Rozhodli jsme se vám usnadnit často již tak náročné předvánoční období. Otestovali jsme vánočky ze supermarketů, abyste měli jednodušší rozhodování, až si do jednoho z nich půjdete pro vánoční svačinu, snídani nebo dezert.
Vánoce jsou svátky, které si řada z nás pojí kromě jiného také s mnoha tradičními dobrotami. Chybět nemůže cukroví, bramborový salát, u většiny lidí kapr a nedílnou součástí svátečního stolu bývá také vánočka. Máme na ni chuť, kvůli předvánočnímu shonu ale nemusíme stíhat upéct vlastní.
Můžeme si tak ulehčit práci a sáhnout po hotové ze supermarketu. Každý řetězec má v nabídce vlastní vánočku, dvě nebo tři. Jak ale poznat, kterou se vyplatí koupit a které se vyhnout obloukem? Refresher se opět vydal na lov za tebe a přináší ti test vánoček ze supermarketů.
Historie vánoček
Než se ale pustíme do samotného testování, řekneme si něco o vánočce jako takové a její historii, která sahá až do 16. století (a pokud bychom počítali caltu, což bylo staročeské moučné pečivo ze 14. století, tak je její minulost vlastně ještě bohatší). V té době bylo pečení vánočky výsadou pouze několika mistrů pekařů. O privilegiu pečení vánočky svědčí každoroční cesta vánočky na Pražský hrad, jak popisuje web Svět cukrářů:
„Každý rok se na Štědrý den dopoledne vydalo šest bíle oděných pekařských tovaryšů na Pražský hrad, aby zde nejvyššímu pražskému purkrabímu předali jeden obzvlášť povedený a dlouhý kus tohoto sladkého zapleteného pečiva.“
Podle webu Kuchaři do domu mají vánočky také své rekordy. Tu vůbec největší upekli v Kanadě v roce 2000. Vážila 2 502 kilogramů a měřila téměř 22 metrů. Smlslo si na ní 3 500 lidí.
Své vánočkové rekordy má i Česko. Neověřené zdroje říkají, že v roce 1987 upekli v Krásné Lípě vánočku, která vážila 400 kilogramů. Oficiální rekord ale drží vánočka z roku 2013, kdy českobudějovická pekárna upekla vánočku o délce 818 centimetrů a váze 61 kilogramů.
V domácnostech smrtelníků a smrtelnic se vánočka začala péct v 18. století – a jednotlivé recepty se od těch dob liší nejen podle domácností, ale i regionů. Jedno má ale vánočka za všech okolností vždycky společné, a to symboliku. Protože svým tvarem připomíná Ježíška v povijanu, je podle tradice brána jako symbol nového života a plodnosti. Věřilo se také, že její křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami.
Kritéria testování
„Máslové pečivo a cukroví musí být skutečně z másla.“ Podle Státní zemědělské a potravinové inspekce je možné označovat produkty jako máslové jenom v případě, že jsou skutečně vyrobeny „výhradně z másla“. V případě, že by byl produkt vyroben z jiných tuků, například rostlinných olejů, a obsahoval by označení jako „máslový“, s „máslovou náplní“ či s „lehkou máslovou náplní“, jednalo by se o klamání spotřebitele*spotřebitelky.
Tato problematika je natolik závažná, že se jí dokonce věnuje i legislativa.
Vánočka podle vyhlášky 333/97 Sb. spadá mezi jemné pečivo: „Jemným pečivem se rozumí pekařské výrobky získané tepelnou úpravou těst nebo hmot s recepturním přídavkem nejméně 8,2 procenta bezvodého tuku nebo 5 procent cukru na celkovou hmotnost použitých mlýnských výrobků.“
Ze všech těchto důvodů jsme se tedy do hodnocení rozhodli přidat i máslový faktor – zaměříme se proto na to, zda dané vánočky máslo obsahují, případně v jakém množství bylo využito.
Další důležitý aspekt tohoto tradičního pečiva: rozinky. Byť jsou jeho neodmyslitelnou součástí, lidé se, jak je dobře známo, dělí na dvě skupiny: ty, kteří rozinky milují, a ty, kteří je nemohou vystát. Rádi bychom posloužili všem, bez ohledu na preferenci, co se týče sušeného ovoce. I tento faktor jsme se proto při testování rozhodli zvážit.
Finální kritéria jsou tedy následující – cena, chuť, celková gramáž výrobku, množství másla a množství rozinek. Podobně jako u testu hotovek jsme produkty hodnotili na škále od jedničky do desítky, kdy desítka je nejlepší.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jestli je lepší vánočka z Lidlu, Billy, Tesca, Alberta nebo Penny.
- Která vánočka nakonec vyhrála.
- Která je naopak úplný propadák a měl*a by ses jí vyhnout.
- Kolik jednotlivé vánočky stojí peněz.
- Která vánočka v sobě má nejvíce a která nejméně másla.