V článku se dozvíš, na co si dát při low-cost cestování v Dubaji pozor, kterou aplikaci se vyplatí vyzkoušet i jaká dobrodružství a nebezpečí ve Spojených arabských emirátech potkala nás.
Před pár lety se nám s kamarádkou podařilo ulovit akční letenky do Dubaje za necelé tři tisíce. Když už jsme za letenky zaplatily tak směšnou částku, napadlo nás udělat celý trip co nejvíce low-cost. Výzvu utratit co nejméně peněz v jedné z nejdražších zemí světa se nám překvapivě podařilo splnit. Celý pětidenní výlet nás i s letenkou vyšel na čtyři tisíce.
Začalo to rok před výletem, kdy kamarádka narazila na letenky za 2800 korun, které se nám zdály jako nějaká chyba v matrixu letecké společnosti. Neváhaly jsme. Rok uběhl jako voda a my se začaly těšit na naše pětidenní dobrodružství. Tentokrát jsme se rozhodly nechat veškeré zařizování na náhodě a do města plného luxusních hotelů a šejků v bílých hábitech jsme vyrazily „na blind“.
Z pěti dní v Dubaji se vyklubal docela šílený trip, při kterém jsem ale taky nasbírala několik tipů, jak si tohle město užít s co nejmenšími náklady.
Noc v poušti
Když jsme nasedaly do letadla s příručními mini batůžky, pořád jsme netušily, kde po příletu budeme spát. Do Dubaje jsme přiletěly někdy ve dvě hodiny ráno. Z letiště jsme nakonec vyrazily pěšky rovnou na pláž. Cesta trvala několik hodin a my jsme první „noc“ strávily na pláži při pozorování východu slunce. Překvapilo nás, jaká je přes noc v poušti brutální zima. Vzala jsem si na sebe snad všechno oblečení z batohu, abych se zahřála. Na ruce jsem si navlékla ponožky, přikryla se ručníkem a snažila se na pár hodin usnout.
Když mě kolem poledne vzbudila kamarádka, zjistily jsme, že přenocování na pláži je přísně zakázáno. A že ani ten panák jägermeistera, kterým jsme si na pláži symbolicky připily, si na veřejnosti dát nesmíš, jinak ti hrozí opravdu mastná pokuta. Nebyly jsme v Dubaji ani dvacet čtyři hodin a už jsme dvakrát nevědomky porušily zákon.
Celý den jsme následně strávily cestováním po slunečné metropoli. Odpověď na otázku, kde budeme dnes spát, jsme stále neměly. S kamarádkou jsme vytasily telefony a přes mobilní aplikaci Couchsurfing jsme začaly „rozhazovat sítě“.
Jak si ochočit Couchsurfing
Mnozí určitě Couchsurfing znají, pokud je to pro tebe novinka, chceš ušetřit a rád*a poznáváš nové lidi a kultury, tuhle aplikaci si určitě zamiluješ. Couchsurfing je největší celosvětová sociální síť na sdílení ubytování zadarmo. Spojuje cestovatele s místními, kteří nabízejí ubytování u sebe doma. Nyní propojuje více než dvanáct milionů uživatelů žijících ve více než 200 000 městech.
- Veškerá komunikace na Couchsurfingu je kvůli bezpečnosti archivována. Aplikace má několik stupňů zabezpečení a ověřování. Členové se mohou nechat ověřit pomocí platební karty či zasláním dopisu s ověřovacím kódem na adresu uživatele.
- Prostřednictvím chatovacího okénka můžeš zjistit, zda máš s hostitelem něco společného. Couchsurfing není jen o tom ušetřit, ale i o poznávání lidí a rozdílných kultur. Díky této aplikaci mnozí našli nové přátele na druhém konci světa, za kterými se rádi vracejí.
- I přes veškerou bezpečnost, kterou aplikace zaručuje, buď při výběru hostitele nebo hosta velice obezřetný*obezřetná. Důkladně si přečti reference na danou osobu. Měj se na pozoru i v ubytování. Jedna z mých kamarádek využila Couchsurfing k přespání v Itálii. Po dvou dnech našla v koupelně skrytou kameru, hostitel ji celou dobu natáčel.
- Není na škodu se po ubytování „detektivně“ porozhlédnout. Pokud vycítíš, že je něco špatně, raději odejdi.
Patnácté patro a osobní kuchař
Po pár hodinách kamarádku zkontaktoval muž v podobném věku a nabídl jí, že u něj můžeme přebývat zbylé čtyři noci. Poslal nám adresu a my se pomalu vydaly k jeho bydlišti. To jsme ještě nevěděly, co nás čeká...
Když jsme dorazily na adresu, nemohly jsme uvěřit vlastním očím. Stál před námi mrakodrap. „Asi špatná adresa,“ pomyslela jsem si. Akorát že vůbec. V další zprávě jsme se dočetly, že na recepci máme ohlásit své jméno a vyjet výtahem do patnáctého patra.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak dopadl náš nocleh u hostitele přes Couchsurfing.
- Jaké cestovatelské low-cost triky v Dubaji raději nezkoušej.
- Kde se v Dubaji najíš levněji než v Česku.
- Jaké zážitky si můžeš dopřát zadarmo.