Používat AI při psaní vědeckých článků (ale i běžných seminárek nebo diplomových prací) se nemusí vyplatit. Ukázal to nejnovější skandál, který našel shodnou větu vygenerovanou ChatemGPT v desítkách textů.
Jednoduchý pokus provedl novinář Emanuel Maiberg z 404 Media. Ten vzal frázi „As of my last knowledge update“, tedy v překladu „Podle mých nejnovějších znalostí“, a vložil ji do vyhledávače akademických článků Google Scholar.
Výsledek? Celkem 115 článků, později se ukázal i výsledek 188 článků, jak píše Daily Mail. Náhoda? Nemyslíme si. Tuhle větu ti totiž vygeneruje ChatGPT, když po něm chceš, aby napsal informaci o tom, jak stará je.
Fráze se objevila ve článcích na řadu témat, od poraněných páteří a bakteriálních infekcí přes kryptoměny, dětskou psychologii a technologii baterií až po, a to nás pobavilo, článek o umělé inteligenci. Ten nesl název Don't Trust ChatGPT: A Case Study of a Defective Research Tool (v překladu Nevěřte ChatuGPT: Případová studie o vadném výzkumném nástroji).
Toho, že umělou inteligenci neumí autoři*autorky využívat ne tak okatě ani ve známých vědeckých časopisech, si všímá i Kolina Koltai z Bellingcat. Ta na X zveřejnila příklad článku, kdy se do něj dostala i uvozovací věta modelu: „Tady je možné představení vašeho tématu...“
Poučení? Pokud umělou inteligenci používáš, třeba pro své práce do školy, dávej pozor na známé a okaté fráze, které ChatGPT vyhazuje všem. A dávej pozor na zmíněné trapasy, kdy vygenerované věty zkopíruješ i s přátelskou zprávou jazykového modelu.