Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Levná piva jsme testovali, nealko piva jsme testovali a ani minipivovary nás neminuly. Čemu se ale naše chuťové pohárky zatím vyhýbaly, jsou černá piva. Těch je na pultech supermarketů čím dál víc. Tak pojďme na to.
Černé pivo je opředeno spoustou mýtů. Štamgasti o něm mluví zejména jako o „pivu pro ženy, po kterém jim rostou ňadra“. Proč? Přestože tato domněnka má opravdu minimální vědeckou oporu, vědci zjistili, že obsahuje fytoestrogeny, tedy rostlinné hormony podobné estrogenu. Na to, aby se po nich zvětšila prsa, by však bylo potřeba vypít hektolitry moku.
Podle Prazdroje tomuto mýtu stále věří každý pátý konzument piva, což však českým značkám nebrání v tom, aby rozšiřovaly svůj sortiment. Karamelové a kávové tóny a mixy sladů si užívá spousta milovníků piva a jeho konzumace mezi pohlavími je statisticky prakticky stejná. Častěji se pije v zimě, jelikož se o černém pivu tvrdí, že více zasytí a zahřeje.
Mimochodem to je také údajně mýtus. Minimálně u českých piv, která mají stejné procento alkoholu jako světlá. Naopak zahraniční značky vyrábí zimní speciály, které hutnější a silnější jsou. Potřebuješ si v tom udělat jasno? Proto jdeme piva otestovat. Dozvíš se, jaký sortiment černého piva nám nabízí české supermarkety, jak piva chutnají a které z nich je nejlepší.
Jak jsme hodnotili
Tento test sestavil fanoušek všeho pivního. Nejde o odborníka, proto explicitně uvádíme, že je prováděn laicky. Ke každému kousku vyjadřujeme své pocity v několika odstavcích.
Nakoupili jsme čtrnáct černých piv. Hodnotili jsme barvu, vůni, chuť, pitelnost a cenu. Jestliže jsme shledali na pivu něco zvláštního, do popisu jsme to přidali.
Piva hodnotíme na škále od 0 do 10, kde desítka znamená, že bychom pivu věnovali pozornost i při opakovaném nákupu.
Samson 11 Tmavý ležák
Výrobce: neuveden Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 18,90 Kč
Tmavá jedenáctka z Českých Budějovic nesoucí chráněné označení České pivo vyhrála na londýnské degustační soutěži World Beer Awards 2022 první místo mezi pivy v Česku. Jsou to sice už dva roky, ale přece – jak chutná světově uznávané černé tuzemské pivo?
Řídili jsme se degustačními pravidly na Beerweb.cz, proto jsme si k moku nejprve přivoněli. Mělo ikonickou nasládlou, čokoládovokávovou vůni, která byla cítit po prvním napití i v chuti. Tělo bylo silnější než u světlých piv a pocit naplnění je po něm také větší, stále se ale jednalo o jedenáctku, takže nás nijak extra „nezahřálo“.
Tmavě hnědý nápoj se poměrně příjemně pil; hořkost měl nízkou, a jestli se na tom podepsala i voda z artézské studny, je těžko k posouzení. Budějovický Samson je každopádně příjemný standard, dobrý začátek a zajímavá referenční hodnota.
Hodnocení: 7/10
Budvar Tmavý ležák
Výrobce: Budějovický Budvar, České Budějovice, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 19,90 Kč
Samson má ve městě velkou konkurenci. Státní pivovar Budvar totiž vaří taky černé pivo v Budějovicích. O 0,2 procenta „alkoholovější“ tmavý ležák sice nevoněl tak dobře jako předchůdce, nicméně po nalití byl skrz jeho hustou pěnu cítit čokoládový odér.
Chuť čokoládě odpovídala, jenže tělo samotného piva bylo zklamáním. Pivu chyběl jakýkoliv říz i síla, bylo vodnaté, takže ne zrovna dobře pitelné, a nic na tom nezměnil ani malý dozvuk hořkosti. V městském souboji jej nezachránila ani vcelku vkusná etiketa. Jasně prohrálo.
Hodnocení: 3/10
TIP: To, že má pivo černou etiketu, neznamená, že černé je. I my jsme se skoro nechali napálit. Některé značky totiž halí své silné světlé ležáky do černých barev, což mate. Jsou to takzvaná speciální piva.
Velkopopovický Kozel černý
Výrobce: Plzeňský Prazdroj, Plzeň, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 27,90 Kč
Asi je přirozené, že nás zvědavost začala táhnout do Plzně. Když mají v Budějovicích tak uspokojivé pivo, v hlavním městě zlatavého moku to musí být snad ještě lepší, řekli jsme si.
Černý Kozel, který se čepuje takřka v každém českém městě, má jen 3,8 procenta alkoholu. Je vodovější než Samson, ale čokoládové tóny v něm přesto najdeme. Vůní ani chutí nás ale plechovkové pivo neoslnilo. Cena za kus také není nejpřívětivější. Bohužel vyšší než průměrnou známku si mok nezasloužil.
Hodnocení: 5/10
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak obstál český ležák, který opanoval prestižní londýnskou pivní cenu.
Které pivo obsahovalo 10,5 procenta alkoholu.
Ve které části České republiky dělají nejlepší černá piva.
Které černé pivo ze supermarketu rozhodně vynechat a které musíš zkusit.
Výrobce: neuvedeno Země původu: Německo Objem: 0,5 l Cena: 16,90 Kč
Když už jsme došli s jazykem na vestě až do Plzně, koukneme se za hranice. Německý ležák Stephans Bräu do testu zapadá, jelikož se nejedná o výše zmíněné zimní pivo, nýbrž o obyčejnou plechovku černého ležáku, který najdeme v Kauflandu. Jestli je lepší, nebo horší než tuzemská výroba, nám však vůně nenapověděla, jelikož z ní nebylo cítit nic než mladinu.
Konečně jsme se zde setkali s větší hořkostí, která v těle piva dávala jakýsi smysl, ale v celkovém kontextu nápoje akorát vyčnívala jako trn v oku. Zbytek byl jenom alkoholovou sladkokyselou změtí. A to zde bylo jen pět procent alkoholu v objemu. Pojďme radši dál.
Hodnocení: 1,5/10
Bernard Černý ležák 12°
Výrobce: Rodinný pivovar Bernard, Humpolec, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 29,90 Kč
Od černého dvanáctistupňového ležáku od Bernarda dostaneš víc než pětiprocentní obsah alkoholu. Nese české označení kvality potravin Klasa, jeho koupí přispívá zákazník Nadačnímu fondu Mathilda starajícímu se o lidi s těžkým zrakovým postižením, ale hlavně získal ocenění nejlepšího světového tmavého ležáku v rámci World Beer Awards 2012. Takže kostky jsou vrženy.
Piva od Bernarda, jako je tohle, je vždy zábavné otevírat, jelikož zátka vyletí jako ze šampaňského. Při napití tmavý mok s originálně hlubokým čokoládovým tónem vůně následně rozvine hořkost rovnoměrně v ústech. Na náš vkus měl ale vodovější tělo, málo karamelovočokoládových dokreslení a hraniční množství „alkoholové“ chuti.
Když k tomu přičteme ještě vyšší cenu, nejsme si o jeho prvenství jistí. Nadprůměrem nicméně zůstává.
Hodnocení: 6,5/10
Guinness Draught Stout
Výrobce: neuveden Země původu: Irsko Objem: 0,44 l Cena: 44,90 Kč
Po neúspěchu Bernarda jsme znovu zabrousili do zahraničí. Nesmíme zapomenout na ikonický ostrovní nápoj z Irska jménem Guinness. I když se nejedná o černý ležák, jde opravdu o legendu, která v našem testu nemohla chybět. Jednak figuruje v tuzemských pivních supermarketových regálech a jednak se dá koupit prakticky všude na světě.
Suchý stout nám měl být naservírován s krémovou pěnou i doma díky dusíkové kapsli, kterou obsahuje každá plechovka. Proto můžeš v plechovce Guinnessu slyšet klapání. Jenže slíbené vypěnění se nekonalo. Hořký vodnatý nápoj s jakž takž ucházejícím tělem, který má snad nejčernější barvu ze všech, má v sobě z čokoládového či jiného tónu jen pramálo. V testu najdeme určitě lepší černá piva.
Hodnocení: 4/10
Leffe Brune
Výrobce: neuveden Země původu: Belgie Objem: 0,33 l Cena: 48,90 Kč
Ve stejné cenové hladině najdeme v Česku i dost rozšířený belgický skvost. Leffe se prodává pouze jako třetinka, jelikož se jedná o velmi silné svrchně kvašené tmavé pivo s vysokým obsahem alkoholu (6,5 procenta). To je typické pro všechna piva zemí Beneluxu.
Z Leffe úplně neucítíš čokoládu ani karamel, ale silnou mladinu. Tmavě hnědá tekutina k 80 EBC si i z lahve drží pěnu, a když se jí napiješ, otevře se ti úplně jiný rozměr. Leffe je pitelné jako světlé pivo, ale má punc toho tmavého. Nebezpečný je na situaci fakt, že se dá vypít velmi rychle. Tak hlavně ať se ti nezatočí hlava.
Hodnocení: 8/10
Bruncvík Dark Beer
Výrobce: Pivovary Lobkowicz Group, Praha, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 12,90 Kč
Drahá piva máme za sebou, co teď zkusit jedno z nejlevnějších? Bruncvíka jsme již v minulosti testovali a nikdy zrovna nezářil. Dali jsme mu však šanci znovu, jelikož člověk nikdy neví.
Závan kávové vůně nás samozřejmě oslovil, vcelku hustá pěna nad temně zabarvenou tekutinou se také tvářila slibně. Chuťový test byl poté věru horší, ale nutno dodat, že propadák to nebyl. Nebýt plíživé kyselé chuti nejasného původu, šlo by o vcelku příjemný standard za ucházející cenu. Lowcost však v sobě nezapře.
Hodnocení: 3/10
Ostravar Černá Barbora 13
Výrobce: Pivovary Staropramen, Praha, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 23,90 Kč
„Černé zlato, kde vítězí hořkost nad sladkostí.“ Tento slogan má na svém obalu ostravarská Černá Barbora slibující silnou chuť. Tu splnila. Že by nás ale oslnila, se říct opravdu nedá.
Vůni nasládlou nemá, spíše nijakou. Mírně vodnaté tělo se tváří silně, ale po pár locích nevidíme rozdíl mezi ním a konkurencí. A hořkost, která se až podezřele dobře míchá s „alkoholovostí“ nápoje, je spíše otravná než příjemná. Z toho důvodu nemůže být hodnocení nijak valné.
Hodnocení: 3/10
Primátor 24 Double
Výrobce: Primátor, Náchod, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 26,90 Kč
Silné pivo přišlo na řadu až nyní. Náchodský Primátor 24 obsahuje 10,5 procenta alkoholu. Pro srovnání: obyčejná lahev vína má něco mezi 11 a 13.
Temná tekutina připomínající bránu do propasti už z vůně proklamovala, že s námi zatočí. A že to byla síla. Alkoholovou facku se snažila kompenzovat sladkost moku, který nicméně neobsahoval nic z karamelu ani čokolády. O pitelnosti se však nedalo ani mluvit. Celkový dojem byl jen a pouze alkoholový.
Tohle prostě není lahev pro každého. Nemůžeme ji ale odsoudit jen proto, že je opravdu silná. Věříme, že fajnšmekři si pochutnají.
Hodnocení: 5/10
Svijany Svijanská kněžna 13
Výrobce: Pivovar Svijany, Svijany, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 20,90 Kč
Zpět ke klasičtějším mokům. Ani tradiční značka Svijany neochuzuje své konzumenty o černý speciál. A ani tentokrát nám nechutnal.
Z piva není cítit nic, co by z něj mělo být cítit. Místo sladké vůně jsme dostali jakousi slanou vůni jako po paštice. Chuť byla podprůměrná, spíše kyselejší. Hořkost byla znatelně cítit až po polknutí, a to spíše na špičce jazyka a patře. Testovali bychom dál, jenže pitelnost piva byla taktéž nulová. My a Svijany asi prostě nejdeme dohromady.
Hodnocení: 2,5/10
Černá Hora Granát tmavé
Výrobce: neuvedeno Země původu: neuvedeno Objem: 0,5 l Cena: 22,90 Kč
České pivo Černá Hora se také řadí mezi zajeté tuzemské značky. Její Granát je nicméně neobyčejný, dle etikety byl vyhlášen Českým pivem roku 2022. S titulem ale úplně nesouhlasíme...
Ano, je v něm cítit kávová i čokoládová chuť (o vůni ale nemůže být řeč), ano, má jasnou hořkost způsobenou mixem sladů, ano, má jakousi pitelnost, a ano, je černé. Každopádně v testu se ukázalo, že existují lepší černá piva. Dle našeho názoru chybí Granátu mnoho věcí (vůně, vytříbenější chuť, dobrá pitelnost, větší říz) na to, aby byl nejlepší. Pozitivní ale je, že mu nic nepřebývá.
Hodnocení: 4,5/10
Krušovice černé s karamelovou chutí
Výrobce: neuveden Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 17,90 Kč
Pivo, které má popis chuti v názvu, by tak mělo i vonět. Těšili jsme se. Jaká škoda, že to tak černé Krušovice nemají. Ani s chutí to není bůhvíjaká sláva. Abychom pivu ale nekřivdili, je s největší pravděpodobností jedním z těch karamelovějších v testu.
Jinak se o něm vlastně nedá říct nic extra. Tmavé pivo má jen 3,8 % alkoholu, že by se ale dalo lépe pít, se říct také nedá. Jazyk nám po jeho požití signalizoval vodnatou hořkost s jednou či dvěma bublinkami připomínající pseudoříz. Nic moc.
Hodnocení: 2,5/10
Bohemia Regent Tmavý ležák premium
Výrobce: Bohemia Regent spol., s. r. o., Třeboň, Česká republika Země původu: Česká republika Objem: 0,5 l Cena: 19,90 Kč
Na závěr jsme se oklikou vrátili do Jihočeského kraje, abychom ukončili test třeboňským Bohemia Regentem. Musíme uznat, že na jihu Čech černé pivo opravdu umí. Tmavý ležák prémium překvapil nenápadně jemnou karamelovou vůní, kterou po napití doplnil silnější karamelovou chutí.
Je řízný, slušně pitelný, má zajímavě plnější tělo (kapku vodnatosti si však nemůžeme odpustit) a zastřenou „alkoholovost“. Cítíme sílu i charakter. Dobrý výkon.
Hodnocení: 7,5/10
Výsledek
O vítězi je jasno. Belgické Leffe nikdo netrumfnul, přestože získalo jen osm bodů z deseti. Na druhou stranu se ukázalo, že jih Čech má na černá piva čich. Jako druhý se totiž umístil Bohemia Regent Tmavý ležák premium a třetí Samson 11 Tmavý ležák. Souhlasíš s námi? Dej nám vědět do komentářů.