Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Jennifer Pan byla v očích svých rodičů vzorná holka. Ale pouze do té doby, než zjistili, že žije dvojí život.
Jennifer Pan byla v očích svých rodičů vzorná holka. Měla výborné studijní výsledky, k autoritám se chovala slušně a s respektem a místo toho, aby se poflakovala po různých večírcích jako její vrstevníci, veškerý volný čas investovala do mimoškolních aktivit.
Učila se hrát na klavír, chodila na hodiny krasobruslení a zdokonalovala se v bojových uměních. Jednoduše řečeno, celé své mládí obětovala vidině úspěšné budoucnosti, přesně tak, jak si to přáli její rodiče.
Všechno to úsilí a odpírání si zábavy se dívce nakonec štědře vyplatilo – dostala stipendium na prestižní vysoké škole. Její rodiče se nadýmali pýchou, když jim oznámila, že školu úspěšně absolvovala a nastoupila do práce. Jenže pak přišel šok.
„Dokonalá“ dcera ve skutečnosti nebyla ani zdaleka tak vzorná a šikovná, za jakou se vydávala. Vedla totiž dvojí život. Jennifer si všechny své úspěchy vymýšlela. Pravda byla, že nedokončila ani střední školu.
Když rodiče zjistili, že dívka téměř deset let falšovala vysvědčení, a ještě k tomu jim tajila, že má partnera, zažili tvrdý střet s realitou. Nepoznávali vlastního potomka. Rozzlobení vzali své dospělé dceři mobil i notebook, který jí koupili, ještě když studovala, a zakázali jí setkávat se s přítelem.
Jennifer se však nemínila vzdát své lásky za žádnou cenu. S pomocí partnera proto zosnovala ďábelský plán: zaplatila nájemným vrahům, aby její vlastní rodiče zabili. Plán se ale dívce vydařil jen zpola. Na rozdíl od matky otec brutální útok přežil. Ještě horší než vysoký trest, který dceři za ohavný čin napařil soud, bylo, když se mu po tom všem musela podívat do očí.
Předtím, než si povíme šokující příběh Jennifer Pan a pokusíme se zjistit, co ji přivedlo k tak ohavnému činu, bychom ti rádi připomněli, že tvořit kvalitní obsah můžeme jen díky našim předplatitelům. Pokud se ti naše články o nejhorších vrazích světa líbí, podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+.
Pevné základy pro úspěšný život
Jennifer Pan se narodila 17. června 1986 v městečku Markham v kanadském Ontariu. Její matka Bich Ha Pan a otec Huei Hann Pan pocházeli z Vietnamu. V roce 1979 se však rozhodli opustit svou vlast a uprchnout do Kanady, kde začali nový život, píše ATI.
Manželé Panovi získali práci v továrně na výrobu autodílů Magna International. Celý život tvrdě pracovali, aby svým dětem dokázali zajistit lepší budoucnost. Objektivně se jim to také dařilo. Z výplat si dokázali naspořit až 200 tisíc dolarů (zhruba 4,8 milionu korun, pozn. red.), koupit velký dům a dvě auta: jedno značky Lexus a druhé Mercedes.
Jak píše portál Toronto Life, Jennifer odmalička vedli k disciplíně. Když jí byly čtyři roky, zapsali ji na hodiny klavíru, později k nim přidali i tréninky krasobruslení. Dívce se zpočátku i při všech těchto mimoškolních aktivitách ve škole dařilo na výbornou. Zlom nastal až tehdy, když si během tréninku natrhla kolenní vaz. Fakt, že se bude muset rozloučit s profesionální kariérou krasobruslařky, ji psychicky zničil. Jennifer, která byla v té době osmačka, začala mít psychické problémy a začala si ubližovat.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Kdy a proč začaly s Jennifer problémy v škole.
Co si o rodičích Jennifer myslela její spolužačka.
Proč dívka lhala svým rodičům o tom, že ji přijali na vysokou školu.
Jak potrestal Jennifer její otec, když zjistil, že mu lhala.
Proč se mladá dívka rozhodla své rodiče nechat zavraždit.
Jak Jennifer vypátrala policie.
Jestli měla na dívku a její násilné sklony vliv její výchova.
O tři roky později jí nový vítr do plachet dodala láska. Zamilovala se do staršího spolužáka Daniela Wonga. Krátce poté, co spolu začali randit, ale chlapce vyhodili ze školy. Policie našla v jeho autě marihuanu, což bylo u studenta neakceptovatelné.
Jennifer byla ze situace natolik smutná a frustrovaná, že se to odrazilo i na jejích studijních výsledcích. Namísto áček začala ze zkoušek dostávat béčka, což až tak velký problém nebyl. Důležité bylo, že splňovala kritéria pro přijetí na Ryersonovu univerzitu. To se však náhle změnilo, když Jennifer nezvládla maturitu z matematiky.
Výchova pevnou rukou
Karen Ho, která chodila na stejnou základní školu jako Jennifer, popsala otce své bývalé spolužačky jako rodiče se striktními výchovnými metodami. „Hann byl klasický ‚tygří otec‘. Vzdal se všeho, co měl, a odešel do Ameriky, jen aby jeho děti mohly mít co nejlepší život,“ píše portál Daily Mail.
Podle Kareniných slov stejně jako jiní imigrantští rodiče i on očekával, že jeho děti budou ve škole dosahovat těch nejlepších výsledků, aby se později dostaly na prestižní vysoké školy. Věřil, že vzdělání jim pomůže získat dobře placenou práci a tím i lepší budoucnost. Béčka, která byla pro většinu dětí výborná známka, byla v přísné domácnosti, v jaké vyrůstala Jennifer, prostě nepřijatelná.
Dívka proto, svým způsobem pochopitelně, měla strach oznámit rodičům, že ji na univerzitu nepřijali. Namísto toho, aby se postavila věci čelem a řekla jim nepříjemnou zprávu, se rozhodla lhát.
Jennifer zfalšovala své vysvědčení a otci řekla, že ji přijali na Ryersonovu univerzitu. Aby byl její otec ještě spokojenější, přislíbila mu, že po čtyřech semestrech přestoupí na mnohem prestižnější Torontskou univerzitu. Vymyslela si dokonce to, že se jí podařilo získat stipendium. Hrdý Hann, potěšený obrovským úspěchem, koupil dceři jako odměnu nový notebook, píše ATI.
Zatímco si myslel, že Jennifer poctivě sedí ve škole, jeho dcera se se svým partnerem Wongem toulala ve městě po kavárnách. Otci celá léta lhala, a když přišel ten správný čas, řekla mu dokonce, že úspěšně přestoupila na univerzitu v Torontu.
Když se v roce 2008 blížily Jennifeřiny promoce, falešná studentka rodičům s lítostí oznámila, že se jich nebudou moci zúčastnit. Tvrdila, že univerzita dala každému studentovi na akci pouze jeden lístek, který údajně raději darovala příteli, než aby upřednostnila některého z nich.
Lež má krátké nohy
Jennifer rodičům nepřestala lhát ani tehdy, když už si mysleli, že školu úspěšně dokončila, píše ATI. Právě naopak, napovídala jim, že je zaměstnána v jedné z dětských nemocnic v Torontu.
V té době už podezřívaví rodiče nenechali nic náhodě a rozhodli se dceru překvapit v práci. Zůstali v šoku, když jim na místě řekli, že žádná Jennifer Pan v nemocnici nepracuje ani nikdy nepracovala. Po tomto incidentu na povrch rychle vypluly i všechny ostatní lži.
Když Jennifeřin otec zjistil, že jeho dcera nedokončila ani střední školu a že mu téměř deset let lhala do očí, okamžitě jí zkonfiskoval telefon a notebook. V záchvatu hněvu dívce zakázal i setkávat se s Wongem.
Jennifer trvalo dva roky, než si opět získala důvěru svých rodičů. Celý tento čas nikam nechodila, nepila alkohol a ani se nekontaktovala s přítelem. Později se však milenci znovu setkali. Wong během tohoto setkání daroval Jennifer telefon, aby mohli být opět potají v kontaktu.
I když dívka navenek sekala dobrotu, nedokázala rodičům odpustit, že ji odtrhli od její lásky. Pomstychtivost, ale také touha žít s partnerem bez omezení Jennifer nakonec motivovaly, aby vymyslela plán, jak se rodičů zbavit.
Přišla s mazaným nápadem zinscenovat loupež, při které zloději zabijí oba její rodiče. Samozřejmě neznala nikoho, kdo by tuto „špinavou práci“ odvedl. Poprosila proto o pomoc Wonga, který ji seznámil s kriminálníkem Lenfordem Crawfordem. Jennifer Pan se s mužem dohodla, že pokud ji nadobro zbaví rodičů, zaplatí mu 10 tisíc dolarů ze svého dědictví.
Měla podíl na Jennifeřiných činech její přísná výchova?
Jak píše portál Washington Post, děti asijských imigrantů žijících v Americe se mnohdy setkávají s tím, že na ně jejich rodiče vyvíjejí až přílišný tlak kvůli studijním výsledkům.
Socioložka Jennifer Lee tvrdí, že případ Pan nemůžeme zobecňovat a stereotypizovat, stejně jako problémy dívky připisovat výchově jejího „tygřího otce“.
„Rodiče Jennifer určitě měli podíl na tom, že se cítila jako v pasti. Myslím si však, že je třeba se dívat i na celý systém a na to, jaká očekávání mají od asijských studentů americké instituce, vrstevníci a učitelé,“ přiblížila pro portál socioložka.
Nafingovaná loupež
Večer 8. listopadu 2010 se Crawford podle dohody pustil do práce. Nejprve si obhlédl čtvrť a pak se skryl před domem, ve kterém bydlela Jennifer s rodiči. Když v deset hodin večer odemkla vchodové dveře, vklouzl dovnitř i se dvěma komplici: Davidem Mylvaganamem a Ericem Cartym, píše Washington Post.
Carty si to namířil rovnou za Jennifer. Když dívku našel, spoutal jí ruce za zády a přivázal ji k zábradlí schodiště. Další dva „lupiči“ zatím zaútočili na rodiče dívky. Odvlekli je do sklepa, kde na ně začali střílet. Matku Bich střelili třikrát do hlavy a otce Hanna postřelili do tváře a do ramene. Útočníci pak shrábli veškerou hotovost, kterou v domě našli, a utekli pryč.
Jennifer se nakonec podařilo vysvobodit a přivolat pomoc. Jak píše portál Daily Mail, vytočila tísňovou linku 911 a roztřeseným hlasem operátorovi řekla: „Pomozte mi, prosím. Potřebuji pomoc. Nevím, kde jsou moji rodiče. Do našeho domu se vloupali nějací lidé a ukradli všechny peníze. Rodiče křičeli.“
Když policisté dorazili na místo, zůstali šokováni. V celém domě byly krvavé stopy. Bohužel, v době příchodu policie byla již matka mrtvá. Otec však jakoby zázrakem přežil, ale byl v bezvědomí.
Spravedlivý trest
Přestože policisté Jennifer věřili, některé části její výpovědi jim už od začátku neseděly. Zejména to, jak se „jen tak“ najednou dokázala rozvázat a přivolat pomoc. Podezřívavost policistů vůči dívce byla tentokrát namístě, což nakonec potvrdilo otcovo svědectví.
Když se Hann Pan 12. listopadu probral z kómatu, policistům řekl, že viděl svou dceru povídat si s jedním z útočníků. Detektiv Wiliam Goetz na základě této informace předvolal Jennifer k dalšímu výslechu. Když jí řekl, že je hlavní podezřelou, začala plakat a ke všemu se přiznala, píše ATI.
Namísto toho, aby Jennifer projevila lítost nad svými činy, se zajímala pouze o to, co ji nyní čeká. Goetz ji okamžitě poslal do vazby i s jejím přítelem Wongem. Za několik měsíců se mu podařilo dopadnout i nájemné vrahy.
Třináctého prosince 2014 se všichni obvinění – Jennifer Pan, Wong, Mylvaganam a Crawford – postavili před soud. Porota je uznala vinnými z vraždy prvního stupně, jakož i z pokusu o vraždu. Všichni dostali doživotí bez možnosti podmíněného propuštění.
Před soud se o rok později postavil i Carty, který dostal za vražedné spiknutí 18letý trest. Svobody se ale nedožil, neboť ho ve výkonu trestu ubodal jiný vězeň.
Jak píše portál Daily Mail, Jennifeřin otec ani bratr se soudních jednání nezúčastnili. Napsali však emotivní prohlášení, která u soudu přečetl jejich obhájce.
„Najednou jsem ztratil manželku i dceru. Mám pocit, že v den, kdy zemřela Bich, zemřela i velká část mě. Doufám, že moje dcera Jennifer přemýšlí o tom, co se stalo její rodině. Věřím, že jednou z ní může být dobrý a čestný člověk,“ napsal Hann ve svém prohlášení.