Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
11. září 2022 16:30
Čas čtení 5:31
Dominik Vetrák

Rings of Power: Proč je Númenor tak důležitý a kdo jsou Elendil, nový vůdce skřetů Adar a čaroděj, který spadl z nebes?

FILMY A SERIÁLY PÁN PRSTENŮ THE LORD OF THE RINGS: THE RINGS OF POWER
Uložit Uložené

Po tomto článku budeš rozumět všemu, co se událo a zmiňovalo v prvních třech epizodách Rings of Power.

Máme za sebou první tři části seriálu Rings of Power a v každé z nich se již událo něco, nad čím množství diváků zvedalo obočí. Ať už šlo o zmínku Morgotha, Númenoru, některých elfů, nebo lidských králů, tato historie Středozemě je pro mnohé španělská vesnice. Spousta lidí totiž zná jen filmové trilogie Hobit a Pán prstenů od Petera Jacksona. 

Tolkienův fantasy svět je však neuvěřitelně komplexní a bohatý na epické příběhy napříč desítkami tisíc let. I proto jsme pro tebe připravili souhrn nejdůležitějších událostí a osobností Středozemě hned ve třech článcích. 

Rings of Power
Zdroj: Amazon Prime Video

V prvním jsme se věnovali zrodu samotné planety Arda, na kterou Tolkien umístil své příběhy, a článek jsme uzavřeli s ukončením Prvního věku, kdy elfové, lidé, trpaslíci a Valar porazili Morgotha. Pokud neznáš některé z těchto jmen, klikej na článek, který ti to všechno vysvětlí. 


druhém článku jsme rozebírali Druhý věk, nástup Saurona a zrození Númenoru, ale v tom dnešním se podíváme na události prvních tří částí seriálu Rings of Power, který rozšiřuje Tolkienovu mytologii o originální postavy a události, takže nad dějem visí hned několik mysteriózních otazníků i pro znalce jeho světa.

Doporučeno
Rings of Power: Jaké postavy Pána prstenů uvidíme v seriálu, jak vznikl a zanikl Númenor a kde jsou Aragornovi předkové? Rings of Power: Jaké postavy Pána prstenů uvidíme v seriálu, jak vznikl a zanikl Númenor a kde jsou Aragornovi předkové? 10. září 2022 9:30

Kdo je tajemný čaroděj, který spadl z nebes? Kdo je ve skutečnosti Halbrand, co je království Númenor a proč už ve filmových trilogiích Hobit a Pán prstenů neexistovalo? Kdo je nový vládce skřetů Adar a proč Tolkien rozdělil elfy na velké množství skupin? V čem jsou Teleri odlišní od Vanyar a Nandor?

Pokud nás podpoříš a přidáš se do klubu Refresher+, dozvíš se vše, co potřebuješ vědět o seriálu Rings of Power a historii Středozemě. 

Kdo je čaroděj z nebes?

Snad nejvíce diváky zajímá, kdo je záhadná postava z konce první epizody. Vysoký muž mluvící jiným jazykem spadl z nebes a zdá se, že je dost rozrušený. Je to Sauron, nebo snad některý z čarodějů jako Gandalf nebo Saruman? Nazvěme ho The Stranger (cizinec/neznámý). Hraje ho Daniel Weyman a podle všeho dokáže pracovat s magií.  

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Pokud se tvůrci budou doslovně držet Tolkienových knih, nebude to žádný Saruman, Radagast a ani Gandalf. Tyto postavy zvané jako Istari jsou z „rasy“ Maiarů, které druhá nejvyšší bytost v tomto světě pošle do Středozemě, aby pomohli lidem v boji proti Sauronovi.

Z celkových pěti čarodějů dorazili první dva (Alatar a Pallondo, zvaní také jako Blue Wizards, tedy Modří čarodějové) do Středozemě v Druhém věku a zbylí tři ve Třetím věku (Saruman, Radagast a Gandalf). Seriál Rings of Power se ovšem odehrává v Druhém věku, takže by to mohl být jen Alatar či Pallondo. Z knih o nich skoro nic nevíme. Snad jen to, že se vydali na východ a snižovali tím Sauronův vliv, čímž oslabovali jeho armádu. 

Doporučeno
KVÍZ: Jak dobře znáš Pána prstenů? KVÍZ: Jak dobře znáš Pána prstenů? 11. října 2023 8:30

Tvůrci možná chtějí, aby si diváci mysleli, že Stranger bude Gandalf, jelikož jistá vizuální podoba mezi nimi je. Navíc se zdá, že The Stranger bude mít dobrý vztah s hobity. Vysvětlovalo by to, proč je má v trilogii Pán prstenů tak rád. Stejně jako The Stranger, i Gandalf komunikoval s hmyzem a dokázal si hrát s ohněm.

Spíše je to ovšem klam, stejně jako vzhled dopadu meteoritu, ve kterém The Stranger spadl na zem. Podobá se Sauronovu oku, ale podle nás jde o další pokus zmást diváky. Kde je tedy Sauron? V této době by měl dávat dohromady svou armádu po předešlé porážce a zřejmě ho uvidíme až v pozdějších epizodách. 

Jak rozdělit skupiny elfů (Noldor, Vanyar a Teleri)

Když pravé ruce (Valar) boha jménem Eru Ilúvatar (více se o nich dozvíš zde) pozvaly elfy do Valinoru poté, co společně porazili Morgotha ​​na konci Prvního věku, někteří se rozhodli zůstat ve Středozemi (Avari) a někteří se vydali do Valinoru (Eldar). Galadriel ve třetí části připomíná, že je potomkem slavného elfa Finwëho a skupiny elfů zvaných Noldor.

Rings of Power
Zdroj: Wikipedia

Teleri – pod vedením elfa Olwëho a jeho bratra Elwëho

Ne všichni Eldar se nakonec dostali do Valinoru, čehož jsou důkazem Teleri. Ti z nich, kteří zůstali žít již v Misty Mountains, se jmenují Nandori (lesní elfové). Někteří zůstali na území Beleriand a říkáme jim Sindari (šedí elfové). Ti, kteří se nakonec dostali do Valinoru, se jmenují Falmari (mořští elfové)

Noldor – pod vedením elfa Finwëho

Noldoři se dostali do Valinoru, ale nakonec z něj odešli. Následovali totiž svého vůdce Fëanora do Středozemě. Pronásledovali tam totiž Morgotha ​​s cílem porazit ho a vzít si zpět tři silmarily, které Morgoth ukradl.

Doporučeno
10 největších rozdílů mezi knihami a filmy Pán prstenů a seriálem Rings of Power 10 největších rozdílů mezi knihami a filmy Pán prstenů a seriálem Rings of Power 7. října 2022 12:30

K tomu však potřebovali lodě, které měli jejich „bratři“ Teleri. Když jim je Teleri nechtěli dát, vypukla krvavá bratrovražedná bitva (Kinslaying at Alqualondë). Bylo to poprvé, kdy elfové zabíjeli jiné elfy. Valari proto Noldorům zakázali vrátit se do Valinoru.

Po smrti Fëanora se králem elfů stal Fingolfin, jeden z nejudatnějších a nejchytřejších elfů historie. Fingolfin byl tak silný, že zemřel až v boji jeden na jednoho proti samotnému Morgothovi (dokázal ho přitom ještě zranit).  

Vanyari – pod vedením elfa Ingwëho

Drtivá většina z nich se dostala do Valinoru, kde i zůstali.  

Proč jsou South Lands tak významné?

Skřeti kopou v South Lands tunely, unášejí tam lidi, elfy a půda má v sobě takovou hnilobu, že otravuje lidi i zvířata. To vše a další události vyústí v to, že se ze South Lands stane Mordor, území skřetů a Saurona. 

Na tomto území operuje i Adar, nový vůdce skřetů

Adara jsme viděli na zlomek vteřiny na konci třetí epizody. Někteří diváci si myslí, že jde o Saurona, ale nezdá se nám, že by se Sauron obtěžoval trmácet se po špinavých tunelech v teple a setkávat se s řadovými elfy, jako je Arnor.

Jméno Adar se v Tolkienových knihách nezmiňuje, ale to neznamená, že v nich neexistuje pod jiným jménem. Tvůrci seriálu mu mohli dát přezdívku, aby i čtenáři knih byli v napětí a nevěděli hned, o koho jde. 

Doporučeno
Rings of Power: Víme, jak vznikl Mordor a kdo a kde je Sauron? Nová část měla skvělé souboje a atmosféru z Pána prstenů Rings of Power: Víme, jak vznikl Mordor a kdo a kde je Sauron? Nová část měla skvělé souboje a atmosféru z Pána prstenů 1. října 2022 16:30

Může to však být i zcela nová postava, kterou tvůrci seriálu vymysleli pro účely příběhu, jenž chtějí vyprávět. Adar může být další velký záporák, ale také obyčejný vůdce místních skřetů. V každém případě je nepravděpodobné, že je to samotný Sauron.

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Už jen proto, že ho jako jednu z možností zmiňují elfové společně s Arnorem. Pokud by tvůrci chtěli utajit jeho identitu a překvapit diváky, zřejmě by neprozradili jeho jméno po pěti minutách. 

Adara hraje Joseph Mawle, kterého můžeš znát jako Benjena Starka ze seriálu Game of Thrones. Adar může být původem elf. Jednak by to překvapilo diváky, jednak je jméno Adar elfského původu, jak prozradil Arondir. V online elfském slovníku Oarf Edhelen jsme se dozvěděli, že Adar znamená otec. Skřeti tak svého nového elfského pána mohou vnímat také jako otcovský vzor.

Svědčí o tom i jeden ze skřetů, který je ochoten kvůli Adarovi pracovat i ve světle slunečních paprsků, které skřety očividně mučí. Nesmíme zapomínat ani na to, že Morgoth vytvořil první skřety právě z elfů, takže Adar může být jedním z úplně prvních skřetů Středozemě. Je docela možné, že bude mít i elfské rysy, což je výsledek nedokonalé transformace a prvních pokusů Morgotha ​​o stvoření skřetů. 

Bude Halbrand významnou postavou celé Středozemě?

Dalším odhalením ve třetí epizodě byl Halbrandův původ. Muž, který zachránil Galadriel na moři, patří k honosnému rodu. Jeho předkové se v minulosti spolčili s Morgothem, takže to není žádný hrdinský rod. Stále však má právo na svůj královský trůn. 

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Halbrand se může stát králem South Lands a Sauron mu později daruje jeden z Prstenů moci. Z Halbranda se tak může stát jeden z Nazgûlů a klidně i jejich vůdce –⁠ čaroděj z Angmaru (The Witch-king of Angmar).

Království Númenor

Nejprve se ale musí dostat z království Númenor, které jsme si rozebrali v předchozím článku. Jde o ostrov Elenna, který Valari vynesli z hlubin moře a darovali ho lidem, kteří bojovali na jejich straně proti Morgothovi (opak předků Halbranda).

Doporučeno
Rings of Power: Proč vypadá Celebrimbor jako starý elf, když elfové nestárnou? Jsou elfové skutečně nesmrtelní? Rings of Power: Proč vypadá Celebrimbor jako starý elf, když elfové nestárnou? Jsou elfové skutečně nesmrtelní? 19. září 2022 16:30

Tito lidé na ostrově založili království Númenor, jehož prvním králem se stal Elros, Elrondův bratr. Žijí stovky let a oproti obyčejným lidem mají fyzické výhody.

Historie a význam Númenoru jsou pořádně komplexní, takže ti doporučujeme přečíst si tento článek, ve kterém se dozvíš více i o Elendilovi, Isildurovi a Anarionovi, kteří později založí lidská království ve Středozemi, a to včetně Gondoru. Dozvíš se i to, jak a proč Númenor padl. 

Rings of Power
Zdroj: Amazon prime Video

Jak vidíš, v uplynulých dnech jsme ti představili bohatou historii Středozemě. Proč tedy společnost Amazon nezačala s vytvářením příběhu postupně od začátku existence planety Arda, na které se odehrávají Tolkienovy příběhy? Důvod je jednoduchý –⁠ na zfilmování těchto příběhů a období nemá společnost Amazon potřebná práva, která stále vlastní správci Tolkienových knih a jeho potomci.

Domů
Sdílet
Diskuse