Které nejvíce chutnají tobě?
Gastronomický server Taste Atlas vybral podle hodnocení uživatelů a uživatelek čtyři nejoblíbenější oplatky, které pocházejí z Česka. Mezi čtyřmi nejlépe hodnocenými sladkostmi se umístily dva produkty z Karlových Varů, jeden dokonce vyhrál.
4. místo: Hořické trubičky
Hořické trubičky jsou cukrovinka pojmenovaná podle města Hořice v Podkrkonoší. Hořická trubička je ručně stočená ze dvou tenkých křehkých upečených oplatek, potřených rozpuštěným máslem se včelím medem a se sypáním. Plní se speciálními krémy či šlehačkou a vyrábí se též v máčené a polomáčené formě s čokoládovou polevou.
Jde o sedmý český výrobek, kterému Evropská unie udělila chráněné zeměpisné označení. Pravé Hořické trubičky se tak smí vyrábět jen v katastru města Hořice v Podkrkonoší s přilehlými obcemi. O registraci ochranné známky Hořické trubičky se po roce 1990 pokoušelo hned několik výrobců. Některým z nich Úřad průmyslového vlastnictví nejdříve patent přiznal, proběhlo ale i několik soudních sporů. Od roku 2007 na označení Hořické trubičky nemá žádná firma výhradní právo a může je vyrábět každý, kdo je vyrábí na zmíněném katastru.
3. místo: Mariánskolázeňské oplatky
Mariánskolázeňské oplatky jsou oplatky neobvykle velkého a kulatého tvaru, vyráběné v obcích Mariánské Lázně a Velká Hleďsebe v České republice od roku 1856, předchůdcem lázeňských oplatek byly pravděpodobně hostie. Mariánskolázeňské oplatky se skládají ze dvou tenkých oplatek slepených vrstvou náplně, nejčastěji z lískových oříšků nebo kakaa.
Okraje se drolí a oplatky se po nakousnutí lámou charakteristickým praskáním. Oplatky mají světle hnědou nebo krémovou barvu a skládají se z pšeničné mouky, cukru, žloutků, soli, škrobu a aromat. Náplň má zrnitou strukturu a jemně sladkou chuť. Tradiční oplatky Kolonáda jsou stále oblíbené i díky tomu, že jejich výroba tkví v ověřené receptuře a přísně dodržované technologii výroby.
2. místo: Karlovarské trojhránky, 1. místo: Karlovarské oplatky
Vítězné Karlovarské oplatky a Karlovarské trojhránky, které se umístily hned za nimi, jsou jako tradiční český výrobek zapsány v Rejstříku chráněných zeměpisných označení a označení původu a jsou vyráběny výlučně v Karlových Varech. Sladké křupavé oplatky se ve Varech začaly vyrábět od poloviny 18. století jako vhodný doplněk jídelníčku lázeňských hostů – pochutnávali si na nich už Wolfgang Amadeus Mozart či J. W. Goethe.
V minulosti se oplatky sypané cukrem připravovaly pro hosty karlovarských lázní. Oplatky mají průměr 19 centimetrů a uprostřed je vyobrazena vodní fontána nebo kamzík jako symbol lázeňského města. Při výrobě se používá vřídelní voda, která působí jako zvlhčovač oplatek. V případě trojhránků je oplatka rozdělena na osm kusů ve více vrstvách. Tyto trojúhelníčky se prodávají jednotlivě i po více kusech.