Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Víme, kde v Praze najdeš krásné a stylové nádobí a nábytek z druhé ruky – od pár korun po milion.
Připadáš si trochu jako Alenka v říši divů. Všude, kam se podíváš, vidíš nejrůznější předměty. Všech barev, stáří i rozměrů. Obrazy, nádobí, skříně, stoly, stolečky, židle, zrcadla, vázy. Hledat předměty po bazarech může být dobrodružství; nikdy nevíš, co najdeš. A právě to je to lákavé. S nákupem se pak kromě nového produktu pojí dvojí: pocit triumfu (radost z nalezení vytoužené věci) a lehký náběh na spasitelský komplex (zachraňuješ přece nikým nechtěný předmět z druhé ruky). Jako by nalezení jehly v kupce sena dostalo udržitelný rozměr.
Abychom ti ale hledání trochu usnadnili, rozhodli jsme se zmapovat nejlepší pražské bazary a antiky, kde najdeš nádherné nádobí i nábytek. Tady jsou (osobně považuji za úspěch, že jsem vyvázla jen se třemi novými talíři).
Komodi Vintage
Kristýna už jako malá chodila do sekáčů a bazarů. Nejdřív vybírala pro sebe, ale později nacházela věci, které se sice jí osobně nehodily, ale bylo „jí líto je tam nechat“. Před sedmi lety proto vznikl podnik s názvem Komodi Vintage. Původně se jednalo o půjčovnu vintage a designového nábytku. V době koronavirové krize ovšem „padly všechny eventy“, takže se Komodi začalo soustředit na prodej. Původně online, ale před rokem Kristýna otevřela i kamenný obchod. Nevypadá ovšem jako klasický bazar – místnost je minimalistická, přehledná, zboží tu není příliš. V nabídce jsou jen pečlivě vybrané předměty. Díky tomu máš vždycky jistotu, že najdeš něco, co si budeš chtít odnést domů.
Produkty Kristýna hledá, kde se dá – ve vetešárnách, v bazarech, vykupuje od lidí, dováží z cest ze zahraničí. „Asi mám cit na vybírání věcí, které lidi baví. Věci, které jsou aktuální a hodí se do moderního interiéru. Protože hodně lidí nechce, aby to u nich vypadalo à la retro,“ říká. Věci, které nabízí, musí být nejen aktuální, ale i „v top stavu“. Rozhlížím se po vycizelované selekci hrníčků, talířů, misek, skleniček, knih a nábytku. „Musí být náročné to všechno neodklidit k sobě domů,“ směju se.
Zboží přidává každý den, ovšem největší drop bývá pravidelně v úterý. „To je nejlepší den pro návštěvu kamenného obchodu,“ radí. Zboží se také snaží „držet hodně dostupné“, proto „u mě najdete věci za padesát korun, ale lampy a nábytek mohou být až kolem pěti tisíc“. Pro zajímavost, lampičky i sama opravuje. Kde se to naučila? „Mám kamaráda elektrikáře, takže jsem si u něj dala lekci,“ směje se.
Komodi Vintage – Adresa: Oldřichova 53, Praha 2 (zastávka Svatoplukova) – Otvírací doba: út–pá 11–19 h – Platba: preferovaně kartou
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Kde koupíš hrníčky a talíře třeba za dvacet korun.
A kde nábytek třeba za milion.
Kde seženeš i oblečení a kde můžeš podpořit taky charitu.
Všechny obchody jsme pro tebe i nafotili, ať víš, co můžeš čekat!
Vstupuji dovnitř a v mžiku jsem obklopena keramikou – talíři, hrnečky, miskami, mísami.
Bazar P&J vznikl před dvaatřiceti let. Původně měl jiného majitele, pana Truhláře, od kterého podnik před sedmnácti lety odkoupil současný majitel Jiří. „Jsem sběratel, takže jsem panu Truhláři nosil přebytky. Obchod jsem znal, takže když jsem se dozvěděl, že to chce ze zdravotních důvodů prodat, domluvil jsem se s ním.“
I jeho baví starožitnosti a sběratelství už od dětství, přivedl ho k tomu jeho dědeček. „Sbíral všechno možné, ale hlavně zápalkové nálepky. Byl největším sběratelem v celém Československu,“ popisuje. „A ta sbírka ještě někde je?“ ptám se. Zbývá z ní prý už jen kousek a ten má u sebe on.
V bazaru člověk najde „vesměs vše, od koruny až po desítky tisíc“: starožitnosti, nádobí, nářadí, obrazy, sklo, porcelán, dekorace, nábytek.
Bazar P&J – Adresa: Anny Letenské 2, Praha 2, 120 00 – Otvírací doba: po–pá 10–18 h – Platba: jen hotově
Podolské vetešnictví
„Jak se jmenujete?“ ptám se muže, ke kterému mě posílá kolegyně za kasou. „Já jsem Honza,“ odpovídá. Honza, majitel, založil Podolské vetešnictví před pětadvaceti lety s kolegou, který, jak mi vysvětluje, „tady už není“.
I Honzova motivace nabývá v kontextu majitelek a majitelů bazarů již tradičních rozměrů – má rád staré věci, věci s příběhem.
Produkty sem od lidí proudí každý den, o čemž vypovídá obrovské množství, ze kterého člověk může/musí vybírat. „Je to nevyzpytatelné. Je týden, kdy se prodávají jen hrníčky a porcelán, ale pak si jich dva měsíce nikdo ani nevšimne a prodává se něco jiného. Spíše je důležité mít od každého něco, aby si lidé mohli vybrat,“ říká mi Honza. Ceny se pohybují od deseti korun po tisíce.
Podolské vetešnictví – Adresa: Podolská 33/158, 140 00 Praha 4 – Otvírací doba: po–čt 10–18 h, pá 10–16 h – Platba: hotově i kartou
Stodola Antiques
Martin založil Stodola Antiques asi před třiceti lety. Proč? „Baví mě to. Je to hezký. Mám rád staré věci a nábytek,“ říká s lehkým úsměvem.
Zboží si sem nachází cestu klasickým způsobem – lidé nabízí, Martin a jeho kolegové hodnotí. Pokud o něj lidé ze Stodola Antiques mají zájem, dohodnou se na dovozu. Lidé ho buď dopraví sami, nebo si pro něj zdejší tým dojede. Nové produkty mají každý den.
Co tady člověk najde? „Od baroka po funkcionalismus,“ odpovídá Martin. Jinak taky: židličky, skříně, stojany, hodiny, plakáty, nádobí, vázy, obrazy, zrcadla, rámy i lampy. „Ale hlavně jsme nábytkáři,“ upřesňuje.
Cenové rozmezí sahá od pár korun „do milionu“. Například jeden barokní sekretář, pocházející zhruba z roku 1740–1750, stojí 800 tisíc korun. „Kupují si lidé takto drahé produkty?“ ptám se. „Jó. Ale ne denně,“ směje se. „Co za lidi si takové věci kupuje?“ doptávám se překvapeně. „Nevím...“ odpovídá Martin. „Asi ti, co mají peníze, že,“ říkám s ironií v hlase, která má odkazovat na předešlou, poměrně zbytečnou otázku. Martin se směje: „Teoreticky by to tak nějak mohlo být.“
Když odcházím, děkuju mu za odpovědi i pózování při focení. „No jasně, vždyť je to sranda,“ odpovídá a na rozloučení vytváří z ukazováčku a prostředníčku symbol míru.
Stodola Antiques – Adresa: Jana Želivského 2, 130 00 Praha 3 – Otvírací doba: po–pá 9–18 h, so 9–14 h – Platba: hotovost i kartou
Sue Ryder
„Jeden daruje, druhý kupuje, všichni pomáhají.“ Na tomto konceptu stojí Sue Ryder, nestátní nezisková organizace, která od roku 1998 poskytuje sociální služby seniorům a seniorkám. Současně ovšem provozuje síť dobročinných obchodů – veškerý výtěžek jde právě na provoz sociálního podniku.
V pobočce v Michli prodávají i nábytek, v ostatních pobočkách převážně oblečení, věci do domácnosti, obrazy a knihy. Ceny začínají na dvaceti korunách, nejdražší je pak právě nábytek.
V pobočce na adrese Italská narážím na usměvavou prodejkyni Kamilu. Kamila byla původně zdravotnice, ale nakonec se rozhodla změnit povolání. „Chtěla jsem něco jiného, něco, co nebude tak stresové,“ vysvětluje mi. Takže se povedlo? „Ano. Je to skvělé, lidé si sem chodí dělat radost. Baví mě to,“ zakončuje a doporučuje mi navštívit i ostatní pobočky. Doporučení předávám dál.
Sue Ryder – Adresa: existuje vícero poboček, my jsme navštívili tu na adrese Italská 23, 120 00 Praha 2 – Vinohrady – Otvírací doba: po–čt 10–18 h, pá 10–17 h, so 10–14 h – Platba: hotovost i kartou