Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Gloria přišla do nemocnice s běžnými srdečními obtížemi. Když ji však zdravotníci léčili, netušili, že budou brzy sami bojovat o život.
Incident začal 19. února 1994 ve 20:15, kdy 31letá Gloria Ramirez přišla do nemocnice v Riverside v Kalifornii se zrychleným tepem a vysokým tlakem. Přestože zemřela pouhých 45 minut po příchodu do nemocnice, její pobyt v zařízení měl neobvyklý vliv na zdraví ošetřujících lékařů. 23 ze 37 zaměstnanců, kteří s ní přišli do kontaktu, zkolabovalo.
Tento fenomén se dodnes nikomu nepodařilo úplně rozluštit. Nikdo z lékařů se s podobným případem nesetkal a nikdo o ničem podobném neslyšel. Případ se však zapsal do historie a Gloria dostala přezdívku „toxická žena“.
Portál ATI píše, že Gloria byla žena jako každá jiná. Žila se svými dvěma dětmi a manželem a mnozí si ji pamatovali jako velmi vtipnou a milou osobu. Co se jí ve skutečnosti stalo?
Ještě předtím, než si přečteš celý příběh o toxické ženě, bychom ti rádi připomněli, že tvořit kvalitní obsah můžeme jen díky našim předplatitelům. Proto pokud se ti naše články líbí, podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+.
Srdeční infarkt, nebo symptomy rakoviny děložního čípku?
Glorii v osudnou noc trápily srdeční problémy, těžce dýchala a nemohla pořádně mluvit. Vzhledem k jejímu nízkému věku lékaři nepředpokládali, že by se jednalo o infarkt. Mysleli si, že jsou to následky rakoviny děložního čípku, kterou už nějakou dobu trpěla.
Všichni proto pracovali na tom, aby Glorii stabilizovali, ale navzdory snahám lékařů nic nezabíralo. Když ji svlékli, aby jí nasadili defibrilátor, všimli si na Gloriině kůži olejnatého povlaku. Z úst jí také byl cítit česnekový až ovocný zápach. Odebrali pacientce vzorek krve, která ale páchla jako čpavek a plavaly v ní zvláštní částečky, či dokonce krystalky.
Lékaři tak rychle přišli na to, že s infarktem nebude mít Gloriin stav nic společného. Všechny ale překvapilo, když jedna z ošetřujících sester omdlela. Následně si další sestra začala stěžovat na ztížené dýchání. Poté zkolabovala i třetí sestra, která po probuzení nemohla hýbat končetinami. Nikdo nechápal, co se děje.
Zdravotní potíže přibývaly u každého, kdo se snažil Glorii Ramirez zachránit. Nejčastěji to byla dušnost, dočasná paralýza či mdloby. Pomoci pacientce se jim nepovedlo, ale i když už byla Gloria mrtvá, ostatní se trápili i nadále, a to z nevysvětlitelných důvodů.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jaký pokrok se lékařům povedl a co zjistili po třetí pitvě.
Jaká byla příčina smrti Glorie Ramirez.
Proč měli zaměstnanci nemocnice zdravotní problémy.
Nejvíce postižena byla lékařka Julie Gorchynski, která strávila téměř dva týdny na jednotce intenzivní péče, píše Unilad. Trpěla dýchacími komplikacemi, hepatitidou, pankreatitidou a odumíráním kostních tkání. V nemocnici vyhlásili stav nouze a všechny pacienty evakuovali.
Situace se nezlepšovala a lékaři přistoupili k ráznému řešení. Zavolali speciální tým v bezpečnostních oblecích, který nemocnici prohledal. Báli se totiž, že se v ní nachází jedovatý plyn nebo jiné toxiny. Nenašli však nic, co by mohlo způsobovat zdravotní potíže personálu.
Speciální tým nakonec dostal příkaz uložit tělo do hliníkové rakve a pitva byla provedena ve speciální místnosti, která byla určena pro toxické nebo jinak infikované případy úmrtí. Nikdo ale stále nemohl určit příčinu této anomálie.
Pokrok
Vzhledem k závažnosti případu lékaři nezůstali jen u jedné pitvy. Provedli dohromady hned tři, a to v dost širokém časovém rozmezí. Třetí pitva, kterou dělali měsíc po smrti, přinesla průlomová zjištění. Tým ze třetí pitvy zjistil, že se v krvi Glorie nacházely stopy po lidokainu, kodeinu, tirogenu či tylenolu. Jsou to látky, které se nacházejí v lécích proti bolesti či úzkosti. Z chemického hlediska se právě tirogen rozkládá na aminy a ty jsou úzce spjaty s amoniakem, což by konečně odhalovalo příčinu zápachu Gloriiny krve.
Lékaři provedli i toxikologické vyšetření, ve kterém se ukázalo, že žena měla v krvi i enormní množství metylsulfonylmethanu. Ten se sice v krvi může nacházet i přirozeně, protože rozkládá některé látky, ale rychle se rozpadá. Množství, jaké měla Gloria v těle, bylo trojnásobně vyšší i šest týdnů po její smrti.
Příčina smrti
Podle portálu ATI bylo průlomové zjištění, že Glorii Ramirez selhalo srdce poté, co jí zkolabovaly ledviny. Tyto orgány měla mít oslabené následkem rakoviny děložního čípku v pozdním stadiu. Lékaři vysvětlili, že hladina toxických látek byla ale v Gloriině těle příliš nízká na to, aby je mohli považovat za příčinu smrti. Pro obavy o zdravotní stav rodiny proběhl pohřeb až dva měsíce po Gloriině smrti. Rodina trvala na tom, že Glorii zabily nevhodné podmínky v nemocnici, ale obvinění později úřady uznaly za irelevantní.
A co nakažení zaměstnanci?
Vyšetřovací komise, která se zabývala stavem zdravotnického personálu, dospěla k závěru, že trpěl masovou hysterií. Zástupce ředitele nemocnice Pat Grant tak zahájil vyšetřování na vlastní pěst. Spojil se s koronerem, který řešil případ Glorie Ramirez, a dohodli se, že pošlou zmražené pitevní vzorky do laboratoře, kde je znovu prozkoumají. Zjistili, že Gloria se snažila léčit svou nemoc neověřenou metodou.
Natírala se dimethylsulfonem, známým jako DMSO. Tuto látku považovali zdravotníci za toxickou už desetiletí předtím, ale Gloria své samoléčbě věřila a nechtěla od ní upustit. Krém měl mírnit bolest a pomáhal při léčbě úzkostí, jelikož obsahoval výše zmíněné látky, jako jsou lidokain a tylenol. Během 60. let 20. století tento krém užívali sportovci s přesvědčením, že jím zmírní bolest svalů.
Chemikálii později vědci testovali na myších a zjistili, že může do velké části poškodit zrak. Od 70. let 20. století se proto koncentrát z léku používal už jen jako průmyslový odmašťovač. DMSO navíc reaguje s kyslíkem a vzniká z něj dimethylsulfát ve formě plynu, který ničí buňky v lidském těle. Může způsobit křeče, až paralýzu. A příznaky ošetřovatelů z nemocnice se shodují právě s příznaky působení dimethylsulfátu.