Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
16. února 2024 16:00
Čas čtení 12:09
Ondřej Jarůšek

Česká kulturistka Věra Mikulcová: Chtěli, abych bojovala s mužem v kleci. Na OnlyFans bych nešla, má knížka je hodně osobní

Česká kulturistka Věra Mikulcová: Chtěli, abych bojovala s mužem v kleci. Na OnlyFans bych nešla, má knížka je hodně osobní
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové
SPORT POSILOVÁNÍ A CVIČENÍ
Uložit Uložené

Legendární česká kulturistka Věra Mikulcová patří ke světové špičce. O svém životě teď chystá knížku, která vyjde v květnu. O tom i mnohém dalším jsme si popovídali v novém rozhovoru.

Už více než 20 let dře v posilovně a ze skromné dívky, která v dětství měla nadváhu, se nakonec stala nejslavnější česká kulturistka. Dnes je kariéra Věry Mikulcové ověnčena úspěchy ze světových soutěží.

Televizní stanice ji chtějí do Survivoru nebo Výměny manželek, všechny ale odmítá. Jedna bojová organizace jí dokonce nabídla i MMA zápas proti muži. I té Mikulcová řekla ne. Po svém boku má už přes dvě dekády partnerku Janu, která jí je oporou na každém kroku a která s ní podstupuje i tvrdé diety.

Doporučeno
„Nejhorší trip v životě po jediném HHC bonbonu.“ Zkoumali jsme, jaký stav zažiješ po HHC a proč látka tolik škodí „Nejhorší trip v životě po jediném HHC bonbonu.“ Zkoumali jsme, jaký stav zažiješ po HHC a proč látka tolik škodí 13. února 2024 16:00

Za několik týdnů se na pulty obchodů dostane knížka, ve které Mikulcová popisuje svůj život od dětství až po současnost. A jak s úsměvem dodává, hezké počtení to bude i pro rýpaly, kteří jí píší, že se musela narodit jako chlap.

Věra MikulcováVěra MikulcováVěra mikulcovávěra mikulcová
Zobrazit galerii
(10)

Máš za sebou docela brutální rok. Měla jsi těžkou přípravu, závody v New Yorku, začala jsi psát knihu a splnila sis sen tím, že ses dostala na Masters Olympia. Byl to nejnáročnější rok tvé kariéry?

Paradoxně asi nebyl. Olympia pro mě byla strašně velká motivace, ale těžší přípravu jsem měla na New York Pro. Strávila jsem sedm měsíců v dietě, kterou se mnou držela i Jana (partnerka, pozn. red.), i když ji neměla tak drsnou jako já. Sedm měsíců jsem věnovala přípravě na závody, což jsou každodenní tréninky. Člověk tak neustále řeší trénink, jídlo, jídlo a zase jídlo. Stálo to ale za to.

Doporučeno
Kulturistika je závislost, kvůli formě jste na hranici života a smrti, říká Slavoj Bednář před Masters Olympia Kulturistika je závislost, kvůli formě jste na hranici života a smrti, říká Slavoj Bednář před Masters Olympia 23. srpna 2023 11:00

Kulturista Slavoj Bednář v našem rozhovoru před Masters Olympia zmiňoval, že na konci přípravy se cítí doslova na hraně života a smrti. Cítila ses tak i ty?

Já to tak nemám. Když jsem v přípravě na závody, tak jsem samozřejmě hodně unavená a vyčerpaná, ale abych řekla, že jsem na hraně života a smrti, tak to vůbec ne. Myslím si, že je to spíš taková fráze. Jedu sice opravdu z posledního, ale nemám pocit, že bych u toho měla zemřít. Je to můj koníček, baví mě to, a i když jsem úplně v háji, tak jedu dál. Unavená jsem byla hodně, ale jak jsem zmínila, Olympia byla obrovská motivace.

Do Rumunska jsem navíc řídila sama, s přestávkou na vyspání to bylo dohromady asi 14 hodin. Vedle sebe jsem měla Janu jako navigátorku, která mi dávala jídlo i pití, a s sebou jsme ještě měly dva malé psy, protože jsme je neměly kam dát. Nemohla jsem si tedy ani dovolit být mimo. Vyčerpaná jsem byla, ale pořád jsem musela být ve střehu. To mi ve výsledku asi pomohlo, protože jsem tolik nemyslela na dietu a soustředila jsem se na cestu, abychom tam dobře dojely. V Rumunsku zrovna tou dobou bylo 40 stupňů, což bylo fakt náročný, ale i tak to byla sranda.

Masters Olympia je soutěž, na kterou jsou zvány legendy a veteráni kulturistiky nad 40 let. Tato soutěž byla obnovena v roce 2023 po více než desetileté pauze.

Nejprestižnější kulturistickou soutěží je Mr. Olympia (muži) a Ms. Olympia (ženy). Tato klání jsou největšími svého druhu na světě.

Nepřišel teda během těch sedmi těžkých měsíců moment, kdy bys měla strach o zdraví?

Nikdy. Za celou kulturistickou kariéru jsem ještě nezažila žádný moment, kdy bych se o sebe bála.

Na Masters Olympia ses umístila v top 10. Považuješ to za jeden ze svých největších úspěchů?

Určitě ano. Když jsem viděla startovní listinu, tak jsem si říkala, že vůbec nemám šanci a pojedu se jen zúčastnit, protože byl vždycky můj sen na Olympii závodit. To byla moje první reakce. Na Masters bylo v jeden den semifinále a finále. Když jsem ale odjela semifinále, tak nám vůbec neřekli, kdo postupuje. Zavolali nás a řekli, že musíme na vyhlášení čekat. Stálo nás tam asi 19 a potom přišel jeden pořadatel, který nás rozdělil. Všechny holky kolem mě vypadaly hodně dobře a vůbec jsem nevěděla, co se děje. Pak za mnou přišla Jana a říká mi: „Jseš tam!“ V tu chvíli mi spadl kámen ze srdce a ještě teď mi to vhání slzy do očí. Splnil se mi sen.

věra mikulcová
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové

Proč sis nejdřív myslela, že nemáš šanci?

Protože závodnice, které tam jsou, žijí v Americe a půlku z nich propaguje majitel Wings of Strength. Ony pro ně fotí, natáčí videa a spolupracují s nimi. Je to jeden velký byznys a jsou to jejich „koně“.

Doporučeno
Festival, na kterém uděláš něco pro zdraví? Na programu pražského Les Mills Day jsou workouty, DJ i Brain We Are Festival, na kterém uděláš něco pro zdraví? Na programu pražského Les Mills Day jsou workouty, DJ i Brain We Are 9. dubna 2024 16:00

Kvůli tomu jsem si říkala, že mezi nimi nemám šanci, protože tam jsou hlavně „jejich holky“. Většina z nich byla pod jejich křídly a bylo nás tam asi jen kolem pěti, které s nimi nespolupracujeme. Proto mě to umístnění tolik překvapilo. Nebyla jsem na nervy a neměla jsem stres, jestli se stihnu ještě víc vyrýsovat a zkvalitnit svaly. Přípravu jsem brala tak, že si to jdu užít. O to to byl ale lepší pocit, že jsem se v top desítce umístila.

A to, že to byly „jejich holky“, znamená, že mohly mít výhodu u rozhodčích, kteří to posuzují?

Přesně tak, protože i když to bylo v Rumunsku, tak rozhodovali Američani. Jeden muž a jedna žena byli z Evropy, zbytek byli Američani včetně hlavního rozhodčího.

A kdy přišlo rozhodnutí napsat knížku?

Napsat knížku vůbec nebyla moje myšlenka. Možná to byl osud, ale oslovil mě Jan Dvořák z Albatrosu a na přelomu března a dubna 2023 jsem začala psát.

Je to autobiografická knížka, která je spojená s kulturistikou, ale není to přímo o kulturistice. Bude plná fotek a bude to nenáročné čtení, takže to člověk přečte možná za jeden večer. Lidé se dozvědí, jak jsem vyrůstala a žila až po současnost. Je tam i moje dětství, takže všichni ti rejpalové, kteří říkají, že jsem se narodila jako chlap, budou bohužel zklamaní. (smích)

Knížka bude hodně osobní. Kulturistika se tam samozřejmě zmiňuje, ale zároveň je to určené i pro lidi, kteří třeba nesportují, ale jen mi fandí. A hezké počtení to bude i pro ty, kteří mi nefandí. (smích)

Doporučeno
Nejsvalnatější žena světa: Ruská kulturistka šokovala obřími svaly, je hvězdou na OnlyFans i rekordmankou v benchpressu Nejsvalnatější žena světa: Ruská kulturistka šokovala obřími svaly, je hvězdou na OnlyFans i rekordmankou v benchpressu 20. ledna 2024 14:00

Dokážu si představit, že zvednout pero a napsat něco osobního může být daleko těžší než zvednout stokilovou činku. Je nějaké téma, které se ti psalo těžce?

Já s tím problém nemám. (smích) Jsem zvyklá i v rozhovorech říkat úplně všechno. Problém jsem měla jenom s pamětí. (smích) Dostala jsem soupis kapitol, které by tam měly být, a podle toho jsem psala. Když jsem si na něco nemohla vzpomenout, tak mi hodně pomohla Jana. Nejtěžší pro mě bylo si jen na některé věci vzpomenout. (smích)

To je vlastně výhoda toho, že jste spolu už přes 20 let, protože většinu věcí jste prožívaly spolu.

Přesně tak. A když jsem měla nějaké výpadky z dětství, tak jsem se musela doptat rodičů.

Věra mikulcová
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové

Je obdivuhodné, že jste spolu už tak dlouho. Kulturistický život musí být náročný i pro druhou polovičku. Jak jste to dokázaly?

Kulturista je velký sobec. Ten, kdo vrcholově dělá kulturistiku, je většinou sám. Když je závodník v dietě, tak jeho partner nebo partnerka trpí ještě víc. Všechno se točí kolem přípravy a ten druhý člověk pořádně nežije. Mám velké štěstí v tom, že Janu to baví. Během přípravy jsme ale byly hrozně omezené. Například když chceme jet nakupovat, tak nejdřív musíme počkat, až si dám jídlo.

Doporučeno
FOTO: Legendy kulturistiky v minulosti a dnes. I když některým táhne na 90 let, stále makají FOTO: Legendy kulturistiky v minulosti a dnes. I když některým táhne na 90 let, stále makají 18. listopadu 2023 18:00

Kulturistika je pro tu druhou polovičku hrozně těžká. Vidím to třeba tehdy, když připravuju některé ženy na závody. Jejich manželé to vůbec nedávají a jsou z toho na nervy. Je proto strašně velké plus, když máš vedle sebe někoho, kdo tě v tom podporuje a kdo to vydrží.

Za celých 20 let jsme s Janou neměly žádnou hádku nebo konflikt. Říká se, že všichni v dietě jsou nervní, ale já taková nejsem. Jsem flegmatik a vůbec mi nevadí, když přede mnou někdo jí. Naopak se ráda podívám, čuchnu si a spíš toho druhého chci ještě víc cpát (smích). Jsem spíš v útlumu, jsem ticho a mluvím třikrát pomaleji než normálně, protože si šetřím energii. Kvůli práci se občas na něčem neshodneme a vyměníme si pár názorů, ale to je normální a vždycky najdeme kompromis.

A kdy bude knížka hotová?

Hotová už je. Už jsem ji odevzdala a teď je ve fázi korektury. Vyjít by měla v květnu. Od začátku psaní po vydání to tím pádem bude zhruba rok a dva měsíce. Časově to bylo náročné, protože jsem psaní musela zkombinovat s tréninky, přípravou a provozem fitka. Knížka vyjde v květnu, protože ten měsíc má Jana narozeniny, a když se to vydavatel dozvěděl, tak řekl, že to tak musí být. (smích) Pevně daný termín pro mě ale byl důležitý, protože jinak bych psala dál a dál.

A kromě knížky chystáš na rok 2024 ještě něco?

Letos mě čeká nabírací fáze. V posledních letech jsem byla na závodech váhově stejná, jen se trošku změnily tvary a svaly se trošku zkvalitnily. Potřebovala bych ale ještě nabrat dvě až tři kila svalů a v roce 2025 potom zase půjdu na závody. Bohužel to nebude v Česku, ale ráda bych se podívala na soutěž do Anglie a potom chci zkusit zase Olympia Masters.

věra mikulcová
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové

Je tvým cílem stále Ms. Olympia?

Dneska už na to koukám trochu jinak a už stojím nohama víc na zemi. Jsem smířená s tím, že v tomto věku už nemůžu vyhrát Olympii, věřím ale tomu, že dostat se tam bych dokázala. Musela bych objet během roku víc soutěží, což si nemůžu dovolit z časových důvodů. Splněným snem pro mě už je Olympia Masters.

Doporučeno
KVÍZ: Jedeš si makra a bcáčka? Ukaž, jestli ovládáš fitness slovník KVÍZ: Jedeš si makra a bcáčka? Ukaž, jestli ovládáš fitness slovník 16. listopadu 2023 10:00

Nikdy ale neříkej nikdy. Když pojedu do Anglie a vyhraju, tak tím se tam dostanu. Nejlíp bych se umístila ale maximálně do top 10. První místa pro mě nehrozí, je tu totiž hodně mladších závodnic. Na Olympia Masters jsem sice byla skoro nejmladší, ale například na soutěži v New Yorku byla polovina závodnic o hodně mladší. Bohužel je u nich vidět, že to bylo strašně urychlené, což je cesta, kterou bych jít nechtěla. Jsou hezké, velké, boulovaté, ale je vidět, že ty svaly nejsou vytvarované dřinou…

Takže hlavně dopingem než dlouhodobou prací?

Ano, hledají zkratky. Vždycky říkám, že na závodech by měl sval být vyzrálej a tuhej. Ty holky to mají ale hrozně uspěchaný. Já dvě kila nabírám rok nebo dva roky, ale vím o holkách, které tu stejnou hmotu naberou za dva měsíce. Člověk, který to dělá dýl, pak pozná rozdíl v trénovanosti těla. Jsem ze staré školy a asi se na to dívám jinak, ale pro nás byla důležitější těžká dřina. 

A jakou životnost mají tito sportovci, kteří „hledají zkratky“?

U mě lidi často řeší, že beru doping, ale neuvědomují si, že kulturistiku dělám už 23 let. Kdyby se rozumně zamysleli, pochopili by, že kdybych celý život jen brala zakázané látky, vypadala bych jako Ronnie Coleman. (smích) Cvičím strašně dlouhou dobu, a když se na pódiu najednou objeví mladé holky, které jsou dvakrát větší než já, většinou vydrží tři roky a pak skončí kariéru. Hrozně rychle chtěly být velké, ale nedokáží u toho vydržet 10 nebo 20 let. Nemají dost pevnou vůli a chtějí všechno rychle. Kulturistika je ale o odříkání, dřině a o tom, že musíš strašně dlouho vydržet, abys byl na špici.

Dneska doping někdy užívají i špatně informovaní lidé, kteří nezávodí a teprve se cvičením začínají. Je to podle tebe problém dnešní doby ve fitness?

Je to velký problém. U nás ve fitku to tak naštěstí vůbec není, protože jsem tu zavedli jasný řád. Jsou tu lidi, kteří cvičí sami pro sebe, a když chtějí nabrat svaly, tak jim dáme protein, aminokyseliny a glutamin. Jsou to kvalitní doplňky a výsledky na sobě brzo vidí, takže jsou spokojení.

Doporučeno
Gigantický Lee Haney překonal rekord Arnolda Schwarzeneggera. Neporazitelný kulturista vyhrál osmkrát po sobě Mr. Olympia Gigantický Lee Haney překonal rekord Arnolda Schwarzeneggera. Neporazitelný kulturista vyhrál osmkrát po sobě Mr. Olympia 14. října 2023 11:00

Je to problém dnešní doby, není to spojené jenom s kulturistikou. Spousta lidí chce všechno hned. Ať už je píchne v zádech, nebo začne bolet hlava, tak se rvou brufenama, místo aby zpomalili a odpočinuli si. Všechno ale řeší rychle, sežerou plato prášků… Je to asi součást dnešní uspěchané doby.

Jaká je z toho cesta ven?

Je to hrozně těžký a asi nevidím světlo na konci tunelu. Pracuju s lidmi a často od nich slýchám, že chtějí výsledky rychle a nechtějí čekat. Jsem ráda za to, že jsem vyrůstala v době, kdy jsme ještě běhali na hřištích, a ne s mobilem v ruce.

Mají na to podle tebe vliv i sociální sítě?

Stoprocentně. Chápu, když má někdo ve fitku sluchátka a motivační hudbu, ale spousta lidí se místo cvičení dívá do mobilu, sleduje sociální sítě a dvě série cvičí 20 minut. Chtějí rychlé výsledky, ale bez dřiny. Lidem v tomto chybí mantinely.

věra mikulcová
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové

Často se mluví o tom, že samotnými odměnami na závodech se kulturista nemá šanci uživit. Proč to tak podle tebe je?

Finanční odměny se v poslední době zvýšily, ale pořád jsou těžce podhodnocené. Na Mr. Olympia jsou pro první místa miliony, ale jinde to tak není. Těžce podhodnocená je hlavně ženská kulturistika, přitom ženská musí vydat ještě větší úsilí, aby svaly nabrala. Tím nechci vůbec nijak shazovat chlapy, protože ti musí taky makat, ale vidím to i ze zkušeností, když připravuju na závody chlapa a ženskou. Pro ženu je nabírání svalů dvakrát třikrát těžší než pro muže. Je škoda, že odměny na soutěžích tomu vůbec neodpovídají.

Přitom kulturisté a kulturistky tomuto sportu musí obětovat celý život – 24 hodin, 7 dní v týdnu.

To jsi řekl hezky. Vůbec to nechápu. V Česku asi kulturistice chybí propagace. V Americe je to lepší, ale odměny taky nejsou dostatečné. Nevím, kde se stala chyba. Většina lidí si asi radši vezme lahváče a zapne si fotbal nebo hokej. Možná to bude tím, že svaly se jim tolik nelíbí.

Doporučeno
Hatha, acro nebo vinyasa? Přehled věcí, které bys měl*a vědět, než začneš cvičit jógu Hatha, acro nebo vinyasa? Přehled věcí, které bys měl*a vědět, než začneš cvičit jógu 13. října 2023 12:00

Možná i kvůli špatným odměnám se v posledních letech řada mužů i žen ze světa fitness přidává na platformy jako OnlyFans, kde se dá dobře vydělat. Co si o tom myslíš?

Já jsem člověk, který si o ostatních myslí, že co dělají, je jejich věc. Když mě někdo kritizuje za to, jak vypadám, je mi to jedno. Dělám si, co chci, a chci takto vypadat. Když holky nebo kluci tohle dělají, tak je to jejich věc. Já jako člověk bych to dělat nemohla. Přijde mi, že tím podvádíš i svého partnera. Nedělala bych to ale, ani kdybych byla sama. Nejsem ten typ člověka. Ale nemám nic proti tomu, když to dělá někdo jiný. Mají rádi kulturistiku a nechce se jim chodit do normální práce, tak si jdou za hodinu vydělat víc tím, že natočí nějaké video. Já bych si radši sedla v Kauflandu za kasu a byla tam 24 hodin. (smích)

Tebe živí provoz fitka a vedení svěřenců, dokážeš si ale představit, co bys dělala, kdybys vlastní fitko neměla?

Dnes už si nedokážu představit nic jiného, ale když jsem se dřív rozhodovala, chtěla jsem být policistka. (smích)

Co tě lákalo na práci u policie?

Vlastně ani vůbec nevím. Vystudovala jsem školu ekonomiky a cestovního ruchu a už v té době jsem si říkala, že by mě bavilo mít fitko, ale když to nevyjde, půjdu k policii. Šla jsem dělat i policejní zkoušky, kde jsem prošla fyzickými testy, ale psychotesty jsem neudělala. (smích) Nakonec jsem se rozhodla víc zabývat kulturistikou, odešla do Prahy a pracovala různě po posilovnách, abych nabrala praxi. Dneska je každý trenér hned, ale chybí jim zkušenosti. Je tady hrozně moc trenérů, ale když se člověk dívá na jejich práci, tak klientům nepomáhají, ale spíš je ničí.

Minulý rok se tě údajně pokoušela oslovit jedna česká bojová organizace. Je zápasení něco, co by tě lákalo vyzkoušet?

Jednou za mnou kluci v posilovně přišli a říkají, že prý budu někde bojovat. A já jim říkám: Jak bojovat? Já o ničem nevím. (smích) Tenkrát jsem o tom vůbec nevěděla. Nabídky na různé zápasy mi sice chodí, vůbec na to ale nereaguju. Jednou mi zase někdo volal, jestli bych šla zápasit do klece. Nepamatuju si, proti komu to mělo být, ale byl to chlap.

Oni po tobě chtěli, abys šla zápasit s mužem?

Jo, proti muži v kleci. Vůbec nevím, kdo mi to volal a kdo to měl být, protože jsem toho člověka slušně poslala někam. (smích) Já dělám kulturistiku a do tohoto bych nikdy nešla, protože se bojím zranění.

V Česku je teď na vzestupu organizace Clash of the Stars, kde zápasí i některé osobnosti z kulturistiky. Co kdyby ti nabídli milion korun?

Vůbec ne. (smích) Přišly mi nabídky i na Výměnu manželek VIP, na Survivor ostrov, ale to jsem odmítla. Teď nedávno jsem už byla trochu divoká z jedné paní, která mi volává a přemlouvá mě, jestli nechci jít do nějaké internetové reality show. Pořád zvyšovala částky, které mi zaplatí, ale já jí řekla, ať se nezlobí, ale fakt tam nejdu. (smích)

Proč ne?

Přijde mi to trochu divný, možná až úchylný. (smích) Kdyby to dávalo smysl, tak proč ne. Ale tohle mi nic neříkalo, neoslovilo mě to. Kdyby někdo chtěl natočit film, klidně bych do toho šla, ale tohle nebylo nic pro mě.

Ty už jsi toho ve své kariéře dosáhla spoustu. Kolik let aktivního závodění před sebou ještě máš?

Těžko říct. Záleží, jak mi bude fungovat pohybový aparát. Nedávno jsem měla zranění, které pořád bolí, ale stejně s ním cvičím. Všechno se odvíjí od zdraví a toho, jak budou fungovat svaly, šlachy, klouby. Myslím si, že člověk by měl mít rozum, a když vidí, že to už nejde, tak v pravou chvíli skončit. V roce 2025 budu ještě závodit a pak uvidím.

věra mikulcová
Zdroj: se souhlasem Věry Mikulcové

A myslíš na život po kariéře?

Už jsme se o tom s Janou bavily. Máme fitko, takže tady budu pořád, budu dál trénovat a předávat zkušenosti dalším lidem. Myslím, že už jsem jich pár nasbírala a pořád nějaké nové sbírám. A když to bude někoho zajímat, tak mu to ráda předám.

Doporučeno
Juraj Višný byl prvním československým mistrem kulturistiky. Hollywood měl na dosah ruky Juraj Višný byl prvním československým mistrem kulturistiky. Hollywood měl na dosah ruky 2. září 2023 15:00

Příští rok v listopadu mi bude 44, tak uvidíme, jak to půjde. Na Olympii byla i Michelle Brent, které bylo 65 let, což je masakr. Dokud to půjde, tak budu cvičit, ať už budu závodit, nebo ne. Je to droga. Když tě cvičení baví, tak se ho nepustíš. Všichni, kteří cvičíme, jsme závislí, ale je to dobrá droga. Člověk se u toho zničí, ale psychicky si odpočine.

Až jednou skončíš, jak bys chtěla, aby se na tebe vzpomínalo? Jaký chceš, aby byl tvůj odkaz?

To je hodně těžká otázka. Na to se mě ještě nikdo nezeptal, jseš první. (smích) Chci lidem předat, aby byli sami sebou. Aby nekoukali na ostatní a šli si za svým cílem a nenechali se odradit. Aby si řekli: Věra dělala kulturistiku, byla na baby, nikoho si nevšímala a šla si za svým cílem. (smích) Mám pocit, že spousta lidí je snadno ovlivnitelných. Chtěla bych, aby viděli, že stará škola nebyla tak špatná a je lepší si to, po čem toužíš, raději vydřít než hledat zkratky.

Domů
Sdílet
Diskuse