Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
4. listopadu 2024 v 13:00
Čas čtení 3:59
Anna-Marie Hanzlíková

Love Island efekt: každá druhá žena se při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku?

Love Island efekt: každá druhá žena se při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku?
Zdroj: Love Island / Nova/propagační materiál
FILMY A SERIÁLY DUŠEVNÍ ZDRAVÍ FEMINISMUS LOVE ISLAND MUŽSKÉ ZDRAVÍ REALITY SHOW ZDRAVÍ ŽENSKÉ ZDRAVÍ
Uložit Uložené

Když se před téměř dekádou začala poprvé vysílat show, kde si pár dvacátníků mělo najít lásku, nikoho zřejmě nenapadlo, jak zásadně ovlivní sebepojetí a růst kosmetického průmyslu. Miliony žen si po ní nechaly udělat prsa, pusu nebo liposukci. Proč?

„Tohle bych nikdy nikomu neanonymně nepřiznala. Holky jako Jessy mají tak dobře udělaný filler, že ačkoliv je mi trapné to přiznat, tahle řada Love Islandu mě přiměla o něm přemýšlet,“ píše jedna z uživatelek na Redditu, jak ji sledování reality show dovedlo ke zvažování kosmetické úpravy.

Není zdaleka jediná. „Jednu výplň ve stylu Love Islandu, prosím,“ je minimálně v amerických a britských ordinacích plastické chirurgie poměrně častá objednávka, jak třeba pro Sky potvrzují samotní plastičtí chirurgové a chiruržky.

Vzorem jsou hlavně mladým dívkám samotné soutěžící. Přitom některé z bývalých účastnic, třeba Malin Andersson, přiznávají dokonce až závislost na fillerech. „Dívala jsem se do zrcadla, viděla jsem své rty a říkala jsem si, že nejsou dostatečně plné. A pak jsem to pořád opakovala, vracela jsem pro další a další náplně,“ líčí, jak se nejen kvůli rtům dostala až k body dismorfii. Podle ní jsou to právě reality shows a sociální sítě, co především ženy dovádí do kosmetických salónů a ordinací.

Doporučeno
27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 27letý Matúš podstoupil vasektomii: S manželkou víme, že děti nechceme. Mnoho lidí nás nechápe 2. prosince 2024 v 7:00

Jenže na Malin a ostatní soutěžící vzniká dvojitý tlak. Musí sice vypadat perfektně, ale na druhou stranu všichni řeší, co všechno mají upravené. „Od žen se opravdu strašně nerealisticky očekává, že musí vypadat dokonale, ale musí vypadat dokonale přirozeně,“ svěřila se další bývalá účastnice Love Islandu z roku 2021 Sharon Gaffka.

@barrettplasticsurgery Time to pull their nurse injectors for a quick chat👨🏼‍⚕️👀💉 Should I do a part 2 when the Casa Amor episode releases? #loveisland #loveislanduk #harriet #samantha #plasticsurgery #plasticsurgeonsoftiktok #plasticsurgeon #nicoleloveisland #jessloveisland #fillers #filler #naturalornot #guesstheirage ♬ original sound - teeharpo

V Česku jsme letos takový shaming mohli vidět (nejen) u Dominique Alagii. Ta úpravy přiznává, i tak ale musela čelit nelibosti diváctva za to, že údajně vypadá jinak v televizi než na sociálních sítích. Jako influencerka tak čelila nerealistickému tlaku ze všech stran - kolik úprav má, proč je má a jak na obrazovce působí.

Love Island zadek, prsa i six pack

Objednávky rtů ve stylu Love Islandu možná znějí jako úsměvná příhoda, ale jde o daleko větší fenomén. Nejde totiž zdaleka jen o obličej nebo plnější rty. Celý jev má dokonce i své jméno. Zahraniční média mluví o takzvaném „love island efektu“.

Soutěžící totiž pozorujeme téměř výhradně v plavkách. A tak se koukáme jen na jeden typ postav: u žen jsou to velká poprsí a plochá bříška, u mužů to pak působí, že six pack je snad podmínka pro vstup do reality show. Obě pohlaví se na nás pak zubí perfektními chrupy. Získat pocit, že nejsi dost a ostrovanskému ideálu krásy se nepřibližuješ, je pak poměrně snadné.

Doporučeno
Dominique Alagia: Po Love Islandu jsem se málem zhroutila. Už tolik nedám na názory ostatních Dominique Alagia: Po Love Islandu jsem se málem zhroutila. Už tolik nedám na názory ostatních 27. listopadu 2024 v 15:00

A tak o Love Island efektu mluví i BBC. „Zájem o kosmetické úpravy jako lipfillery narostl o 200 procent a to v důsledku touhy vypadat jako soutěžící,“ upřesňuje britské veřejnoprávní médium.

Další čísla jsou ještě děsivější: Studie z roku 2018 říká, že celých čtyřicet procent divaček ve věku 18 a 34 let pochybuje po zhlédnutí show o svém těle a vzhledu. Každá desátá silněji zvažuje lip filler, každá pátá pak bělení zubů a celá třetina přemýšlí o dietě a hubnutí.

Tahle čísla sesbírala v anketě feministická komunita Level Up. I díky ní britská verze už neobsahuje reklamy na doplňky na hubnutí nebo kosmetické úpravy.

Mimochodem, čeho jsou ale jak britská, tak česká verze reality show plné, jsou reklamy na alkohol nebo tabákové výrobky. Přitom britská analýza ukazuje, že právě reklamy v Love Islandu jsou rizikovým faktorem, protože jejich užívání pomáhají normalizovat. 

Rizikový ze všech stran?

První díl Love Islandu viděli Britové v roce 2015. Téměř dekáda na televizní obrazovce je dost dlouhá doba na to, aby se takovému fenoménu pověnovala akademická sféra.

A tak díky sociálním vědcům a vědkyním víme, jaké vzorce a stereotypy tahle reality show podporuje. Kromě fyzických aspektů jsou to hlavně genderové normy. Například se ukázalo, že narcismus v Love Islandu není negativní vlastnost, ba naopak je tu braný jako svého druhu síla.

Doporučeno
Run to Lidl! V regálech najdeš kolekci oblečení a doplňků inspirovanou reality show Love is Blind Run to Lidl! V regálech najdeš kolekci oblečení a doplňků inspirovanou reality show Love is Blind 21. listopadu 2024 v 9:30

Ženy se v Love Islandu považují za citlivé a hysterické a také víme, že tu máme i dvojí standard na to, jak soutěžící přemýšlejí o sexu: muže za jejich touhy oslavujeme, zatímco sexpozitivní ženy shamujeme.

Sociální vědy ale nejsou jediné, kdo upozorňuje na možná rizika show. I medicína totiž varuje před riziky plastických operací, jejichž popularita v důsledku ukazování jednoho typu těla roste. Nastřelení vlasů, liftingy a další totiž nikdy nejsou úplně bez rizika. Počet svědectví žen, které například mluví o zdravotních problémech z prsních implantátů, narůstá. Navíc si je Britové, ale i řada Čechů nechává udělat v Turecku, kde neplatí evropské regule.

Doporučeno
Lidé si nechávají v Turecku zbrousit zdravé zuby na pahýly, aby dosáhli amerického úsměvu. „Budou toho litovat,“ varuje zubařka Lidé si nechávají v Turecku zbrousit zdravé zuby na pahýly, aby dosáhli amerického úsměvu. „Budou toho litovat,“ varuje zubařka 24. dubna 2024 v 7:00
Doporučeno
Operace brazilských zadků dostává Turecko do problémů. Porušuje zákon? Operace brazilských zadků dostává Turecko do problémů. Porušuje zákon? 12. dubna 2024 v 15:39
Doporučeno
Větší prsa neznamenají větší sebevědomí. „Silikony nejsou tak bezpečné, řekněte to konečně těm holkám,“ varuje Češka Větší prsa neznamenají větší sebevědomí. „Silikony nejsou tak bezpečné, řekněte to konečně těm holkám,“ varuje Češka 1. prosince 2023 v 6:00

Proč Love Island tak milujeme?

Love Island ale není jen povrchní přehlídkou zdánlivě dokonalých těl. Proč tedy show tak milujeme?

V první řadě, Love Island je hodně relatable. „Je to pořad, ve kterém lidé zažívají ups and downs. Mnozí se mohou ztotožnit s tím, že je někdo vyghostí, že s nimi nepokecá, nebo že ví, že se vaše druhá polovička chystá do toho prásknout s někým jiným. V takových situacích je Love Island pořád velmi relatable,“ vysvětluje třeba novinářka Nikki Onafuye, která se dlouhodobě věnuje popkultuře a reality shows.

Zmiňuje také, že podobné situace účastníci zažívají nehledě na to, jak moc dobře či perfektně vypadají. Ve 21. století je fajn si připomínat, že takovými prožitky si procházíme všichni, výplně nevýplně, plastiky neplastiky.

Expert přes PR a influencery Ed Hopkins novinářku doplňuje: „Někteří při sledování zažívají útěchu. Užívají si zábavu, drama, napětí. Může to být guilty pleasure, nebo prostě jen způsob, jak se odreagovat,“ tvrdí.

Dobře to ukazuje, že jak účastnictvo, tak sledující Love Islandu jsou na konci dne jenom lidé - se svými potřebami, problémy i pochybami. Pokud tedy v tobě Love Island vyvolává pocit nedostatečnosti, vzpomeň si na to.

Doporučeno
Velké poprsí a šaty na ramínka už nejsou protimluv. Odhodila jsem podprsenku a vyzkoušela pásky na prsa, jaké jsou nejlepší? Velké poprsí a šaty na ramínka už nejsou protimluv. Odhodila jsem podprsenku a vyzkoušela pásky na prsa, jaké jsou nejlepší? 19. listopadu 2024 v 11:17

A nakonec - na úpravách není nic špatného, pokud po nich toužíš, jdi do toho. To ostatně připomíná i BBC: „Nechat si udělat operaci je forma self love. Je právo každé ženy se cítit ve svém těle empowered. A pokud tomu pomůže operace, tak bychom ji neměli zpochybňovat,“ cituje bývalou účastnici Megan Barton-Hunset. Učiň tedy takové rozhodnutí kvůli sobě, ne kvůli tlaku na standard krásy, který vidíš na TikToku nebo v televizi.

Domů
Sdílet
Diskuse