Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Co se stane se dvěma nejdůležitějšími královstvími v Rings of Power? V článku se dozvíš, co bylo v knihách jinak.
Druhá série Rings of Power nabírá na obrátkách a největší otazníky visí nad osudem Eregionu a Númenoru. Co se s nimi stalo v knihách a jaká bude seriálová verze?
V knihách se Sauronovi podařilo obalamutit Celebrimbora, když společně ukuli 19 prstenů moci. Sauron se následně stáhl do Mordoru. Sto let poté, co v Hoře osudu ukoval 20. prsten moci zvaný The One Ring, zaútočil na říši Eregion s obrovskou armádou.
Král Lindonu a elfů Gil-galad poslal na pomoc Elronda s velkou armádou, ale ti přišli pozdě a Sauron zničil Eregion a zabil Celebrimbora, tvůrce prstenů moci. Společně s přeživšími musel Elrond se svou armádou ustoupit na sever, kde vytvořil Rivendell (Roklinku), které panoval.
POZOR! Tento článek obsahuje spoilery k seriálu Prsteny moci
V seriálu je děj jiný. Sauron je stále v Eregionu, na který útočí Adar se svou armádou skřetů. Ve skutečnosti je to ale přesně tak, jak tvrdí Galadriel. Sauron vyprovokoval Adara, aby na Eregion zaútočil, takže v podstatě na Eregion útočí sám Sauron, akorát zevnitř. Je však sporné, proč riskoval načasování útoku skřetů, kteří mohou zničit Sauronovy snahy o ukutí 9 prstenů moci pro lidi.
Eregion nakonec padne a Celebrimbor s největší pravděpodobností zemře buď v další, nebo poslední části druhé série. Elrond zřejmě nestihne přijít na pomoc včas a pádu Eregionu nezabrání. Z trailerů je jasné, že diváky čeká velká bitva, které by se měl zúčastnit i Elrond.
Otázkou už je víceméně jen to, co se stane s Adarem. Sauron dříve či později musí převzít moc nad skřety, a tak je možné, že Adara zabije a skřety si něčím získá. Ti ho totiž vůbec nemají v lásce a naposledy ho zabili, čímž jasně odmítli jeho vládu.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak to, že Sauron dokáže tak snadno ovládat Celebrimbora.
Jak vznikl Númenor a co se s ním stane v seriálu.
Jaký vliv na Númenor bude mít Sauron a zda se jeho králem stane Ar-Pharazôn, nebo nevidomý Tar-Miriel.
Proč obyvatelé Númenoru žijí déle než lidé a proč někteří nesnášejí elfy.
Z pohledu Saurona je to hluboká a geniální psychologická hra, kdy se mu postupně podařilo izolovat Celebrimbora od všech ostatních. Vytvořil v něm dojem méněcennosti a dokázal v něm vytvořit pochybnosti. Navíc, Sauron je fantastický kouzelník a dokáže vytvářet špičkové iluze, což ukázal i při obléhání Eregionu, to Celebrimbor kvůli jeho trikům vůbec nevnímá.
Také využívá Celebrimborovu psychickou nepohodu a vyčerpanost a vytváří v jeho myšlenkách a vzpomínkách chaos (jako například scéna s chybějícím kladivem).
Zmíněný pocit méněcennosti je přímo spojen s legendou Celebrimborova dědečka. Fëanor, syn jednoho z prvních elfů žijících ve Valinoru – Finweho, vytvořil tři silmarily, mocné šperky, které v sobě ukrývaly světlo ze stromů Valinoru. Až do vytvoření prstenů moci považovali za nejslavnějšího kováře právě Fëanora. Celebrimbor ho toužil celý život překonat, a právě toho využil Sauron, aby ho přemluvil k tvorbě prstenů.
Co se stane s Númenorem?
Pozorní diváci trilogie Pána prstenů vědí, že Aragorn je jedním z posledních potomků Isildura (v seriálu je to mladý muž, který se spojil s černošským elfem Arondirem), Elendila (v podstatě je to verze Neda Starka ze Středozemě, akorát má více štěstí), který v poslední části unikl soudu Valar. Númenor totiž padne a jeho obyvatelé si za to mohou sami.
Když se koncem Druhého věku Sauron znovu pokusil ovládnout Středozem, udělal chybu, když se prohlásil za pána země a krále lidí, čímž naštval všechny obyvatele Númenoru. Ti se rozhodli tasit proti němu meče a ukázat mu, kdo je králem lidí. V knihách jím byl Ar-Pharazôn, který donutil Myriel, aby si ho vzala a získal tím větší politickou moc.
Vzhledem k událostem seriálu se však zdá, že to bude vzájemně prospěšné manželství (pokud tvůrci nic výrazně nezmění). Je možné, že Myriel se rozhodne vzít si ho, aby se vyhnula dalšímu krveprolití a konfliktům.
V knihách tedy král Númenoru Ar-Pharazôn dorazil před brány Mordoru bez jediného souboje, protože se mu nikdo neodvážil postavit. Král ponížil Saurona a odvedl ho do Númenoru jako zajatce. Během několika let se však ze zajatce stal královým důležitým poradcem a Sauronovi se pomalu plnil plán postupného rozkladu Númenoru zevnitř.
Obyvatelé Númenoru měli s elfy dobré vztahy a učili se od nich, jak být ještě lepšími. Postupem času se však stále více obávali přirozené smrti. Žili stovky let, ale nestačilo jim to a nechápali, proč elfové mohou žít věčně, a přitom ještě obývat Valinor, zatímco jim to Valar zakázali. Tvůrci tyto pocity už zčásti zakomponovali i do druhé série.
Obyvatelé Númenoru na Valar vytvářeli stále větší tlak, a to zejména kvůli Sauronovým machinacím a lžím. Sauron je nakonec přesvědčil, aby zaútočili na Valinor, porazili Valar a vzali si jejich dary a nesmrtelnost.
Armády Númenoru se dostaly na pobřeží Valinoru, ale zde zasáhl samotný bůh tohoto světa Eru Ilúvatar. Některé z nich zabil po sesuvu hor a další, včetně Ar-Pharazôn, navěky uvěznil v Jeskyních zapomenutých (Caves of the Forgotten). Eru se rozzlobil a rozhodl se zničit i zbytky těchto nevděčných lidí.
Potopil Númenor a zabil tím i Saurona, jehož duch však přežil díky existenci Prstenu moci, a tak se vrátil do Mordoru. Sauron sice přišel o své fyzické tělo a trvalo další stovky let, než se vrátil, zbavil se však nepřátel, které nikdy nedokázal porazit. Bájný Númenor padl, ale někteří jeho obyvatelé přežili.
Amandil, potomek Eärendila, který Valar prosil o pomoc v boji proti Morgothovi, se vyplavil do Valinoru, aby Valar prosil o slitování pro lidi, kteří jim zůstali věrní. Zřejmě se mu to povedlo a získal si i přízeň Valar. Když se totiž Númenor potopil, Amandilův syn Elendil se svými syny Isildurem a Anarionem bezpečně dopluli do Středozemě.
Pomohla jim v tom neobvyklá bouře a velká vlna, která dovedla jejich deset lodí plných obyvatel Númenoru na břehy Středozemě. Elendil se svými loděmi skončil na severu, kde založil Arnor, království lidí. Jeho syny Isildura a Anariona zase moře odplavilo na jih, kde založili království Gondor.
Pokud sleduješ seriál pořádně, tak víš, že Amandila a Anariona ještě tvůrci neukázali. Pád Númenoru tak zřejmě přijde až ve čtvrté nebo poslední, páté sérii.
Valar se po útoku obyvatel Númenoru rozhodli, že už nikdo nedostane šanci napadnout je a z ploché planety Arda udělali kulatou planetu. Zároveň tím fyzicky odpojili kontinent Aman s Valinorem od zbytku planety. Od té doby se do Valinoru mohly dostat jen elfské lodě, a to jen s povolením Valar (dříve se do Valinoru mohl teoreticky dostat kdokoliv).
Jak vlastně Númenor vznikl a proč jsou tamní lidé „nadlidé“?
Na začátku Druhého věku a po porážce Morgotha (předešlý Temný pán) vytvořil elf Gil-galad království Lindon, ze kterého vládl všem elfům ve Středozemi. Lindon se po zatopení Beleriandu (západní část Středozemě, která se potopila po brutální válce v Prvním věku) stal nejzápadnější oblastí Středozemě. Morgotha by ale neporazili bez oběti lidí. Valar se jim tedy chtěli odvděčit.
Zpod mořské hladiny vynořili ostrov Elenna a věnovali ho lidem, kteří na něm postavili království Númenor. Ostrov leží mezi Valinorem a Středozemí, ale blíže k Valinoru. Z lidí dříve zvaných Edain se stali obyvatelé Númenoru. Získali dlouhověkost (ne nesmrtelnost jako elfové) a oproti obyčejným lidem byli vyspělejší, mnohem bohatší a také lepší bojovníci.
Prvním králem Númenoru se stal Elros, syn hrdiny Eärendila, díky kterému Valar přišli pomoci v boji proti Morgothovi na konci Prvního věku. Stejně jako Eärendil, i jeho synové dostali možnost vybrat si, zda budou lidmi, nebo elfy.
Zatímco Elros se stal prvním králem Númenoru jako člověk, jeho bratr Elrond se rozhodl zůstat elfem, stal se jednou z pravých rukou Gil-galada.