brigáda, ale odměnou ti bude opravdu čistý byt i postel.