Časopis Forbes zveřejnil unikátní žebříček sedmi českých osobností, které již oslavily sedmdesátku, ale svůj věk na sobě rozhodně nedávají znát. Na seznamu nechybí známý herec, designérka či historik.
Nejen 30 pod 30. Magazín Forbes nedávno zveřejnil další seznam, ve kterém se zaměřil na jinou věkovou kategorii – české osobnosti starší sedmdesáti let. Které v něm figurují?

Petr Čornej, historik
„Historie pro Petra Čorneje znamená vzrušující ponor do detektivního pátrání, i když třeba nevede k cíli,“ píší autoři žebříčku v medailonku historika, který má na svém kontě 24 knih, 160 vědeckých studií, 235 recenzí a další. Během svého života získal řadu vyznamenání a ocenění, mezi nimi i dvojí ocenění Magnesia Litera, Cenu Františka Hrubína za literaturu, hlavní Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu a Cenu Josefa Hlávky v sekci společenských věd.

Zbyněk Frolík, podnikatel
Další z významných osobností, které již překročily sedmdesátku, je zakladatel a spoluvlastník společnosti Linet Zbyněk Frolík. Jeho firma patří mezi světovou špičku na poli výroby lůžek pro pokročilou péči. „Linet historicky vygeneroval hodně cash do dividend a já díky tomu mohl celkem razantně investovat. Investice mi dokonce vykompenzovaly nedávnou dobu, kdy Linet neměl takové výsledky,“ uvedl Frolík s tím, že se aktuálně věnuje investicím do realit, ve svém vlastnictví má vyšší desítky bytů.

Daniela Kolářová, herečka
Na seznamu nechybí ani známá česká herečka Daniela Kolářová, kterou diváci znají z filmů Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Na samotě u lesa, Obecná škola či Vratné lahve. Čtyřicet let také působila v pražském Divadle na Vinohradech. Během své kariéry získala Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Kawasakiho růže. Za celoživotní mistrovství pak byla oceněna Cenou Thálie. V současnosti působí na prknech Studia Dva v inscenaci Šíleně smutná princezna či v představení Odpočívej v pokoji.

Miroslav Krobot, herec
Dalším ze zástupců hereckého odvětví je Miroslav Krobot, kterého si mohou diváci a divačky pamatovat jako řidiče Karla z Účastníků zájezdu, Pepika Hnátka z Okresního přeboru či jako nádražáka Aloise Nebela. Během své kariéry získal ocenění Český lev pro nejlepšího herce ve vedlejší roli ve filmu Příběhy obyčejného šílenství. Dlouhé roky vedl jako umělecký ředitel Dejvické divadlo. „Hercem jsem se stal náhodou a protože mě Petr Zelenka ukecal,“ řekl Forbesu rodák ze Šumperka.

Jiří Pelcl, architekt a designér
Architekt Jiří Pelcl stojí za řadou domů a interiérů budov, jako designér navrhl také množství průmyslových produktů z různých materiálů. V jeho tvorbě nejčastěji najdeme sklo a porcelán. Váza Big, která pochází z jeho pera, se v roce 2016 stala součástí stálé sbírky designu newyorského Muzea moderního umění. V minulosti působil jako rektor pražské UMPRUM, v současnosti se věnuje práci ve vlastním ateliéru.

Liběna Rochová, designérka
Na seznamu nechybí ani významná česká designérka Liběna Rochová, která se v roce 2017 stala profesorkou na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde 15 let působila jako vedoucí Ateliéru designu a obuvi. Na svém kontě má řadu ocenění, mezi nimi i Módní designér roku či Grand Designer. V roce 2022 byla uvedena do Síně slávy Czech Grand Design a ve stejném roce znovu obdržela ocenění módní designérky roku.
Čestmír Vančura, podnikatel
Žebříček uzavírá známý zlínský podnikatel Čestmír Vančura, který vybudoval kovárnu VIVA a je majitelem a prezidentem zlínského filmového festivalu. Stojí také za rekonstrukcí místní vily cestovatele Miroslava Zikmunda, která se díky němu nadchla k novému životu.