Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Ve dne počítačový programátor, večer monstrum, které zabíjelo mladé muže. To byl Randy Kraft, jeden z nejhorších sériových vrahů.
Byla to rutinní silniční kontrola, která však skončila naprosto hrozivým zjištěním. V noci 14. května 1983 si dálniční policisté všimli řidiče, u kterého se zdálo, že by mohl být pod vlivem. Zastavili jej a provedli test, který přítomnost alkoholu potvrdil. Skončil proto v poutech.
V tu chvíli ale policisté ještě nevěděli, že se dívají na jednoho z nejděsivějších sériových vrahů v historii Spojených států.
„Jak je na tom můj kamarád?“ ptal se policistů opilý řidič s klidným hlasem. Jeden z nich šel zkontrolovat muže, který seděl na sedadle pro spolujezdce. Zdálo se, že spí, s bundou přetaženou přes hlavu. Když však policista bundu sundal, hned mu došlo, že řízení pod vlivem tu bude nejmenší problém. V autě policisté objevili také polaroidy a uspávací léky, které naznačovaly, že řidič mohl být obávaným „dálničním vrahem“, který řádil v okolí Los Angeles.
Řidičem byl Randy Kraft, vrah, který měl na svědomí více než 60 obětí, které znásilňoval, rozřezával a krutě mučil.
Na škole ho měli všichni rádi
Randy Kraft se narodil 19. března 1945 ve městě Long Beach v Kalifornii. Měl tři starší sestry a v rodině byl nejmladším dítětem. Rodina žila poměrně skromně, během Kraftova dětství a dospívání však nic nenasvědčovalo tomu, že by se z něj v dospělosti mělo stát nelítostné monstrum, které bude mít na svědomí desítky životů.
Ve studiích se mu dařilo, byl bystrý a střední školu opouštěl s výborným prospěchem, poté šel na univerzitu. Zajímal se o politiku a pomýšlel na to, že by se jednoho dne stal senátorem.
Jen v dobrém na něj vzpomínali i jeho dávní spolužáci a spolužačky. „Byl normální dítě, stejný jako všichni ostatní,“ řekl o Kraftovi jeho dávný spolužák Paul Whitson.
A nebyl to jen jeho dojem. „Všichni ho měli rádi,“ dodala Kraftova někdejší spolužačka Kay Frazell, která přiznala, že na Randyho měla jednu dobu dokonce crush. Kraft s pár dívkami na střední randil, svému spolužákovi se však později svěřil, že je gay.
Navenek měl Kraft zcela normální, pohodový život. S kamarády chodil ven, na hamburgery, bavit se na pláž. Tomu, co se z něj stalo, nedokázal nikdo uvěřit. „Lidé se mění. Je neuvěřitelné, že Randy Kraft, kterého jsem znal, mohl spáchat takové zločiny,“ řekl dále Whitson.
Na Krafta vzpomínali i jeho někdejší spolužáci Cheryl a Clerence E. Haynesovi. „Shodli jsme se na tom, že kdybychom měli vybrat pět lidí z naší třídy, do kterých bychom nikdy neřekli, že by se dopustili takových vražd, tak Randy by byl jedním z nich,“ uvedli.
Vyhodili ho z armády, protože byl gay
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co policie objevila u Krafta v autě: polaroidové snímky nebo popisy obětí v tajných kódech.
Býval dobrý student, byl vysoce inteligentní a později pracoval jako programátor. Jaká byla civilní tvář Randyho Krafta.
Jednu z jeho obětí se podařilo identifikovat teprve loni, tedy více než 50 let po vraždě.
U soudu mu bylo prokázáno 16 vražd, což je více, než v případě Jeffreyho Dahmera.
Svým obětem řezal končetiny, pálil je zapalovačem a některé kastroval. Vyšetřovatelé však věří, že mezi lety 1971 až 1983 zabil až 67 lidí.
Poté, co v roce 1968 dokončil vysokou školu a obdržel titul z ekonomie, se Kraft přihlásil do armády. Po 13 měsících, které strávil ve službách u letectva Spojených států, jej však z armády vyhodili. Důvodem mělo být to, že svým nadřízeným oznámil, že je homosexuál.
Po vyhazovu z armády začal Kraft pracovat na částečný úvazek jako barman a krátce nato, v březnu roku 1970, si vyhlídl svou první oběť. Stal se jí teprve 13letý chlapec, který utekl z domova a Kraft jej pozval k sobě do bytu. Tam jej zdrogoval, surově zbil a sexuálně zneužil. Kraftovi to ale prošlo. Hoch sice přežil a utekl na policii, nepřiznal však, že jej Kraft sexuálně zneužil. Styděl se a bál se, že by mu nikdo nevěřil. Proti Kraftovi nakonec nebyla vznesena žádná obvinění, a tak mu nic nebránilo v tom, aby pokračoval. A jeho brutalita se s dalšími činy začala stupňovat.
První vraždy, kterou mu vyšetřovatelé přisuzují, se Kraft dopustil v roce 1971. V jednom z gay barů na Sunset Beach v Kalifornii se měl seznámit s Waynem Josephem Dukettem, který zde pracoval. V říjnu toho roku našli jeho tělo vedle dálnice – zemřel po otravě alkoholem a uškrcení.
Podobným způsobem během následujících let skončily desítky dalších nevinných osob, zdaleka ne u všech se podařilo prokázat, že jejich vrahem byl skutečně Kraft. U soudu mu bylo prokázáno 16 vražd, vyšetřovatelé však věří, že mezi lety 1971 až 1983 zabil až 67 lidí.
Oběti mučil, znásilňoval a kastroval
Kraftovy vraždy probíhaly ve většině případů velmi podobně. Vybíral si zejména mladé muže, se kterými navázal kontakt například v barech či nočních klubech. Nalákal je k sobě do bytu nebo do auta, kde je opil nebo omámil léky, aby si s nimi mohl dělat, co se mu zachtělo. Po znehybnění oběti přicházelo na řadu kruté mučení a znásilňování. Muže pálil rozpáleným zapalovačem, řezal nožem nebo rozbitými skleněnými lahvemi, některé z nich dokonce vlastnoručně vykastroval.
Brutální vraždy na začátku 70. let, ke kterým docházelo v okolí Long Beach, všechny šokovaly. V roce 1973 se našlo rozsekané tělo 20letého vojáka Edwarda Daniela Moora. Jeho hlava, ruce, nohy a torzo byly rozházené po různých místech daleko od sebe. O podobně hrůzný nález se jednalo i v případě dalších obětí – 20letého Rona Weiba a 23letého Vincenta Cruze. Mrtvoly měly v konečníku nacpané ponožky, jejich těla nesla stopy po kousnutí, jeden z nich měl uřezané končetiny a objekt o velikosti tužky vražený v penisu.
Podobných vražd přibývalo a lidé žili v hrůze. Randy Kraft však spravedlnosti unikal více než deset let, během kterých se cítil nepolapitelný.
A jak bylo možné, že tak dlouho nikdo nic netušil? Podle vyšetřovatelů žil Kraft svůj tajný život plný vražd a násilí o víkendech. Měl vysokou inteligenci – údajně mu bylo naměřeno IQ 129 – a před svým zatčením měl pracovat dokonce jako počítačový programátor. Tyto dva životy dokázal velmi zdatně oddělit, takže nikdo neměl šanci nabýt jakékoliv podezření, že za děsivými zločiny stojí právě on.
Policie ho chytla čirou náhodou
K jeho dopadení došlo vlastně náhodou – při rutinní dálniční kontrole, kdy si policisté všimli podezřele jedoucího vozu. Řidič přejížděl ze strany na stranu a zdálo se, že řídí opilý.
Policistům mnohé prozradil už jen pohled do auta. „Pod nohama měl několik prázdných lahví od piva a otevřenou lahvičku s tabletkami lorazepamu,“ popsala kancelář šerifa.
Lorazepam je lék na předpis, který se užívá k léčbě úzkostí, nespavosti či křečí. V nemocnicích se používá například také pro zklidnění agresivních pacientů. Kraft jej zřejmě využíval k tomu, aby omámil své oběti.
Klec spadla ve chvíli, kdy se ukázalo, že na sedadle spolujezdce veze spoutanou a uškrcenou mrtvolu. V autě pak policisté našli polaroidové fotografie spousty dalších obětí a o nic méně hrozivý nález na ně čekal v kufru vozu. V něm totiž policie našla seznam obětí psaný v kódech. Bylo v něm zapsáno 61 poznámek týkajících se vražd, kterých se Kraft dopustil. Zapsány v něm byly například iniciály obětí nebo poznámky o mučení či řezání kusů těl. Našly se u něj i osobní věci některých obětí.
Kraft sice vytrvale trval na své nevině, důkazy však jasně hovořily proti němu. Za 16 vražd, které mu byly prokázány, dostal od soudu trest smrti. Na popravu Randy Kraft stále čeká ve věznici San Quentin, dodnes však trvá na tom, že žádnou z vražd nespáchal.
Některé vraždy jsou stále záhadou
Kraftovým uvězněním však práce vyšetřovatelů neskončila. Po desítky dalších let pracovali na tom, aby identifikovali všechny vrahovy oběti. Jednu z nich se jim podařilo identifikovat i koncem minulého roku, tedy téměř půl století po dopadení vraha. Konkrétně se jednalo o ostatky teenagera, který zemřel v roce 1974. Jmenoval se Michael Ray Schlicht a v době smrti mu bylo teprve 17 let.
Jeho tělo leželo u cesty v okrese Orange County a původně se vyšetřovatelé domnívali, že se mladík nechtěně předávkoval alkoholem a léky. Po letech však vyšetřovatelé došli k přesvědčení, že se jedná o jednu z mnoha obětí Randyho Krafta, které dopadly podobným způsobem.
Na objasnění však čeká ještě celá řada případů. Vzhledem k tomu, že zápisník Randyho Krafta obsahuje těžko rozluštitelné kódy, je dost možné, že některé z obětí se ani nikdy nepodaří najít a identifikovat. Přesto však práce vyšetřovatelů i po letech pokračuje, aby objasnili, co nejvíce případů bude možné.