Že by snídaně byla opravdu nejdůležitějším jídlem dne? Podle nové studie její vynechání zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění o neuvěřitelných 91 procent. A co ty, snídáš? Hlasuj na konci článku.
Trend půstů, který na sociálních sítích frčí už nějakou dobu, dostává od vědy pořádně na frak. Nová studie od American Heart Association totiž tvrdí, že hladověním zvyšuješ riziko kardiovaskulárního onemocnění. A ne úplně o málo.
Do výzkumu se zapojilo na dvacet tisíc dospělých. Věkový průměr byl 49 let a většina z nich byla zkoumána po dobu osmi let, někteří jedinci až sedmnáct let. Všichni vyplňovali dotazník o tom, jak se stravují během čtyřiadvaceti hodin.
Výsledky ukázaly, že ti, kteří konzumovali jídlo v rozmezí osmi hodin nebo ještě kratším, měli o neuvěřitelných 91 procent vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
„Překvapilo nás, že lidé, kteří dodržovali osmihodinový časově omezený stravovací režim, častěji umírali na kardiovaskulární choroby. Přestože je tento typ stravování oblíbený díky svým potenciálním krátkodobým výhodám, náš výzkum jasně ukazuje, že ve srovnání s typickým časovým rozsahem stravování 12–16 hodin denně nebyla kratší doba stravování spjatá s delší dobou dožití,“ uvedl jeden z výzkumníků Victor Wenze Zhong.
Je třeba samozřejmě započíst faktory, které mohly výsledky ovlivnit, jako jsou třeba individuální zdravotní problémy nebo skutečnost, že respondenti a respondentky vyplňovali dotazník sami doma. Ani tak ale nejde o úplně malá čísla, co myslíš?