Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Přinášíme seznam nejdůležitějších událostí ve světě Středozemě od vzniku světa až po děj Pána prstenů.
Co se stalo před trilogií Pán prstenů a před Hobitem, jak se Sauron dostal k moci, kdo je jeho bývalý pán Morgoth a proč začali terorizovat Středozem? Jak Tolkien rozdělil její historii od počátku až po události Pána prstenů, kdo je čaroděj z Angmaru a jakou sérii z tohoto světa bychom ještě mohli vidět?
To vše a mnohem víc se dozvíš v tomto článku, který se zabývá minulostí Středozemě a vysvětluje, co se stalo před událostmi série Prsteny moci a v jakém bodě příběhu série pravděpodobně skončí. Tento článek vznikl díky rostoucí podpoře našich čtenářů. Pokud se k nim chceš přidat, podpoř nás a staň se členem*členkou Refresher+.
Věk Valar
První bytostí na tomto světě byl Eru Ilúvatar, bůh, který vládl všemu. Eru stvořil bytosti Ainur. Rozdělil je na Valar (vyšší) a Maiar (nižší).
Valarů je velké množství. Někteří jsou pro dějiny Středozemě a Ardy důležitější, o existenci jiných není potřeba vědět. Nejvýznamnějším je nejspíš král Valarů Manwë a jeho bratr Melkor neboli Morgoth.
Ainur svým zpěvem vytvořili vizi nového světa, kterou chtěli naplnit. Jeden z Valar jménem Melkor ji však chtěl překazit, nakonec ji ale nechtěně ještě vylepšil. Na základě této vize stvořil bůh Eru vesmír zvaný Eä a v něm plochou planetu Arda, na níž se odehrávají Tolkienovy příběhy.
Valar postupně začali budovat Ardu, ale Melkor, nejsilnější z nich, měl jiné plány. Zlobil se, že si ostatní zvolili za svého vůdce Manwëho, a ne jeho. A tak zhatil všechny jejich plány a snahy o vytvoření krásného světa. Nakonec ho z planety Arda vyhnal jiný mocný Valar jménem Tulkas.
Věk lamp
Zatímco byl Melkor pryč, ostatní Valar v čele s Vardou postavili na severu a jihu dvě obrovské lampy, které ozářily celý kontinent. V těch dnech neexistovalo přirozené světlo ani slunce.
Melkor se však po čase vrátil do Ardy s dalšími Maiar (nižšími bytostmi z řádu Ainur), kteří s ním sympatizovali. Společně zničili obě lampy a zpustošili tak Středozem.
Ostatní Valar se rozhodli opustit Středozem a vydali se přes moře na západní kontinent Aman, kde vytvořili zemi Valinor. Melkor velel svému vojsku z pevnosti Utumno, zatímco na západě vybudoval pevnost Angband, jejíž vedení svěřil své pravé ruce, Sauronovi z rodu Maiar.
Melkor se nikdy nesmířil s tím, že nemůže tvořit stejně jako bůh Eru, a jeho cíle sahaly daleko za hranice Středozemě (zatímco Sauron se většinou snažil ovládnout „jen“ Středozem).
Věk stromů
Valarka Yavanna postavila ve Valinoru dva obrovské stromy, Laurelin (Zlatý strom) a Telperion (Stříbrný strom). Stromy osvětlovaly celý Valinor na západním kontinentu Aman, zatímco centrální kontinent Středozemě a východní kontinent zůstávaly ve tmě.
První věk (počínaje Věkem stromů)
Brzy poté se probudily první děti boha Eru Ilúvatara – elfové. Tak začal První věk, ačkoli Věk stromů stále ještě probíhal. Kromě elfů patří mezi Děti Eru Ilúvatara také lidé. Trpaslíky však nestvořil on, ale Valar jménem Aule (často zmiňovaný trpaslík v sérii Prsteny moci). Aule je stvořil bez Eruova vědomí a chtěl je zničit, když se o nich bůh dozvěděl.
Nikdo jiný totiž nedokázal stvořit život a skutečné duše (což byl jeden z důvodů, proč se Melkor vzepřel všemu). Eru však viděl, kolik lásky Aule do trpaslíků vložil, a tak jim vdechl život, což nikdo jiný nedokázal (ani Valar). Stále se však neprobudili lidé ani elfové, proto museli trpaslíci čekat několik tisíc let.
Nakonec Eru probudil prvních sedm trpaslíků, kteří se později stali zakladateli svých klanů nebo také „čeledí“. Dělí na Dlouhovousáče (Longbeards) neboli Durinův lid, Ohňovousáče (Firebeards), Širokoramenaté (Broadbeams), Černokadeřaté (Blacklocks), Kamennonohé (Stonefoots), Ztuhlovousáče (Stiffbeards) a Železné pěsti (Ironfists).
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se naučíš po odemčení?
Jak vznikly slavné Silmarily, které chtěl Celebrimbor překonat svými prsteny.
Co nejdůležitějšího se stalo před událostmi seriálové a filmové trilogie.
Proti jakým obrovským nestvůrám bojovali elfové a Valar.
Jak hrdinové nakonec porazili Melkora a jak se Sauron dostal k moci.
Kteří jeho věrní přisluhovači zdecimovali Středozem v době, kdy Sauron neměl fyzickou podobu.
Jak Aragornovi předkové založili Gondor.
Proč Valar nebojují proti Sauronovi ve Druhém a Třetím věku, ale místo toho riskují zničení Středozemě a nechají bojovat lidi, trpaslíky a elfy.
Valar se obávali, že jejich případný konflikt s Melkorem by Středozem a celou planetu Ardu opět zpustošil, a proto se do Středozemě nevrátili. Kvůli tomu Melkor jako první zjistil, že se elfové probudili, a začal je unášet. Pomocí kouzel a pokusů z nich vyšlechtil první skřety. Proto také „otec“ skřetů Adar vypadá jako elf. Byl jednou z prvních verzí těchto experimentů.
Když se o tom Valar dozvěděli, okamžitě začali jednat. Po dlouhém boji Melkora porazili a odvedli ho do Valinoru, kde ho tři sta let věznili.
Valar zničili mnoho Melkorových spojenců, ale svůj úkol nedokončili a mnozí z nich, včetně mocných Balrogů (původně Maiar, nižších bytostí řádu Ainur), unikli. Sauronovi se také podařilo uniknout. Valar pak pozvali elfy, aby s nimi žili ve Valinoru. V té době se elfové rozdělili do několika skupin a druhů podle toho, kde ve Středozemi žili a zda se rozhodli zůstat (Avari), nebo odejít do Valinoru (Eldar).
Stvoření silmarilů a probuzení prvních sedmi trpaslíků
Fëanor, syn Finweho, jednoho z prvních elfů žijících ve Valinoru, vytvořil tři silmarily, mocné klenoty, které v sobě uchovávaly světlo ze stromů Valinoru. Tehdy, asi sto let po probuzení elfů, probudil Eru i trpaslíky.
Zničení stromů Valinoru
V té době už Valar osvobodili Melkora, který navenek pomáhal elfům a Valar, ale tajně spřádal plány a připravoval půdu pro svůj návrat. Znepřátelil mezi sebou vysoce postavené elfy a využil jejich vyhnání, aby se spojil s obří pavoučicí Ungoliant. Společně zničili valinorské stromy a uvrhli Aman i Valinor do temnoty. Melkor se ještě pokusil získat od Fëanora tři silmarily, ale neuspěl.
Po zničení stromů však Melkor zabil Fëanorova otce Finwëho a klenoty ukradl. Společně s Ungoliant uprchli do Středozemě, kde spolu o klenoty bojovali. Pavoučí královna Ungoliant málem zvítězila, ale Melkor si přivolal na pomoc Balrogy a společně ji zahnali.
Fëanor přejmenoval Melkora na Morgotha (což znamenalo jeho druhou, zlou životní etapu), přísahal pomstu a získal zpět silmarily. Mezitím už Morgoth obnovoval pevnost Angband a své vojsko. Fëanor se se svým vojskem vydal do Středozemě, kde se utkal s Morgothovými skřety, které se svým elfským vojskem rozprášil.
Fëanor však nebyl obezřetný a vydal se na cestu do Angbandu, kde ho skřeti s Balrogy obklíčili a pobili. Jeho synové se rozhodli splnit přísahu a pokračovali v boji proti Morgotovi.
Roky slunce
První věk pokračuje
Valar vytvořili nové zdroje světla, slunce a měsíc, z posledních plodů dvou stromů Valinoru. Probouzejí se první lidé a První věk pokračuje.
Sluneční paprsky oslabují Morgothovu armádu a na delší dobu zpomalují jeho postup a snahy o ovládnutí Středozemě. Později vytvoří nad svým územím obrovské mraky, skrz které světlo neproniká, a jeho armáda se postupně dokáže aklimatizovat na nové, slunečné podmínky.
Skřeti však stále nepředstavovali pro elfy velké nebezpečí a většinu bitev prohrávali. Morgoth tedy začal experimentovat s novými tvory. Po sto letech stvořil prvního draka, Glaurunga (ještě ne okřídleného). Ten se elfům postavil ještě předtím, než dospěl, neměl ale dostatečně silné šupiny, a tak ho snadno zahnali svými šípy.
Morgoth se mezitím pokusil obelstít lidi a mnohé z nich také získal na svou stranu. Ti, kteří se mu vzepřeli a přidali se k elfům, dostali znamení Edain.
Válka Velkého hněvu a Morgothova porážka
Morgoth ovládl Beleriand, což byla velká část Středozemě. Lidé, trpaslíci a elfové mu nedokázali vzdorovat, a tak se člověk jménem Eärendil rozhodl jít do Valinoru a požádat Valar o pomoc. Ti mu vyhověli a vrátili se se svým vojskem do Středozemě, aby Morgotha porazili.
Válka trvala 40 let a Valar s lidmi, elfy a trpaslíky zničili Morgothovu armádu. Ten před porážkou povolal svou tajnou zbraň, dosud neviděné okřídlené draky, kteří zahnali Valar i ostatní Morgothovy nepřátele. Valar však nakonec zvítězili, a to i s pomocí Eärendila, který draky porazil, když se dostal k orlům. Valar ztratili s Morgothem trpělivost a svrhli ho do Prázdnoty, odkud se už nikdy nevynořil.
Mezi elfy, kteří se podíleli na Morgothově porážce, patřili Círdan, Elrond, Galadriel, Celeborn, který se později stal jejím manželem, Celebrimbor a Gil-Galad, který se stal králem elfů ve Středozemi a vládl v Lindonu poté, co většina elfů odešla do Valinoru na konci Prvního věku.
Po Morgothově porážce si Valar uvědomili, že se stalo přesně to, čeho se obávali. Planeta byla tak zpustošena, že se podstatná část Beleriandu potopila do moře. Zuřivá válka mezi Morgothem a Valar ukončila První věk.
Roky Slunce
Druhý věk
Na počátku Druhého věku a po porážce Morgotha vytvořil elf Gil-galad království Lindon, ze kterého vládl všem elfům ve Středozemi. Lindon se po zaplavení Beleriandu stal nejzápadnějším krajem Středozemě. Valar se chtěli lidem odvděčit za jejich oběti v boji proti Morgothovi, a tak pro ně udělali něco zvláštního.
Zrod Númenoru
„Vytáhli“ ostrov Elenna zpod moře a darovali ho lidem, kteří na něm vybudovali království Númenor.
Lindon, Eregion, Lothlórien, Roklinka, Khazad-dum
Elfové pokračovali v rozšiřování svých království a měst. V Eregionu vládl Celebrimbor, potomek Feanora, tvůrce silmarilů. Eregion se nacházel u západní brány největší trpasličí říše, Khazad-dûmu, a díky tomu tam trpaslíci a elfové navázali skvělé obchodní a přátelské vztahy.
Elrond se později oženil s Celebrian, dcerou Galadriel a Celeborna, předchozích vládců Eregionu, kteří odešli vládnout elfskému lesu Lothlórienu. Elrondovi a Celebrian se narodily tři děti, včetně Arwen, která se později stala Aragornovou ženou. Celebrian jsme ve filmech neviděli, protože před jejich událostmi byla unesena a mučena skřety do té míry, že se rozhodla opustit Středozem a vyléčit své psychické rány ve Valinoru.
Kování prstenů moci
Po porážce svého pána Morgotha se Sauron na dlouhou dobu ukryl a postupně budoval vlastní armádu, s níž chtěl ovládnout Středozem. Postavil pevnost Barad-dûr v Mordoru a také Horu osudu, kde ukoval Jeden prsten.
Sauron terorizoval Středozem, ale lidé, trpaslíci a elfové se mu bránili, i když měl Sauron k dispozici armády skřetů a lidí z východní části planety Arda.
Sauron se rozhodl, že se pokusí infiltrovat elfy a lidi a získat je na svou stranu. Vzal na sebe tedy podobu Annatara (Pána darů) a spřátelil se s Celebrimborem. Společně žili v Eregionu, ale někteří elfové Annatarovi nevěřili.
Patřili mezi ně Elrond, Galadriel a Gil-galad. Sauron v podobě Annatara Celebrimbora uchvátil a vedl ho k vytvoření Devatenácti prstenů moci. Devět z nich dostali králové devíti lidských království a území, sedm trpaslíci a tři Celebrimbor ukoval výhradně pro elfy. Devět lidských držitelů prstenů se stalo služebníky Sauronových nazgûlů, protože rychle a snadno podlehli moci prstenů.
Sauron měl od počátku v úmyslu využít prsteny k ovládání elfů a dalších významných osobností Středozemě. Trpaslíci se svými sedmi prsteny odolali a Sauronovu volání nepodlehli. Mělo to však na ně negativní vliv, protože prsteny z nich udělaly ještě chamtivější tvory a zvýraznily v nich negativní vlastnosti.
Elfové, kteří dostali tři prsteny, Sauronův plán odhalili, a tak si je včas sundali. Po Sauronově porážce je nosili hrdinové jako Gil-galad, Elrond, Galadriel a dokonce i čaroděj Gandalf.
Nakonec Sauron v Hoře osudu tajně ukoval dvacátý prsten. Tento prsten měl moc ovládat ostatní díky tomu, že do něj Sauron vložil kus sebe. Dokud prsten existoval, nemohl Sauron nikdy zcela zemřít. Pokud ho však nenosil, přišel o značnou část své moci a energie, takže vytvoření prstenu pro něj bylo obrovským rizikem. Rozhodl se ho však přijmout, protože věděl, že bez Prstenu moci nemůže vládnout Středozemi.
Válka elfů a Saurona
O sto let později Sauron zaútočil na říši Eregion s obrovským vojskem. Gil-galad, král Lindonu a elfů, poslal na pomoc Elronda s velkým vojskem, ale přišli pozdě a Sauron zničil Eregion a zabil Celebrimbora, tvůrce Prstenů moci. Spolu s přeživšími musel Elrond se svým vojskem ustoupit na sever, kde vytvořil Roklinku (Rivendell), které vládl.
Válka mezi Sauronem a elfy by skončila porážkou elfů, ale tehdy zasáhl lid Númenoru. O všech podrobnostech, jak Saurona snadno porazili a jak se on na oplátku postaral o zničení ostrova, jsme psali před několika dny v samostatném článku.
Podstatné je, že Valar potopili Númenor, který byl v té době také obsazen Sauronem. Možná při tom přišel o své fyzické tělo (jako Maiar však nikdy zcela nezemře a jeho duch či esence přetrvá), ale nepřímo zničil svého největšího nepřítele – říši Númenor. Někteří její obyvatelé však přežili.
Potomci Númenoru a Aragornovi předkové zakládají Gondor
Amandil, potomek Eärendilův, který prosil Valar o pomoc v boji proti Morgothovi, odplul do Valinoru, aby prosil Valar o milost pro lid, který jim zůstal věrný. Zřejmě uspěl. Když se totiž ostrov Númenor potopil, Amandilův syn Elendil a jeho synové Isildur a Anarion bezpečně dopluli do Středozemě.
Pomohla jim neobvyklá bouře a velká vlna, která přivedla k břehům Středozemě deset lodí plných obyvatel Númenoru. Elendil se svými loděmi skončil na severu, kde založil Arnor, království lidí. Jeho synové, Isildur a Anarion, byli zase odplaveni na jih, kde založili království Gondor.
Valar se rozhodli, že už nikdy nikdo nedostane šanci na ně zaútočit, a z ploché planety Ardy udělali planetu kulatou. Zároveň fyzicky oddělili kontinent Aman s Valinorem od zbytku pevniny. Od té doby se do Valinoru mohly dostat jen elfské lodě (a pouze se svolením Valar), nositelé Prstenu moci (předtím se do Valinoru mohl teoreticky dostat kdokoli) nebo Valar a Maiar.
Poslední spojenectví elfů a lidí
Když Sauron získal zpět svou fyzickou podobu, sílu a dal dohromady armádu, zaútočil na Gondor. Elendil, král lidí, a Gil-galad, král elfů, vytvořili Poslední alianci elfů a lidí a bojovali spolu s trpaslíky ve dvanáctileté válce zvané Válka poslední aliance.
Sauron a jeho vojska utrpěli těžké ztráty a spojenectví lidí a elfů se nakonec zastavilo před Mordorem, který sedm let obléhali. Během této doby zemřel také Isildurův bratr Anarion. Sauron nakonec vyšel ze své pevnosti, aby se postavil svým nepřátelům čelem.
Přitom zabil Elendila, krále lidí, a Gil-galada, krále elfů. Sám však málem zemřel. Elendilův syn Isildur ho porazil a symbolicky mu vyřízl prsten z ruky. Prsten nezničil, ale ponechal si ho s odůvodněním, že je to cena za smrt jeho bratra a otce ve válce proti Sauronovi.
O dva roky později Isildura zabili skřeti a prsten se na více než dva tisíce let ztratil. Tisíc let poté, co ho Isildur „zabil“, se Sauron dostal do pevnosti Dol Guldur a stal se Nekromantem. Postupně získával moc, jak ji zachytil ve filmové trilogii Pán prstenů režisér Peter Jackson. Druhý věk se chýlil ke konci.
Roky Slunce
Třetí věk
Po Sauronově porážce se Poslednímu spojenectví lidí a elfů ve spolupráci s trpaslíky podařilo zahnat zbytky jeho armády. Mocné bytosti Valar věděly, že Sauron stále není mrtev, ale nechtěly se pouštět do dalšího boje se zlem ve Středozemi.
Příchod čarodějů do Středozemě
Obávali se totiž, že kontinent bude opět zpustošen, jako tomu bylo naposledy, kdy byla velká část Středozemě zvaná Beleriand po válce s Morgothem zatopena. Sauron navíc nebyl tak mocný jako Morgoth, a tak Valar vyslali místo sebe do Středozemě pět duchů Maiar zvaných Istari, kteří na sebe vzali podobu starých čarodějů, aby jim lidé důvěřovali.
Byli to Saruman Bílý, Gandalf Šedý, Radagast Hnědý a v neposlední řadě dvojice Pallando a Alatar, známá také jako Modří čarodějové. Ti se vydali na Dálný východ, kde se po celou dobu snažili ovlivnit lidi na východě, aby Sauronovi nepomáhali, a tím snížili jeho vliv v oblasti.
Tolkien však také naznačil, že propadli temné magii a začali vytvářet kulty. Jednoznačný popis jejich jednání neexistuje, a tak si tvůrci série mohou tyto postavy upravit podle svých představ. Zdá se, že právě to dělají, protože je možné, že Cizinec a Temný čaroděj ve skutečnosti představují role Modrých čarodějů.
Rozpad království Arnor a vznik Rohanu
Ve Třetím věku vznikl také Kraj, kde se hobiti usadili po tisíci letech kočovného života. Mezitím Jižané a obyvatelé východní Středozemě zaútočili na Gondor, zatímco království Arnor bylo jeho vládci rozděleno na tři menší království (Rhudaur, Arthedain, Cardolan).
Každý ze tří potomků zemřelého krále si dělal nárok na trůn, a protože se neshodli, rozdělili království na tři části, což mu později „pomohlo“ zaniknout. Gondor se jen stěží udržel před nepřáteli díky pomoci krále Eorla Mladého.
Právě on pomohl Gondoru v existenční bitvě na Slavném poli. Bez pomoci Eorla a jeho několikatisícové armády by Gondor pravděpodobně padl, protože byl napaden z mnoha stran. Správce Gondoru Cirion dal Eorlovi území na severu Gondoru. To se stalo královstvím Rohan a obě království od té doby drží pohromadě a pomáhají si ve válkách (jak jsme viděli ve ztvárnění režiséra Petera Jacksona v trilogii Pán prstenů).
Saurona nahradila jeho pravá ruka, čarodějnický král Angmar
Významným padouchem Druhého věku byl Černokněžný král z Angmaru, vůdce Nazgûlů, který pustošil Středozem v Sauronově nepřítomnosti. Stál například za zničením království Arnor. Po jeho dobytí byl však vyhnán vojskem Gondoru, elfy z Lindonu a zbytky arnorských bojovníků. Přesto se mu podařilo dosáhnout svého cíle.
V odvetě nepřátelé rozprášili jeho vojsko a zničili Angmar, ale čaroději se podařilo uprchnout. Nikdo ho nepronásledoval, protože významný elf Glorfindel prohlásil, že ho nikdo nedokáže zabít, což byla skutečně pravda, a zabila ho až Éowyn s pomocí Smíška v závěru Pána prstenů.
Před Válkou o prsten se mu podařilo s Nazgûly a dalšími spojenci dobýt pevnost Minas Ithil, kterou následně přejmenoval na Minas Morgul. Gondor byl poté oslaben po útocích četných nepřátel z východu a jihu a zemí se přehnala Velká pohroma.
Čaroděj z Angmaru později vyzval posledního gondorského krále Eärnura na souboj a buď ho zabil, nebo uvěznil v Minas Morgul (Gondor následně neměl krále více než tisíc let, až do událostí Pána prstenů).
Ve Třetím věku Galadriel založila Bílou radu. Kromě ní v ní byli také Saruman Bílý, Gandalf Šedý, Radagast Hnědý, Elrond, Glorfindel (který se možná objeví v Prstenech moci) Cirdan (ten se objevuje ve druhé sérii Prstenů moci). Vycítili, že se ve Středozemi probouzí zlo, ale Sauronův návrat odhalil až Gandalf.
Ten se po událostech Hobita snažil spolu s Aragornem najít Gluma, což bude předmětem připravovaného filmu (možná dvojfilmu) o Glumovi, který zrežíruje Andy Serkis a svou ikonickou roli Gluma si zopakuje. Několik let poté už následují události Pána prstenů.
Pokud chceš Tolkienovu světu porozumět ještě hlouběji, na odkazu zde najdeš skvělé interaktivní mapy celé planety Arda a Středozemě, na nichž jsou názorně zobrazeny důležité historické události a získáš přehled o tom, kde se nacházejí jednotlivá království a území trpaslíků, skřetů, lidí a elfů.