Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vysvětlujeme vše, co ti mohlo být ve 4. části Rings of Power nejasné.
Článek obsahuje spoilery k seriálu Rings of Power.
Amazon vydal čtvrtou epizodu seriálu Rings of Power a již tradičně mají někteří diváci poté, co ji viděli, několik otázek. Kdo byl Elrondův otec a jak to, že doslova skončil na obloze? Čím se vyznamenali Elendilovi předkové, co za předmět je palantír, ve kterém Galadriel viděla vizi o budoucnosti Númenoru, a kdo jsou Ar-Pharazôn z Númenoru a Adar (vůdce skřetů v Jižních krajích)?
Proč se skřeti bojí slunce natolik, že nejsou ochotni získat důležitý předmět, neboť se nachází na místě, kam dopadají sluneční paprsky? To vše si povíme v dnešním článku. Pokud ho chceš dočíst do konce a pochopit tak události seriálu naplno, podpoř nás a staň se členem klubu Refresher+.
Vysvětlení prvních tří částí a nejdůležitější momenty historie Středozemě najdeš zde.
Královna regentka Míriel (Cynthia Addai-Robinson) je právoplatnou dědičkou trůnu númenorského království jako dcera Tar-Palantira. Ze začátku mohli Númenoru vládnout jen muži a vždy to byli nejstarší synové předešlých králů. Šestý král Tar-Aldarion to však změnil a jeho dcera Tar-Ancalimë se stala první z celkem tří královen Númenoru.
Míriel se měla stát poslední královnou Númenoru, musela však být opatrná. I když elfy podporuje, dělá to v tajnosti. Jejího otce, předešlého krále Tar-Palantira, totiž právě proto vyhnali do exilu jeho vlastní lidé. Míriel se měla stát královnou, ale nakonec ji kancléř Ar-Pharazôn (Trystan Gravelle) donutil vzít si ho za muže. Následně převzal trůn a jmenoval se králem Númenoru. Asi ovšem netušil, že se stal také posledním králem ostrova.
Byl to právě on, kdo zapříčinil pád Númenoru. Když se Sauron koncem Druhého věku znovu pokusil ovládnout Středozem, pohněval si tím Númenor. Král Ar-Pharazôn se svou armádou odstrašil Sauronovy síly a dorazil před brány Mordoru bez jediného souboje, protože se mu nikdo neodvážil postavit.
Král ponížil Saurona a odvedl ho do Númenoru jako zajatce. Během několika let se však ze zajatce stal králův důležitý poradce a Sauronovi se pomalu plnil plán postupného rozkladu Númenoru zevnitř.
Pád Númenoru
Následoval pokus království Númenor porazit Valar ve Valinoru, což však skončilo neúspěchem. Bájný Númenor padl, ale někteří jeho obyvatelé přežili. Elendil v čele se svými syny Anarionem a Isildurem založil lidská království Arnor a Gondor ve Středozemi.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Kdo jsou Faithful, obyvatelé Númenoru, a co s nimi má společného Elendil.
Kdo byl Earendil a jaký vztah k němu mají Elros, Elrond a Elendil.
Co za předměty jsou mithril a palantír.
Proč skřeti v seriálu nesnesou sluneční paprsky, když jim ve filmech Pán prstenů tolik nevadily.
Númenor měl k elfům velmi blízko již od začátku své existence. Prvním králem Númenoru byl koneckonců Elros Tar-Minyatur, bratr elfa Elronda, který se rozhodl, že svůj život dožije mezi lidmi jako člověk, nikoliv elf. Postupem času se ale númenorští králové začali od zvyků elfů odvracet, ale stále s nimi byli přátelé.
I když se vztah Númenoru k elfům změnil, na ostrově nadále zůstali ti, kteří byli elfům věrní a měli s nimi skvělé vztahy. Nazýváme je The Faithful a Elendil je právě členem rodu Andúnië, který The Faithful vede.
Význam Eärendila a předků Elendila a Elronda s Elrosem
Elendilovým otcem byl Amandir a společně jsou vzdálenými potomky slavného Elrose, prvního krále Númenoru. Elrondův a Elrosův otec Eärendil byl napůl člověk a napůl elf, který se vydal do Valinoru požádat Valar, aby pomohli v boji proti Morgothovi. Ti mu vyhověli a jako odměnu za jeho úsilí mu dali na výběr, zda chce zůstat člověkem, nebo se stát elfem.
Rozhodl se stát elfem, zatímco Valar se se svou armádou vrátili do Středozemě, aby Morgotha porazili. Pomohl jim v tom i Eärendil, když na své magické lodi Vingilot dorazil po boku množství orlů v čele s jejich králem Thorondorem.
Eärendil zabil i největšího Morgothova draka jménem Ancalagon the Black. Jeho „odměnou“ bylo, že navěky musel cestovat napříč nebeskou klenbou a hlídat slunce a měsíc. Zmiňuje to i samotný Elrond ve čtvrté epizodě.
Co jsou mithril a palantír?
Pokud jsi viděl Pána prstenů, budou ti známy oba tyto pojmy. Mithril je úžasný a vzácný kov, ze kterého například elfové a trpaslíci vyrobili i košili, kterou na sobě měli jak Bilbo, tak později Frodo. Zajímavější je předmět palantír.
Celkem bylo palantírů osm a pravděpodobně je vytvořil samotný Feanor, tvůrce tří silmarilů. Sedm z nich daroval Númenoru. Když Númenor padl, byly by zničeny spolu s ním, ale zachránil je Elendil a jeho synové. Ti je přinesli do Středozemě a následně rozmístili na sedm věží a budov rozmístěných po celé Středozemi. Sloužily ke komunikaci na velké vzdálenosti, ale byly to tajemné předměty plné magie, které v sobě skrývaly tajemství.
Proč skřeti nesnesou sluneční paprsky?
Skřeti neměli rádi slunce a sluneční paprsky už ve filmové trilogii Pán prstenů. Pokud si vzpomeneš, často využívali kouř či mraky k tomu, aby se přesouvali či útočili. Nejsilnější přitom byli v noci. Je však pravdou, že režisér Peter Jackson poněkud zjemnil účinky slunečních paprsků na skřety.
Seriál se odehrává tisíce let předtím, takže skřeti ještě neprošli potřebnou evolucí natolik, aby si na slunce zvykli. Pálí je a způsobuje jim očividnou bolest. Morgoth totiž stvořil skřety ještě v dobách, kdy byla ve Středozemi naprostá tmaa neexistoval žádný přirozený zdroj světla. Skřeti jsou stvoření narozená ve tmě, takže nic jiného než tmu neznali. Slunce je jejich přirozený nepřítel.
V Hobitovi zaznělo, že sluneční paprsky je oslabují a dezorientují, takže je jasné, že skřeti se napříč tisíců let dokázali lépe adaptovat na sluneční paprsky. I proto ještě v seriálu Rings of Power kopou tunely a pohybují se jen v noci.
Mimochodem se potvrdila naše teorie, že jejich nový vůdce Adar (elfsky „otec“) je skutečně elf. S největší pravděpodobností jde o jednoho z úplně prvních skřetů, které vytvořil Morgoth ještě v Prvním věku. Jak můžeme vidět, Morgothovi se to napoprvé nepodařilo na výbornou, a tak Adar stále vypadá jako elf.
Nakonec, Morgoth elfy unášel a dělal z nich skřety jednak s cílem rozšířit svou armádu, jednak proto, aby se vysmál jejich kráse a ponížil tím jak elfy samotné, tak Valar a boha celého vesmíru Eru Illúvatara, který je vytvořil.