HPV: Nakazí se až 80 procent populace
Co to je? Lidský papilomavirus (HPV z anglického human papillomavirus, pozn. red.) je skupina papilomavirů, které napadají lidské buňky. U většiny lidí nezpůsobují žádné problémy, ale některé typy mohou způsobit genitální bradavice, nebo dokonce rakovinu.
HPV se lze nakazit velmi snadno. Nemusí jít pouze o penetrační sex, ale i jakýkoli kontakt „kůže na kůži“ v oblasti genitálií, anální nebo orální sex či sdílení sexuálních hraček. Data naznačují, že se jím v průběhu života nakazí až 80 procent populace, přičemž nejčastěji k tomu dochází mezi 18. až 24. rokem života.
Jaké jsou příznaky? HPV většinou nemá žádné příznaky, takže o nákaze nemusíš ani vědět. Bohužel ani u vysoce rizikových typů HPV se mnohdy neprojeví žádné příznaky infekce, dokud nezpůsobí vážné zdravotní problémy.
HPV viry ale mohou způsobit:
- genitální bradavice,
- abnormální změny v buňkách, které se mohou změnit v rakovinu.
Jak probíhá diagnostika? V případě rizikových typů HPV vznikají přednádorové změny, které se následně vyvíjí v rakovinu. Tyto změny odhalí preventivní screeningový stěr z děložního hrdla a gynekologické vyšetření prováděné jednou ročně.
Ženy ve věku 35 a 45 let mohou na gynekologii také zdarma podstoupit přímo HPV DNA test. U mladších žen se ale nedoporučuje, protože ve většině případů je tělo schopné se viru samo zbavit a nezpůsobí žádné potíže.
Jak se léčí? HPV infekci nelze léčit. „Ve většině případů je však tělo schopné s nákazou bojovat a samo se viru zbavit, aniž by vznikly příznaky onemocnění,“ vysvětlila v rozhovoru pro Refresher lékařka z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU Petra Vinklerová.
Vaginální trichomoniáza: Ohrožuje ženy v reprodukčním věku
Co to je? Parazitární onemocnění trichomoniáza je způsobeno prvokem Trichomonas vaginalis. Často se vyskytuje spolu s kapavkou nebo chlamydiovou infekcí a vyvolává záněty urogenitálního traktu. Přenáší se sexem, ale nikoli orálním či análním.
Nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku – ve věku 15 až 35 let postihuje až pětinu populace.
Jaké jsou příznaky? Příznaky trichomoniázy se podle NHS obvykle objeví do jednoho měsíce od nákazy. Až u poloviny všech nakažených se však žádné příznaky neobjeví.
Trichomoniáza u žen může způsobit:
- abnormální vaginální výtok,
- větší produkci výtoku než obvykle, který může mít nepříjemný zápach a neobvyklou barvu,
- bolestivost, otok a svědění v okolí pochvy (někdy svědí i vnitřní strana stehen),
- bolest nebo nepříjemné pocity při močení nebo sexuálním styku.
Trichomoniáza u mužů může způsobit:
- bolest při močení nebo při ejakulaci,
- potřebu močit častěji než obvykle,
- řídký, bílý výtok z penisu,
- bolestivost, otok a zarudnutí kolem žaludu nebo předkožky.
Jak se diagnostikuje? Diagnostika trichomoniázy se podle webu Venerologie provádí ze vzorku moči nebo z výtěrů z močové trubice u mužů a ze stěrů z vaginální stěny u žen. Testováni by měli být všichni potencionálně nakažení partneři či partnerky.
Jak se léčí? Trichomoniázu lze účinně léčit antibiotiky. Ty se obvykle užívají dvakrát denně po dobu pěti až sedmi dní.