Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vysvětlujeme vše nejasné, co lidé viděli ve 4. epizodě seriálu Pán prstenů: Prsteny moci. Poznali jsme nové bytosti z Tolkienových knih?
Seriál Pán prstenů: Prsteny moci se konečně rozběhl. Po třech fajn epizodách konečně přišla i jedna fantastická. V té čtvrté diváci a divačky uviděli spoustu zajímavých a mysteriózních věcí z Tolkienových knih, včetně nadpřirozených bytostí a očekávaných nových postav. Tou nejočekávanější byl mysteriózní Tom Bombadil, který byl i v knihách Pán prstenů, ale Peter Jackson ho do svých filmů nezařadil.
Přítomni byli i duchové, podzemní příšery, Enti a dozvěděli jsme se více o Istari, čarodějích ve Středozemi, které poslali samotní vládci tohoto světa jménem Valar. Pokud se někdo nevyzná v Tolkienových knihách, mnoho věcí mu unikne. Kdo je tedy Tom Bombadil, je Stranger skutečně Gandalf a co to bylo za příšery, které téměř zabily Arondira, Isildura, Galadriel a Elronda?
Jako první se ukázali „duchové“, kteří se jmenují Barrow-Wights. Jedná se o bytosti temnoty, které dokáží měnit svou podobu. Je téměř nemožné je zabít. V knize se s nimi setkali i Frodo a jeho skupina a unikli jim jen o vlásek. Zachránil je Tom Bombadil, který tyto bytosti odehnal svou písní.
V seriálu Elrond ostatním řekne, že se dají zabít jen zbraněmi, se kterými je pohřbili. Jackson je z filmů vynechal. Zřejmě je nepokládal za důležité postavy pro děj a navíc nechtěl pracovat s Bombadilem.
Nameless Things
Zajímavé byly i příšery, které Arondir nazval Nameless Things (věci/bytosti beze jména). V knihách o nich Gandalf mluvil následovně: „Hluboko pod nejhlubšími výkopy trpaslíků svět nahlodávají ‚neznámé bytosti‘. Ani Sauron je nezná. Jsou starší než on.“
Jak se tedy dostaly na povrch? Příšera, která téměř zabila Arondira a Isildura, přebývala v bahně. Její přítomnost na povrchu lze vysvětlit nejlépe díky zrodu Mordoru. Když vybuchla sopka a změnila povrch celého kraje, zřejmě tím uvolnila i půdu hluboko v zemi, ze které se tyto příšery dostaly na povrch. Za Nameless Thing můžeme považovat i vodní příšeru z první série, která napadla vor s Halbrandem/Sauronem a Galadriel.
Diváky v této části velmi potěšili i Enti. Prostě řečeno oživlé stromy, které znáš i z trilogie Pán prstenů. Zde se Enti postarali o skvělé scény, kdy konfrontovali elfa Arondira s tím, zda někdy ublížil dřevu. Enti chrání lesy a přírodu a činí tak již od dob Prvního věku. Enti patřili mezi první živé a inteligentní bytosti ve Středozemi, které chránily přírodu před nestvůrami, ale i před trpaslíky, kteří káceli lesy. Ne vždy však dokázali mluvit. Naučili je to až elfové.
V seriálu mohli diváci vidět to, co ve filmech ne, a sice ženskou verzi Entů. Takzvané Entwifes zmizely na konci Druhého věku a ani samotný spisovatel J. R. R. Tolkien nikdy přímo neodpověděl, co se s nimi stalo.
Tolkien občas některé ze svých záhad nikdy nevysvětlil. Zmínil akorát, že se jim mohlo stát ledacos. Mohly utéct před Sauronovou záhubou, mohly zmizet ze Středozemě a mohly i všechny zemřít v boji proti Sauronovi, který vypaloval lesy, a tím pádem i Enty.
Blue Wizards, The Stranger a Gandalf se Sarumanem
V nejnovější epizodě tvůrci více prozradili také o postavě Strangera a Dark Wizard. Jedná se o dva kouzelníky, kteří jsou momentálně na východě Středozemě. Fanoušci knih vědí, že ve Druhém věku se tam vydali dva kouzelníci, známí také jako Blue Wizards.
Byli první dva z pěti kouzelníků, které „andělé“ zvaní Valar a bůh tohoto světa vyslali do Středozemě, aby čelili Sauronovi. Někde je Tolkien nazval Alatar a Pallando, jinde zase Morinehtar a Rómestámo. Radagast, Gandalf a Saruman se do Středozemě dostali ve třetím věku a soustředili se na západ.
Tolkien se Blue Wizards nikdy příliš nevěnoval a je kolem nich mnoho nevyřčených tajemství. Tvůrci seriálu si s nimi mohou v podstatě dělat, co chtějí. Je možné, že The Stranger a Dark Wizard nejsou Blue Wizards, ale této teorii napovídá až příliš mnoho věcí.
Zároveň se může stát, že tito kouzelníci mohou v seriálu umřít a Valar je do Středozemě vyšlou znovu v reinkarnované podobně jako Gandalfa a Sarumana. Koneckonců, u Gandalfa to už jednou udělali ve třetím věku, kdy ho oživili po boji s Balrogem.
Sám Tolkien se nerozhodl, jaký je jejich osud. V jedné verzi byli úspěšní a zmenšili Sauronův vliv na východě, ve druhé propadli zlu a vytvořili magické, zlé kulty.
Tom Bombadil
Na závěr zde máme nejzajímavější postavu této části, Toma Bombadila. Jedná se o mytickou postavu z knih, jejíž původ Tolkien nikdy nevysvětlil. To, že tajemno vzbuzuje zájem lidí, je přirozené a někdy je lepší, když autoři nevysvětlí všechno dopodrobna.
Existuje spousta teorií o tom, kým ve skutečnosti je, ale žádnou už nikdo nepotvrdí, a tak si fanoušci těchto příběhů mohou myslet, co chtějí. Možná mu tvůrci seriálu přidělí nějakou identitu, ale nebude součástí oficiálního příběhu, jelikož půjde o jejich výmysl, nikoli tvrzení tvůrce těchto příběhů.
Bombadil je jednou z nejstarších bytostí ve Středozemi a mimo jiné ovládá i magii. Nestárne a prsten moci na něj nemá žádný vliv. Jeho spojení s přírodou připomíná božskou sílu. I když oplývá velkou mocí, nechce ji využít k tomu, aby naklonil misky vah. Téměř vždy je neutrální.
Pokud by se režisér filmů Peter Jackson držel knih do puntíku, objevil by se i ve filmech. Nakonec ho tam nedal, protože se mu jeho hravá a zpěvavá nátura nehodila do atmosféry Pána prstenů a zřejmě nechtěl natahovat stopáž ještě víc (všechny tři filmy mají v prodloužené verzi téměř 12 hodin).