Vzpomínám si, když mi doktor poprvé provedl kontrolu prostaty. Cítil jsem se podveden. A možná ani nebudu přehánět, když řeknu, že trochu zneužit. Bylo mi asi jednadvacet a o urologických kontrolách jsem nevěděl nic.
Moje symptomy, jako je časté nutkání k močení, zvláštní bolest ve spodní části těla a celková nepohoda, bylo potřeba vyšetřit. Předpokládal jsem, že mi vezmou moč, předepíšou prášky a půjdu domů. Zpětně jsem si po první návštěvě urologa uvědomil, že jsem si toho měl o samotné kontrole zjistit trochu víc...
Když jsem se konečně dostal na řadu, šlo to vcelku ráz na ráz. Sedl jsem si na židli, sepsali jsme s doktorem pár informací o mně a už jsem byl požádán, abych na záchodě zajistil vzorek moči.
Očekával jsem, že to bude všechno. Jenže mi posléze bylo řečeno, ať si sundám kalhoty a lehnu si na lehátko. Pokyny jsem provedl. Doktor chvíli čekal a pak mi řekl, „že ty trenky taky“. Začal jsem mít velmi nepříjemné pocity.
Další proces byl až moc otevřený a přímočarý. Otočit se na bok, zvednout kolena k bradě a nehýbat se. Pak jsem slyšel jen nasazování gumových rukavic. Plesk. Ten zvuk mi připomněl nějakou přiblblou americkou komedii. A šlo se na věc.
Jako „vyjukaný mladík“ jsem z toho všeho měl velmi smíšené, až nepříjemné pocity. Proto jsem se dnes, kdy jdu na obdobnou kontrolu znovu, rozhodl popsat, co všechno tě při tom čeká. Rád bych tak přispěl k tomu, aby po důkladných urologických prohlídkách bylo méně podobně šokovaných pacientů.
Umístění mužské prostaty:
K uroložce
Na prohlídku jdu do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Právě tady totiž ordinuje uroložka, která má zájem přiblížit prevenci a onemocnění ve svém oboru nejen mladým lidem a na Instagramu vede účet Urologie s Bárou. Doktorka Barbora Žemličková moderním a zajímavým způsobem vlastně uklidňuje kohokoliv, kdo se chystá na urologii, což mi přišlo sympatické. Kéž bych býval narazil na něco podobného před lety...
Doktorka Bára je mladá usměvavá lékařka a vede mě do volné ordinace. Ordinace u urologů vypadá podobně jako jakákoliv jiná – s lehátkem s tím rozdílem, že vyšetřující u sebe obvykle mají ultrazvuk.
„Preventivní vyšetření by měl podstoupit každý muž nad 50 let, i když nemá žádné obtíže. Pokud má muž v rodině příbuzného s nádorem prostaty, měl by vyšetření absolvovat již ve 45 letech,“ začíná mi obšírně vysvětlovat, jak to chodí.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Dál popisuji, jak vyšetření probíhá. V jaké poloze tě budou prohlížet a jak dlouho to celé trvá.
- Zda vyšetření bolí a jaký to je pocit.
- V jakých případech se urologické vyšetření provádí.
- Co se lékař o prostatě vyšetřením dozví. Co znamená, když je prostata měkká, nebo naopak tuhá.
- Odemkni si článek a podpoř náš předplatitelský klub REFRESHER+. Díky systému předplatných se můžeme důkladně věnovat tématům nejen o zdraví.