Do generace Z spadají lidé, kteří se narodili v letech 1997 až 2012. U těch studie prokázala, že jsou vůbec nejméně aktivní v sexuálním životě oproti předešlým generacím. Stres nebo sociální sítě mohou být důvody, které to zapříčinily.
Přirozené seznamování, ať už na akcích, v práci, nebo třeba v obchodě, poslední dobou klesá. Data, jež tomu nasvědčují, jsou z nedávného průzkumu Kenseyho institutu z roku 2021, který se zabývá kritickými otázkami sexuality, genderu a reprodukce. Ten uvedl, že jeden ze čtyř dospělých z generace Z nikdy neměl partnerský sex. V průzkumu se ale ukázalo, že 31 procent lidí se zapojilo do sextingu nebo sexu přes internet. Hlavním problémem neaktivního sexuálního života generace Z by mohly být právě sociální sítě a čas strávený na internetu.
Odborník na sexualitu, doktor Justin Lehmiller, tvrdí, že pokud mladí lidé nemají sex, nemusí to nutně znamenat, že jsou sexuálně nezkušení. Lehmiller si spíše myslí, že důvodem je vyjadřování sexuality jiným způsobem, například přes internetové připojení. To se totiž stává stále častějším.
Další odborníci, kteří se podrobně zabývají touto generační skupinou, tvrdí, že se tato situace může lišit v různých sociálních skupinách. Záleží také na tom, jak jsou lidé ve skupině komunikativní. Ovlivňovat je může i čas strávený na internetu. Jaké jsou tedy největší problémy v sexuálním životě generace Z?
Problémy s komunikací
Problémem mladých lidí je to, že nedokáží vyjádřit své hranice, jak tvrdí terapeut Kean Jackson. K tomu se vztahuje jejich představa vztahu a to, po čem touží. To potom může být důvodem zklamání a nedorozumění. Na druhou stranu věnují větší pozornost svému rozhodování a vyjadřují si souhlas k sexu.
Tlak na definování sexuality
Terapeutka Torri Efron Pelton uvedla, že nejčastější obava u mladých lidí se týká společenského tlaku na zkoumání své sexuality v momentě, kdy se necítí být připraveni. To ale může být příčinou obav, jakým způsobem vyjádřit, že nestojí o nezávazný sex, ale dlouhodobý vztah. Terapeutka vysvětluje, že mladí lidé si cítí být deprivovaní právě z toho důvodu, že neumí vysvětlit své představy v sexuální oblasti. Obávají se toho, že právě proto jsou divní, a uzavírají se do sebe.
Pocit vyloučení
Dalším problémem, se kterým se generace Z potýká, je pocit vyloučení ze společnosti. Terapeuti také často slýchají otázku, jak navázat spojení v sexuálních komunitách. Jak v nich fungovat a co od nich očekávat. Terapeut Kean Jackson mladým lidem pomáhá hledat jejich sílu a spojení v prostorech, ve kterých si jsou jistí.
Nevyžádané fotografie
Mladí lidé se v návaznosti na sociální sítě potýkají s nevyžádanými sexuálními fotkami, které jim dorazí přímo do chatu. Odbornice Torri Efron Pelton uvádí tuto situaci na příkladu, kdy její klient na Snapchatu obdržel explicitní fotografii, kterou mu poslal spolužák. Nevěděl, jak celou situaci zpracovat, a necítil se dobře ani v třídním kolektivu. Důležitým krokem je říct dotyčnému, že to není v pořádku.
Úzkost z výkonu
Lidé z generace Z se také obávají problémů s erekcí a nervozitou z análního sexu. Často nevědí, jak odmítnout to, co jim nevyhovuje. A proto někteří sex raději úplně odmítají. Dalším problémem jsou úsudky společnosti na základě vzhledu a vnímané sexuální zdatnosti. To může vést ke zvýšené úzkosti při sexu.