Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rozhodli jsme se vám usnadnit často již tak náročné předvánoční období. Otestovali jsme vánočky ze supermarketů, abyste měli jednodušší rozhodování, až si do jednoho z nich půjdete pro vánoční svačinu, snídani nebo dezert.
Vánoce jsou svátky, které si řada z nás pojí kromě jiného také s mnoha tradičními dobrotami. Chybět nemůže cukroví, bramborový salát, u většiny lidí kapr a nedílnou součástí svátečního stolu bývá také vánočka. Máme na ni chuť, kvůli předvánočnímu shonu ale nemusíme stíhat upéct vlastní.
Můžeme si tak ulehčit práci a sáhnout po hotové ze supermarketu. Každý řetězec má v nabídce vlastní vánočku, dvě nebo tři. Jak ale poznat, kterou se vyplatí koupit a které se vyhnout obloukem? Refresher se opět vydal na lov za tebe a přináší ti test vánoček ze supermarketů.
Historie vánoček
Než se ale pustíme do samotného testování, řekneme si něco o vánočce jako takové a její historii, která sahá až do 16. století (a pokud bychom počítali caltu, což bylo staročeské moučné pečivo ze 14. století, tak je její minulost vlastně ještě bohatší). V té době bylo pečení vánočky výsadou pouze několika mistrů pekařů. O privilegiu pečení vánočky svědčí každoroční cesta vánočky na Pražský hrad, jak popisuje web Svět cukrářů:
„Každý rok se na Štědrý den dopoledne vydalo šest bíle oděných pekařských tovaryšů na Pražský hrad, aby zde nejvyššímu pražskému purkrabímu předali jeden obzvlášť povedený a dlouhý kus tohoto sladkého zapleteného pečiva.“
Rekordy spojené s vánočkou
Podle webu Kuchaři do domu mají vánočky také své rekordy. Tu vůbec největší upekli v Kanadě v roce 2000. Vážila 2 502 kilogramů a měřila téměř 22 metrů. Smlslo si na ní 3 500 lidí.
Své vánočkové rekordy má i Česko. Neověřené zdroje říkají, že v roce 1987 upekli v Krásné Lípě vánočku, která vážila 400 kilogramů. Oficiální rekord ale drží vánočka z roku 2013, kdy českobudějovická pekárna upekla vánočku o délce 818 centimetrů a váze 61 kilogramů.
V domácnostech smrtelníků a smrtelnic se vánočka začala péct v 18. století – a jednotlivé recepty se od těch dob liší nejen podle domácností, ale i regionů. Jedno má ale vánočka za všech okolností vždycky společné, a to symboliku. Protože svým tvarem připomíná Ježíška v povijanu, je podle tradice brána jako symbol nového života a plodnosti. Věřilo se také, že její křížové pletení ochrání lidi u stolu před zlými silami.
„Máslové pečivo a cukroví musí být skutečně z másla.“ Podle Státní zemědělské a potravinové inspekce je možné označovat produkty jako máslové jenom v případě, že jsou skutečně vyrobeny „výhradně z másla“. V případě, že by byl produkt vyroben z jiných tuků, například rostlinných olejů, a obsahoval by označení jako „máslový“, s „máslovou náplní“ či s „lehkou máslovou náplní“, jednalo by se o klamání spotřebitele*spotřebitelky.
Tato problematika je natolik závažná, že se jí dokonce věnuje i legislativa.
Vánočka podle vyhlášky 333/97 Sb. spadá mezi jemné pečivo: „Jemným pečivem se rozumí pekařské výrobky získané tepelnou úpravou těst nebo hmot s recepturním přídavkem nejméně 8,2 procenta bezvodého tuku nebo 5 procent cukru na celkovou hmotnost použitých mlýnských výrobků.“
Ze všech těchto důvodů jsme se tedy do hodnocení rozhodli přidat i máslový faktor – zaměříme se proto na to, zda dané vánočky máslo obsahují, případně v jakém množství bylo využito.
Další důležitý aspekt tohoto tradičního pečiva: rozinky. Byť jsou jeho neodmyslitelnou součástí, lidé se, jak je dobře známo, dělí na dvě skupiny: ty, kteří rozinky milují, a ty, kteří je nemohou vystát. Rádi bychom posloužili všem, bez ohledu na preferenci, co se týče sušeného ovoce. I tento faktor jsme se proto při testování rozhodli zvážit.
Finální kritéria jsou tedy následující – cena, chuť, celková gramáž výrobku, množství másla a množství rozinek. Podobně jako u testu hotovek jsme produkty hodnotili na škále od jedničky do desítky, kdy desítka je nejlepší.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jestli je lepší vánočka z Lidlu, Billy, Tesca, Alberta nebo Penny.
Která vánočka nakonec vyhrála.
Která je naopak úplný propadák a měl*a by ses jí vyhnout.
Kolik jednotlivé vánočky stojí peněz.
Která vánočka v sobě má nejvíce a která nejméně másla.
Hodnocení: 10 Cena: 34,90 koruny (ve slevě, původní cena 46,90 koruny) Gramáž: 350 gramů Množství másla: 10 procent Množství rozinek: snesitelné
Lidl prodává vánočku z mraženého polotovaru za cenu 46,90 koruny. Vánočka nese označení jako „máslová“ a ze všech testovaných vánoček má v sobě másla nejvíce – deset procent. Máslo je v této vánočce navíc jediný využitý tuk, tudíž si toto označení zaslouží.
Rozinek má tato vánočka tak akorát. V některých kouscích se jich vyskytovalo skutečně málo, jak bude vidno na fotografiích, proto ji určitě ocení i ti, kteří se každé vánoční období musí potýkat s patálií známou jako „vydloubávání rozinek“ (soucítíme, pozn. red.).
Chuťově je tato vánočka za nás nejlepší ze všech. Je poměrně vláčná a nechutná příliš uměle. Dostala tak i nejvyšší hodnocení: rovných deset bodů. (Zde je ovšem třeba myslet na fakt, že se hodnocení týká pouze vánoček ze supermarketů. Kdyby do výběru byly zařazeny vánočky našich maminek a babiček, na takto vysoké hodnocení by jistě nedosáhla.)
Billa: Vánočka máslová s rozinkami a mandlemi
Hodnocení: 7 Cena: 59,90 koruny Gramáž: 400 gramů Množství másla: 8,4 procenta Množství rozinek: poctivé
Tato vánočka nás příliš nepotěšila. Byť se chuťově velmi podobala ostatním (především té z Tesca nebo Alberta), byla, dle našeho subjektivního vnímání, sušší. Při ochutnávání si proto vysloužila komentář: „Jak řekl klasik – suché se to nedá.“ Přihoďte navrch ovšem máslo a marmeládu a hned bude chutnat lépe. Hodnoceno citací ze seriálu Černobyl: „Not great, not terrible.“
Hodnocení: 5 Cena: 39,90 koruny (ve slevě, původní cena 59,90 koruny) Gramáž: 400 gramů Množství másla: ve složení není vůbec uvedeno Množství rozinek: málo
Chuťově je tato vánočka dobrá, ale člověk se neubrání pocitu, že právě konzumuje něco „průmyslově vyrobeného“. Chutná totiž poměrně synteticky. Důležité u této vánočky je to, že neobsahuje máslo. Ve složení je pouze „rostlinný olej řepkový“. Když se člověk chce dozvědět více informací o použitých tucích, příliš nepochodí.
Právě kvůli nepoužití másla jsme snížili hodnocení na pět bodů. Přestože se nejedná o klamání spotřebitelů a spotřebitelek, radost z této vánočky nemáme. K vánočce – a jedná se samozřejmě o naše vysoce subjektivní stanovisko – zkrátka máslo patří. A nejen navrch, ale pěkně do těsta. Některé tradice je prostě lepší dodržovat.
Rozinek je v těstu málo, takže ji opět můžeme doporučit těm, kteří této ingredienci příliš neholdují.
Albert: Vánočka sváteční
Hodnocení: 5 Cena: 49,90 koruny Gramáž: 400 gramů Množství másla: ve složení není máslo uvedené vůbec Množství rozinek: přiměřeně
Albert v navštívené pobočce nabízel tři vánočky: tu z Albertova pekařství, Penam vánočku a Ölz vánočku. Do testování jsme vybrali lokální značku, tedy Albertovu.
Tato vánočka je chuťově velmi podobná té z řetězce Billa. To stejné platí v případě struktury, i tato vánočka je poměrně suchá a doporučujeme ji za všech okolností doplnit o máslo a/nebo marmeládu.
Ani tato vánočka nemá ve složení máslo. Vůbec. Právě proto tedy nese přízvisko „sváteční“, nikoli „máslová“. Podobně jako v případě té z Tesca se ani tato nezařadila mezi naše oblíbené. Vánočka a máslo k sobě zkrátka patří.
I tuto vánočku ovšem ocení ti, kteří nemají rádi rozinky – těch je v těstu totiž poměrně málo.
Hodnocení: 4 Cena: 54,90 koruny Gramáž: 500 gramů Množství másla: 7,6 procenta Množství rozinek: na nule
Tato vánočka si od nás vysloužila nejnižší hodnocení (nebyla v tom však sama, jak se dočteš dále, pozn. red.). Rozinky nemá žádné a byť obal inzeruje vánočku „s máslem a medem“, na chuti tyto ingredience poznat nejsou. Produkt se navíc vánočce příliš nepodobá, tedy mimo typický vzhled. Spíše bychom ho připodobnili k jakési sladké buchtě. Ale abychom nebyli příliš krutí, jak dodal po ochutnání náš kolega: „Za mě je nějaká vánočka lepší než žádná vánočka.“
I přesto nám ovšem nedává smysl nabízet vánočku, která tak úplně vánočkou není. Zvláště když ostatní supermarkety zvládnou doručit výrazně lepší produkty.
Delmart: Máslová vánočka
Hodnocení: 4 Cena: 99,90 koruny Gramáž: 300 gramů Množství másla: 7,4 procenta Množství rozinek: neúměrné
Tato vánočka je nejdražší, stála astronomických 99,90 koruny. Přestože název na obalu hlásá „s rozinkami“ (ve složení je psáno 3,5 procenta této ingredience), po rozkrojení jsme zjistili, že s rozinkami se těsto téměř nepotkalo a k jejich identifikaci by se nám hodila lupa. Kromě rozinek bychom zde měli podle obalu najít také brusinky, i ty jsme ovšem hledali marně – téměř bychom si dovolili tvrdit, že Delmart spotřebitelům a spotřebitelkám věší bulíky na nos.
Vánočka má sice poměrně příjemné aroma a není z ní tolik cítit umělost, to je ale z pozitivních aspektů za nás všechno. Na to, kolik jsme za ni zaplatili, je velmi malá a oproti některým testovaným kouskům dost suchá. Jak by řekl další klasik: Za hodně peněz málo muziky.
Finální verdikt
Kdo se tedy stal vítězem? Bezkonkurenčně se jedná o vánočku z pekárny Lidlu. Tato vánočka je jak cenově dostupná (připomínáme, že ve slevě stála pouze 34,90 koruny), tak vláčná a chuťově velmi dobrá.
Nejhůře v našem testu dopadly vánočky z Penny a Delmartu. Zklamala nás taktéž vánočka z Alberta a Tesca, ani jedna totiž není vyrobena z másla.
A co si ze dvoutýdenního testování odnášíme? Že té domácí se nic nevyrovná. Když ovšem někdo nemá čas, peníze nebo energii na upečení vlastní, některé dostupné v supermarketech mohou být optimálním a zcela legitimním vánočním řešením.
Tak jako tak bychom vám rádi popřáli: Šťastné a veselé.
Pro ty, kteří by si radši udělali vánočku domácí, jsme se rozhodli přiložit ozkoušený recept. Když do Googlu zadáte heslo „recept na vánočku podle“, nejvíce textů odkazuje na recepty Josefa Maršálka.
Recept, publikovaný na serveru Českého rozhlasu, sdílíme i zde:
Ingredience 250 ml plnotučného mléka 21 g droždí 1 vejce velikosti „M“ 90 g cukru 10 g vanilkového cukru špetka mletého anýzu špetka strouhaného muškátového oříšku 500 g hladké mouky 1 lžička soli 100 g másla 150 g rozinek
Na dokončení: 1 vejce + hrst hrubého cukru
Josef Maršálek se také podělil o několik pravidel, která je třeba dodržet, aby byla vánočka opravdu vyladěná. Například máslo je podle cukráře třeba přidat do těsta až na závěr, rozinky by se neměly namáčet v rumu a je také vhodné vánočku při dokynutí rosit vodou. Všechny doporučené fígle včetně detailního popisu najdeš na webu Českého rozhlasu.