Astronomové objevili obrovskou černou díru starou 13 miliard let. Vyvolává nové otázky o tom, odkud se černé díry vzaly.
Nález na obloze byl objeven pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Objekt nacházející se v srdci Galaxie milionkrát větší než Slunce je na malou černou díru překvapivě velký, což vyvolává otázky o tom, jak tak rychle narostl. Velikost překvapila i profesora Roberta Maiolina, astrofyzika z University of Cambridge, který vedl pozorování. „Překvapením je, že je tak velmi masivní. To byla ta nejneočekávanější věc,“ cituje vědce The Guardian.
„To, odkud se černé díry vzaly, bylo vždy hádankou, ale nyní se zdá, že se tato hádanka prohlubuje,“ uvedl profesor Andrew Pontzen, kosmolog z University College London, který se na výzkumu nepodílel. „Tyto výsledky naznačují, že některé černé díry místo toho rostly v mladém vesmíru obrovskou rychlostí, mnohem rychleji, než jsme očekávali.“
Nová zjištění jsou nejnovějším z řady úžasných objevů vesmírné observatoře NASA. Vesmírný dalekohled Jamese Webba je asi stokrát citlivější než předchozí dalekohledy, jako je například Hubbleův teleskop, při detekci infračerveného světla, což je část spektra používaná k vidění nejvzdálenějších objektů.