Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tvůrci trilogií Hobit a Pán prstenů se společně s tvůrci seriálu Rings of Power rozhodli změnit mnohé důležité události a postavy z knih.
Rozdíly mezi originálním zdrojem příběhů – knihami – a jejich seriálovými či filmovými adaptacemi zde byly odjakživa a vždy zde budou. Filmaři si mohou události a postavy z knih upravit z několika důvodů.
Nemusí se jim zamlouvat chování postavy v širším kontextu, nemusí mít od studia dostatek peněz na natočení tolika velkolepých scén, respektive potřebují něco zkrátit, aby film nebyl příliš dlouhý. Jindy zjistí, že co funguje „na papíře“, nefunguje ve scénáři či přímo ve filmu.
Důvodů je nepočítaně, ale pokaždé to má za následek to, že se někteří fanoušci knih rozzlobí. V tomto článku se podíváme na největší a nejdůležitější změny, které učinili tvůrci filmových trilogií Hobita Pán prstenů, ale i tvůrci seriálu Rings of Powerve srovnání s knižními předlohami.
Pokud tě tyto rozdíly zajímají a jsi zvědavý, v čem byly knihy překvapivě odlišné, podpoř nás a staň se členem klubu Refresher+. Díky tomu dočteš nejen tento, ale i stovky dalších článků pro předplatitele.
1. Sauronovo oko
Režisér Peter Jackson udělal ve filmu skvělou změnu, když metaforu spisovatele knih J. R. R. Tolkiena přetavil do fyzické hrozby. V knihách má Sauron během událostí Pána prstenů fyzickou podobu, o čemž svědčí i výpověď Gluma, který ho viděl, když ho zajali a mučili skřeti, aby se dozvěděli, co se stalo s Prstenem moci.
Sauronovo oko je v knihách metafora, symbol Saurona a skřetů, kteří jej nosí na štítech. Zobrazuje jeho dosah a vliv na celou Středozem a neodvratitelnou pohromu a kontrolu nad vším.
Ve filmu je však oko skutečné. Má fyzickou podobu a je obrovské, s dohledem na hory a kraje, díky čemuž Sauron sleduje všechno kolem.
2. Změna charakterů postav Denethora, Faramira a Boromira
Správce Gondoru Denethor a jeho synové Faramir a Boromir byli v knihách zcela jinými postavami. V první řadě zde máme Denethora, jehož režisér Peter Jackson ve filmech vyobrazil jako neschopného vůdce bez špetky zdravého rozumu. V knihách je Denethor naopak nesmírně inteligentní vůdce a stratég, který se včas připraví na Sauronův útok.
Dokonce konverzoval s Gandalfem na stejné úrovni a zvládl se podívat i do Palantirua odolat Sauronově vůli. Sesypal se až poté, co mu zemřela manželka a později i Boromir. Nepomohlo mu ani to, když si uvědomil, že poslal svého posledního syna na smrt. Zlomilo ho, když viděl korzáry z Umbaru blížit se na lodích k přístavu, připravené dobýt Minas Tirith. Denethor ale nevěděl, že se na lodi nachází Aragorn s posilami.
Faramir byl v knihách oproti filmům vyrovnanější postavou. Od začátku více věřil Frodovi a pomáhal mu, což se o filmové verzi říct nedá. V knihách ho prsten vůbec nelákal a s Boromirem měl skvělý bratrský vztah bez dramatické rivality. I samotný Boromir byl poněkud jiný. Když vyběhl na Froda s úmyslem získat prsten, okamžitě se mu omluvil. Svou smrt vnímal jako selhání vůči svým lidem a Aragorna nevnímal jako svého krále a bratra. V knihách měli o trochu chladnější vztah než ve filmech.
3. Radagast Hnědý měl v Pánovi prstenů důležitou roli
Saruman ve filmu zajal Gandalfa poté, co ho Gandalf navštívil se žádostí o radu. V knize však Gandalfa vyhledal Radagast, který mu oznámil, že si jeho přítomnost vyžádal Saruman. Gandalf řekl Radagastovi, aby orli sledovali pohyb nepřítele a aby o tom informovali Gandalfa v Sarumanově věži. V knihách ho orli zachránili právě z tohoto důvodu, ne proto, že je o pomoc požádal prostřednictvím motýla.
4. Bitva o Helmův žleb
Ve filmu proti skřetům bojuje jen tři sta mužů, kterým na poslední chvíli přijde na pomoc skupina elfů. V knihách se tato bitva jmenuje bitva u Hornburgu a zúčastnilo se jí asi dva tisíce rohanských vojáků, kteří dokázali ustát útok skřetů i bez pomoci elfů. V obou verzích stojí proti více než deseti tisícům skřetů.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
V čem se lišil Sarumanův osud a s kým bojoval po prohře v Isengardu.
Jak filmaři zmenšili rozsah války o prsten v Návratu krále.
Kdo jsou Glorfindel, Tom Bombadil a další důležité postavy z knih, které nebyly ve filmu.
Zda po Aragornově boku v knihách stáli další potomci Númenoru.
V čem se odlišovala kniha Hobit od filmů a co si režisér Peter Jackson naprosto vymyslel.
Jak se nejvíce odlišuje seriál Rings of Power od knih.
Tuto část ze závěru knih filmaři úplně vyhodili. Možná si mysleli, že po velkém vyvrcholení v Mordoru to bude film jen dále natahovat. Zatímco Frodo, Sam a Glum zničí Prsten moci zhruba v polovině poslední knihy, ve filmu jde o závěrečnou část příběhu. Filmy Petera Jacksona vyprávěly ucelený, komplexní příběh o zastavení Saurona a zničení prstenu. Působilo by asi zvláštně, kdyby právě poražení Saurona nebylo vyvrcholením děje.
Pro knihu však bylo důležité věnovat se hobitům a ukázat čtenářům, proč to celé podstoupili a proč bojovali až do konce – pro záchranu Kraje. Ten ovládl Saruman po prohře v Isengardu. Nakonec ho však v knize hobiti porazili, přičemž ho, stejně jako ve filmu, zabil Gríma Červivec (Gríma Wormtongue).
Mimochodem, Kraj v plamenech viděl Frodo i ve filmu, když se podíval do zrcadla patřícího Galadriel. Víc se však režisér Peter Jackson ke zpracování knižního epilogu nepřiblížil.
6. Rozsah války o prsten (The War of the Ring)
Pokrýt všechny události knih by bylo ve filmech nemožné. Namísto tří filmů o celkové délce 12 hodin by Peter Jackson musel natočit minimálně pět filmů s celkovou délkou 20 hodin. Těžko říct, kolik by to celé stálo a jestli by to vůbec bylo možné. Už to, v jaké kvalitě se jemu a štábu podařilo vytvořit filmovou trilogii, je velkým zázrakem (stačí se podívat na trilogii Hobit).
Zkratkovité zpracování knižního děje je dobře vidět i v závěrečné válce o prsten. V knihách je rozsah této události mnohem větší. Velké souboje byly v lokalitách jako Dale, Mirkwood či Lórien, ale ve filmu se vůbec neudály, respektive jsme je neviděli.
Celá válka je v podstatě rozdělena na dvě velké bitvy. Je to však naprosto v pořádku. Pokud by měly snímky zobrazit každou velkou bitvu, Jackson by k tomu potřeboval celé dva filmy, které by nebyly o ničem jiném než o středověkých fantasy bitvách.
7. Absence Toma Bombadila, Glorfindela a Fredegara Bolgera
Tom Bombadil je záhadná postava a snad nejstarší bytost žijící ve Středozemi. Je možné, že na něj nepůsobí hlavní Prsten moci a že o jeho schopnostech a pravé podstatě nevíme úplně všechno. V první knize pomáhá Frodovi a jeho přátelům, ale ve filmu o něm nenajdeš ani zmínku.
Postava Bombadila a dějové události, které ho doprovázely, se spíše hodily do atmosféry a stylu trilogie Hobit. Peter Jackson si půjčil několik jeho dialogů a monologů, které ve filmech přednesli Smíšek a Pipin.
Další významnou knižní postavou, která se ve filmech neobjevila, je Glorfindel. Po porážce čaroděje z Angmaru (The Witch-king of Angmar) v Druhém věku to byl právě tento elf, který pronesl, že čaroděje z Angmaru neskolí žádný muž, což byla skutečně pravda a zabila ho až Éowyn s pomocí Smíška. Glorfindel v knihách mimo jiné zachránil Froda před Nazgûly.
Byl jedním z nejmocnějších elfů, a dokonce ho Valaroživili poté, co zemřel ještě v Prvním věku po boji s Balrogem. Jeho roli ve filmech přebrala Arwen, která zachránila Froda, a měla tak důležitější roli než být jen Aragornovým milostným zájmem.
Na závěr zde máme Fredegara Bolgera. Šlo o pátého člena družiny hobitů, který zůstal v Kraji. Zčásti proto, aby utajil Frodovu nepřítomnost, a zčásti proto, že se bál velkého dobrodružství. Na konci knih hobitům pomohl s poražením Sarumana.
8. Absence dalších potomků Dúnadanů a odlišný Aragorn
Peter Jackson a scenáristé vylíčili Aragorna jako člověka bojícího se svého dědictví a Isildurových genů, který nemá velký zájem o trůn. V knihách však byl Aragorn na své rodné právo hrdý a toužil stát se králem. Vedl i ostatní potomky Númenořanů zvané Dúnadani.
Jeho „bratři ve zbroji“ mu pomohli v bitvě o Minas Tirith a doprovázeli ho i tehdy, když šel za králem mrtvých a požádal ho o pomoc a o splnění jeho slibu Isildurovi. Ve filmech však po ostatních potomcích Númenorunení ani slechu, stejně jako po království Arnor.
9. Trilogie Hobit
Každý fanoušek Středozemě a těchto příběhů ví, že kniha Hobit je dost tenká a neděje se v ní zdaleka tolik zajímavých událostí jako v Pánovi prstenů. Hollywoodské studio Warner Bros. a režisér Peter Jackson však o této knížce natočili rovnou tři filmy.
Sám režisér přiznal, že na natočení a pořízení filmů neměl dostatek času a občas se cítil, že ani neví, co dělá. Ve filmu si musel vymyslet několik událostí, které se nikdy nestaly, včetně postav.
Tauriel například v knihách neexistovala, stejně jako její vztah s Kilim. V knize nebyl ani Legolas a Azog v historii Středozemě zemřel dávno před událostmi Hobita. Na druhé straně Jackson vymyslel geniální scénu útěku trpaslíků v sudech. V knize byly sudy během plavby po řece uzavřeny. Peter Jackson z toho však udělal skvěle vypadající akční a napínavou sekvenci.
10. Největší rozdíl mezi knihami a seriálem Rings of Power
Jedná se o zhuštěnost celého příběhu. Druhý věk Středozemě a události, které zobrazí seriál, trvaly celé tisíce let. Tvůrci plánují vytvořit pět sérií, a pokud by se drželi časové osy z knih, museli by až příliš často měnit všechny postavy kromě elfů, protože ti žijí věčně. Děj by se pokaždé posunul o desítky, stovky či tisíce let, takže by se výrazně změnily lokace i hlavní postavy, což by bylo příliš komplikované.
Další rozdíly:
Frodo v knihách opustil Kraj až 17 let po Bilbových 111. narozeninách. Gandalfovi trvalo 17 let, než vytvořil plán a zjistil vše potřebné o Prstenu moci. Frodovi je v knihách více než 50 let a je odvážnější než ve filmech.
Saruman v knihách nesloužil Sauronovi tak jednoznačně. Měl vlastní cíle a ambice.
V knihách nikdo nemusel Théodena přesvědčovat, aby pomohl bránit Minas Tirith. Žádost o pomoc od Denethora přijal sám od sebe.
Jackson změnil či upravil charaktery mnoha postav. Některým přidal humorné hlášky, jiným přidal na fyzické síle. Gimli, Smíšek a Pipin nejsou v knihách zdaleka tak vtipní jako ve filmech.
Trpasličí ženy vypadaly v knihách podobně jako muži. Měly jen menší plnovousy.
Sam v knihách nikdy neopustil Froda. Frodo z knih by nikdy neuvěřil víc slovu Gluma než Sama.
Hobiti neměli na událostech Druhého věku žádný podíl. Tvůrci seriálu Rings of Power je zahrnuli zbytečně, což je i cítit.
Bitva pěti armád v Hobitovi zabírá několik stran knihy, ve filmu je však pořádně rozšířená.
Skřeti na svých „psech“ napadli Společenstvo prstenu ještě v první části. Ve filmu tak učiní až v druhé části a Aragorn při tom téměř zemře, což v knize nebylo. Peter Jackson znásobil význam Aragornova návratu poté, co si všichni mysleli, že zemřel.