Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Toxická psychóza může vyústit v ublížení na zdraví, těžké sebepoškození a v nejhorších případech i ve vraždu. Tento stav hrozí nejen dlouhodobým uživatelům drog, ale i po jednorázovém užití návykových látek.
Tenhle znepokojivý případ se odehrál na Ústecku ani ne před měsícem. Muž si uřízl obě uši i penis a poté polonahý běhal ulicemi. Před několika lety pak žena v České Lípě neublížila jen sobě, ale usmrtila vlastní dcerku. K těmto děsivým případům došlo ve chvíli, kdy se dotyční lidé dostali do takzvané toxické psychózy. Do stavu, kdy se mozek pod vlivem drog zcela odtrhne od reality.
O co se vlastně jedná? Národní linka pro odvykání popisuje toxickou psychózu jako stav, který se podobá příznakům schizofrenie. Člověk nabyde dojmu, že po něm „někdo jde“, může trpět halucinacemi a začít se chovat agresivně vůči sobě nebo jiným lidem.
Zjišťovali jsme, proč k takovým stavům dochází, které drogy za podobnými účinky stojí nebo proč může psychóza nastat i po jediné dávce drogy.
Drogy, které spouštějí toxickou psychózu
Jak k rozvinutí toxické psychózy dochází, pro Refresher vysvětlil adiktolog Ladislav Dékány. Ten během své praxe sám narazil na lidi, kteří toxickou psychózu v minulosti prodělali. Jak říká, tento stav nejčastěji nastává po užití tzv. stimulancií, tedy skupiny látek, které zvyšují aktivitu centrálního nervového systému.
„Typicky jde o pervitin nebo kokain. Riziko psychotického stavu však nelze vyloučit ani u kanabinoidů (marihuany) či některých halucinogenů. I nadměrná intoxikace alkoholem může vyústit ve stav dezorientace, halucinací či paranoidního myšlení, avšak nejedná se o toxickou psychózu, ale o delirium nebo alkoholovou paranoiu,“ vysvětluje Dékány, u jakých látek tento stav hrozí.
Rizik, která se s toxickou psychózou pojí, je celá řada. „Z mého pohledu je největší nebezpečí pro samotného uživatele, který může ztratit schopnost rozlišovat mezi realitou a iluzemi,“ varuje adiktolog. Tento stav je doprovázen perzekučními bludy, poruchami vnímání či úzkostí. V důsledku ztráty kontaktu s realitou si pak člověk postižený toxickou psychózou může vážně ublížit.
Sebepoškození i vražda dítěte
K případu těžkého sebepoškození došlo v Česku relativně nedávno, konkrétně v lednu letošního roku na Ústecku. Tamní záchranáři byli přivoláni k případu muže, u kterého došlo k rozvinutí toxické psychózy vlivem nadměrného užití drogy. V tomto stavu si uřízl penis a uši a poté pobíhal polonahý ulicemi. Toxikologií u něj byly zjištěny stopy po pervitinu a marihuaně.
Krajská záchranná služba o případu informovala na sociálních sítích, kde zároveň varovala před užíváním návykových látek. „Existuje snad tisíc důvodů, proč neužívat drogy. My do tohoto ranku přidáváme další. Naši záchranáři mají za sebou čerstvou zkušenost s netradičním poraněním pacienta pravděpodobně v důsledku amfetaminové toxické psychózy,“ napsali záchranáři a k příspěvku sdíleli i popis zranění, která si muž vlastnoručně přivodil.
Pacient nebyl zpočátku příčetný, se zdravotníky začal komunikovat až poté, co mu byl podán uklidňující lék. Potvrdil, že si zranění způsobil sám, ale nevěděl proč. Kromě uříznutého penisu a uší měl na tváři i velký otok, který si přivodil pádem na zem.
Člověk trpící toxickou psychózou ovšem není nebezpečný jen sám sobě, ale potenciálně i osobám ve svém bezprostředním okolí. K takovému tragickému případu došlo v Česku například v roce 2013, kdy matka omámená návykovými látkami podřezala svou vlastní čtyřletou dcerku.
Jinými slovy, člověk nepřemýšlí tak, jak by přemýšlel, kdyby psychózu neměl. Tudíž jedná a myslí jinak než běžně, bez náhledu na důsledek svého jednání.
Pětadvacetiletá matka v České Lípě v rodinném domě v Janáčkově ulici nožem zabila svou malou dceru Darinku a následně se sama pokusila o sebevraždu. Přivolaní záchranáři našli na krku dívenky hluboké řezné rány, dítěti už v tu chvíli nešlo pomoct. Matka ležela na posteli, kde si podřezala žíly na obou zápěstích. Záchranáři ji však stihli zachránit.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
O tom, zda někoho ohrozí toxická psychóza, rozhoduje psychický stav člověka i typ látky, kterou užil. Shrnujeme faktory, které určují, komu tento stav hrozí.
Co člověk v tomto stavu prožívá a proč se může chovat agresivně.
Jak dlouho stav trvá.
Jak vyústil případ matky z Česka, která zabila vlastní dceru.
Jak se dá člověku s toxickou psychózou pomoct.
Odemknutím podpoříš kvalitní autorskou tvorbu REFRESHER+. Díky tomu se můžeme věnovat zdravotním rizikům a dalším důležitým tématům skutečně do hloubky, shromažďovat postoje odborníků a důkladně témata analyzovat.
Matce za brutální vraždu hrozilo až dvacet let ve vězení nebo výjimečný trest, podle některých znalců však byla v inkriminované době ve stavu toxické psychózy a nebyla příčetná. Nakonec skončila v zabezpečovací detenci pro lidi, kteří jsou nebezpeční pro společnost, ale potřebují se zároveň léčit.
Komu hrozí toxická psychóza?
Dékány vysvětluje, že toxická psychóza je nejčastěji důsledkem chronického předávkování, ale může být i důsledkem užití vysoké dávky a akutní intoxikace. To znamená, že nemusí postihovat jen dlouhodobé uživatele drog, ale může se rozvinout u člověka i při jednorázovém užití většího množství drogy.
Agresivní chování u člověka s toxickou psychózou způsobuje pocit, že se proti němu někdo spikl. „Může tedy mít pocit, že je ohrožen na životě osobou, kterou v krajním případě i zabije. Nebo může mít jakoukoliv jinou paranoidní představu, v jejímž důsledku jedná násilně nebo agresivně,“ vysvětlil dále Dékány.
„Psychóza, ať už toxická, nebo ne, se vyznačuje chybným vnímáním myšlenek a neschopností jednat v souladu s okolním světem. Jinými slovy, člověk nepřemýšlí tak, jak by přemýšlel, kdyby psychózu neměl. Tudíž jedná a myslí jinak než běžně, bez náhledu na důsledek svého jednání,“ dodává adiktolog.
Faktorů, které ovlivňují vznik toxické psychózy, je ale několik. „Nejprominentnější je délka a množství užívané látky, typ látky (např. stimulant) a individuální faktory jedince, jako je jeho psychický stav, genetické predispozice či dřívější psychické onemocnění,“ doplňuje adiktolog.
Většina případů toxické psychózy naštěstí běžně nekončí tak drasticky, jak se to stalo například právě v České Lípě, a nejhorší fáze stavu odezní dřív, než uživatel drogy stihne sobě nebo někomu jinému ublížit.
Podle vedoucího lékaře Národního ústavu duševního zdraví Miloslava Kopečka je však problémem mimo jiné to, že v posledních letech jsou drogy dostupnější než v minulosti, což se projevuje i na zvýšeném počtu případů toxické psychózy. Dobrou zprávou je to, že pacienti, kteří se včas dostanou do péče odborníků, poměrně dobře reagují na nasazenou léčbu.
Co dělat, když má toxickou psychózu člověk v mém okolí?
Toxická psychóza může po užití drog postihnout kohokoliv. Proto se může stát, že se tento stav rozvine například i u někoho ze tvých blízkých. Poznat, že se jedná skutečně o stav toxické psychózy, však nemusí být vždy snadné. „Daný jedinec často nezmíní, že užil nějakou látku, a tím pádem se jeho chování jeví zvláštní, nelogické nebo až těžko uvěřitelné,“ říká adiktolog Dékány. Navázání kontaktu s takovým člověkem proto bývá těžké, až nereálné.
Co ale dělat, pokud mám podezření, že člověk v mé blízkosti má toxickou psychózu? Jak se v takovém případě zachovat? Dá se takovému člověku vůbec pomoct? „Snaha o uklidnění je často v akutní fázi marná a paranoidní myšlení může přetrvávat i po ukončení intoxikace. Ideální je co nejlépe minimalizovat riziko, že daný jedinec ublíží sobě nebo někomu v okolí. Bludy nemá smysl vyvracet, ale ani je potvrzovat,“ radí Dékány.
Pokud k tomu dojde, buď připraven*a volat co nejrychleji záchranáře, případně se pro radu můžeš obrátit na Národní linku pro odvykání. „Toxická psychóza v méně závažných případech vymizí sama během několika dní. V závažnějších případech je nutná hospitalizace a podání antipsychotik – léků k terapii psychóz. V tomto případě je ideální zavolat záchrannou službu,“ dodává adiktolog.
Hrozí trvalé následky na duševním zdraví?
Návykové látky samy o sobě zpravidla nebývají primární příčinou duševních poruch, podle adiktologa však mohou být jejich spouštěčem. U člověka se pak může rozvinout přetrvávající duševní onemocnění.
„U naprosté většiny lidí, u kterých se toxická psychóza rozvine, se objeví krátké epizody psychotických příznaků, které odezní, když se látka z jejich těla vytratí. Pokud však i po přestání užívání látky psychotické příznaky přetrvávají, pravděpodobně měl daný jedinec duševní onemocnění ještě před pravidelným užíváním, jen se ještě neprojevilo,“ říká Dékány.
Každý člověk je jiný a různit se mohou i dopady návykových látek. Při dlouhodobém užívání drog ve vyšší míře se však zvyšuje například riziko rozvinutí chronické psychózy. Člověk pak může těmito nebezpečnými stavy trpět dlouhodobě. „Nejdůležitější je přestat užívat návykovou látku,“ zdůraznil za závěr adiktolog.
Krizové linky, kam se můžeš obrátit pro pomoc:
Národní linka pro odvykání: 800 350 000, můžeš bezplatně volat od pondělí do pátku od 10:00 do 18:00 Centrum krizové intervence: 284 016 666, nonstop krizové centrum Kontaktní centrum SANANIM – centrum pro lidi závislé (nebo ohrožené závislostí) na drogách nebo řešící cokoli kolem závislosti a drog: 602 666 415 Pražská linka důvěry: 222 580 697, nonstop krizová linka