Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Čteš článek:
Syfilis, HPV nebo kapavka. Jak poznáš nejčastější pohlavní choroby?

Chlamydie: Bez příznaků, o to nebezpečnější

Co to je? Chlamydie je bakteriální infekce, která se přenáší sexem nebo jiným kontaktem s infikovanou genitální tekutinou (semenem či vaginálním výtokem). Chlamydie – parazité uvnitř buněk – napadají podle Krajské hygienické stanice Středočeského kraje sliznice urogenitálního traktu, dýchacích cest, oční spojivky, ale také klouby a nervový systém.

Jedná se o jednu z nejrozšířenějších pohlavních chorob, jejichž výskyt lékaři nejčastěji zaznamenávají u mladých sexuálně aktivních žen.

Jaké jsou příznaky? Chlamydiová infekce u většiny pacientů a pacientek probíhá bezpříznakově – a mnohdy se projeví až při oslabení organismu.

Pociťovat ale můžeš:

  • bolest při močení,
  • neobvyklý výtok z pochvy, penisu nebo konečníku,
  • ženy mohou zažívat bolest břicha, krvácení po sexu a krvácení mimo menstruaci,
  • muži zase bolest a otok varlat.

Jak se diagnostikuje? Testování na chlamydie se provádí rozborem moči nebo výtěrem. Otestovat se můžeš nechat na venerologii, kožním oddělení či u gynekologa nebo na urologii.

Doporučeno
KVÍZ: Poluce nebo ovulace? Otestuj své znalosti pohlavního ústrojí a sexuální výchovy KVÍZ: Poluce nebo ovulace? Otestuj své znalosti pohlavního ústrojí a sexuální výchovy 19. října 2023 v 13:00

Pokud si myslíš, že máš chlamydie, je důležité se nechat otestovat a léčit co nejdříve. Pokud se infekce neléčí, může se rozšířit do dalších částí těla a vést k dlouhodobým zdravotním problémům, zejména u žen.

Jak se léčí? Chlamydie se léčí pomocí antibiotik. Při akutních infekcích se užívají dva až tři týdny, při chronických až osm týdnů. 


Syfilis: Vředy a vyrážky

Co to je? Syfilis je podle serveru Penn Medicine pohlavně přenosné infekční onemocnění způsobené bakterií Treponema pallidum. Bakterie způsobí infekci, když se dostane do porušené kůže nebo sliznice, obvykle pohlavních orgánů. 

Syfilis se šíří přímým kontaktem se syfilitickým vředem. Ty se mohou vyskytovat na penisu, vagíně, konečníku, rtech nebo v okolí úst. Choroba se tak může šířit při vaginálním, análním nebo orálním sexu.

Jaké jsou příznaky? Příznaky syfilidy jsou často mírné a těžko postřehnutelné. Mají také tendenci se v průběhu času měnit a objevovat se nárazově.

Mezi příznaky patří:

  • obvykle nebolestivé malé vřídky (ulcerace) nebo bradavice na penisu, ve vagíně nebo v okolí řitního otvoru,
  • vřídky na jiných místech, např. v ústech nebo na rtech a rukou,
  • vyrážka na dlaních a chodidlech,
  • bílé skvrny v ústech,
  • příznaky podobné chřipce – vysoká teplota, bolesti hlavy a únava,
  • nejednotné vypadávání vlasů na hlavě, vousech a obočí.

Jak se diagnostikuje? Syfilis lze diagnostikovat pomocí krevních testů na protilátky proti bakterii Treponema pallidum. Případně si můžeš v lékárně zakoupit rychlotest, ten je ale logicky méně přesný. Infekce je vždy hlášena hygienickému úřadu.

Jak se léčí? Jak uvádí zdravotnická skupina EUC, rané stadium syfilidy lze léčit pomocí antibiotik, kdy se do svalu aplikuje dávka penicilinu G. V případě pokročilejších stadií se podávají vysoké dávky nitrožilního penicilinu po dobu minimálně deseti dnů.


Čti na další straněČti na předchozí straně
Článek končí na další straně
Strana 2 z 3
Domů
Sdílet
Diskuse