Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vše, co potřebuješ vědět o prvních třech dílech 2. série Rings of Power. Kdo jsou nové postavy a jak je to s oživením Saurona?
Když před dvěma lety vyšel seriál Rings of Power z období Druhého věku Středozemě, přinesli jsme řadu vysvětlujících článků, díky kterým se dozvíš, jak vlastně tento svět vznikl, kdo jsou jeho bohové, jak se zrodil Sauron nebo předešlý temný pan Morgoth.
Upozorňujeme, že v tomto článku jsou spoilery k seriálu Rings of Power.
Minulý týden ve čtvrtek se na Amazon Prime Video zahájila druhá série seriálu, která dějem přímo navázala na tu první. Hned na začátku jsme však viděli, jak se Sauron snaží převzít armádu skřetů poté, co hrdinové porazili Morgotha na konci Prvního věku. Neuspěl však a skřeti si za svého vůdce vybrali Adara.
Saurona odmítli, protože s nimi experimentoval a nebral jejich životy vážně. Oznámil jim, že mnoho z nich zemře, aby dosáhl svého cíle. Na druhé straně Adar pro ně chtěl jen najít domov a neposílat je na smrt jako Sauron s jeho cílem ovládnout Středozem. Skřeti s Adarem tak Saurona „zabili“. Je třeba však mít na paměti, že Adar se v Tolkienových knihách nevyskytuje a jde o postavu, kterou tvůrci seriálu vymysleli pro dramatizaci děje.
Klidně to ale fanoušci tohoto světa mohou vnímat jako jeho rozšíření. Mimochodem, Adar se nedokáže změnit jako Halbrand/Annatar/Sauron. Ve druhé sérii vypadá jinak, protože původní herec v seriálu skončil a nahradili ho jiným.
Jak diváci mohli vidět v první epizodě druhé série, Adar ve skutečnosti Saurona nezabil. Sauron stáhl své pozůstatky do hlubin, což se mu podařilo, když odvedl pozornost skřetů a Adara. Dlouhá léta zřejmě přežíval bez fyzické podoby a nakonec nabral podobu Halbranda. Sauron je jeden z nejtalentovanějších kouzelníků, takže jeho přežití není překvapením. V historii Středozemě už několikrát dokázal, že se obejde i bez fyzické podoby.
Proč pak zemřel hned v úvodu filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu? Jak to, že ho Isildur zabil tak jednoduše, když mu jen usekl prst, na kterém měl prsten moci (The One Ring)? Jde o výmysl Petra Jacksona, který si pro potřeby filmu upravil několik věcí z knih.
V knize čelil Sauron dvěma nejsilnějším bojovníkům Druhého věku – elfskému králi Gil-Galádovi a statečnému Elendilovi z Númenoru. Elendil, stejně jako jeho syn Isildur a později Aragorn, jsou potomci bájného Eärendila, který prosil bohy tohoto světa, Valara, o pomoc v boji proti Morgothovi (dříve zvaný jako Melkor).
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemčení?
Jak to ve skutečnosti bylo se zabitím Saurona v knihách a jak je možné, že stále přežívá i bez prstenu?
Kdo ho ve skutečnosti porazil a proč to nebyl Isildur.
Jaké síly a vlastnosti mají prsteny a proč jimi Sauron nikdy neovládl elfy ani trpaslíky, ale lidi ano (a co se z nich stalo).
Kdo je nový elf jménem Círdan, jakou roli hraje v ději a jaké důležité nové postavy z Tolkienových knih ještě uvidíme (jedna nebyla ani ve filmech od Petera Jacksona).
Právě Elendil a Gil-Galad přemohli Saurona v drsném souboji, po kterém oba zemřeli, ale oslabili Saurona natolik, že ho Isildur už jen dorazil. Prst s prstenem mu uřízl až po smrti. Sauron však ani tehdy nezemřel. Režisér filmů Peter Jackson výrazně změnil jeho pád i následný návrat. Sauron později oživil svou fyzickou podobu a stal se z něj Necromancer, přičemž fyzicky usedl na trůn v Mordoru. Ve filmech místo toho na všechny číhalo jeho oko na vrcholu pevnosti Barad-dûr v Mordoru.
Podstatné je, že Saurona nelze zabít, stejně jako jeho předchůdce Morgotha. Toho bohové země Valar vrhli do Prázdnoty, odkud není úniku. Podobně jako Morgoth, i Sauron je v podstatě nesmrtelný, protože oba jsou jistým způsobem duchové/energie a bohové.
Sauron v historii několikrát změnil svou podobu a vzezření a jeho nejvýznamnějším alter egem je zřejmě Annatar (Pán darů). V této podobě podvedl elfa Celebrimbora a společně ukuli prsteny moci. Ve druhé sérii je pěkně vidět, jak obalamutil Celebrimbora a jak si získal jeho důvěru.
Sauron nakonec ukul vlastní prsten (The One Ring), který měl ovládnout všechny ostatní a zlomit vůli jejich nositelů. S lidskými králi se to podařilo, když se z nich stali jeho věrní Nazgûlové. Bohužel pro Saurona, trpaslíci se nezlomili.
Prsteny v nich umocnily jejich negativní vlastnosti, a to zejména chamtivost. Velký užitek tak z nich neměl. Na elfy se, pravděpodobně, zlobil ještě víc. Jakmile zjistili, že Sauron má vliv na prsteny, přestali je nosit. Annatarovi tedy jeho velký plán s ovládnutím Středozemě pomocí prstenů nevyšel.
Prsteny mají svoji moc. Elfům pomohly s rozkladem způsobeným časem, díky čemuž mohli zachránit své království Lindon. Trpaslíci díky prstenům získali dlouhověkost a větší moc, ale prsteny pro lidi s sebou nesly moc neviditelnosti, prodloužený život a vliv na jiné lidi. Sauronovi se vrátilo všech devět prstenů od lidí, ale získal zpět jen tři ze sedmi prstenů od trpaslíků. Gandalf řekl Frodovi, že zbylé snědli draci. Elfové si své prsteny ponechali.
Annatar však není jedinou důležitou postavou ve druhé sérii. Objevil se i elf Círdan, jeden z nejstarších elfů ve Středozemi, který pro ně staví lodě, na kterých plují do Valinoru. Círdan ze Středozemě odešel jako jeden z posledních elfů a byl původním držitelem prstenu moci Nenye předtím, než jej dal Gandalfovi.
Círdan byl jedním z elfů, kteří bojovali proti Morgothovi ještě v Prvním věku. Círdan je zároveň skvělou novou postavou a v ději zatím funguje skvěle. Měl i výborné dialogy, stejně jako Annatar s Celebrimborem. Koho dalšího ještě ve druhé sérii uvidíme?
Fanoušci Tolkienových děl se mohou těšit na bájného Toma Bombadilla a viděli jsme už i dalšího tajemného čaroděje, který může být jedním z Blue Wizards (o nich a celkově o čarodějích jako Gandalf či Saruman se více dozvíš zde).