Umělá inteligence už dnes umí hlas kdekoho. Není divu, že v zásobě má tak i legendárního přírodovědce Davida Attenborougha. „Vadí mi to a znepokojuje mě to,“ vyjádřil se sám moderátor.
Attenboroughův robotický dvojník už dokonce namluvil celou jeho sérii o Asii. Když si ji posluchač*ka přehraje po sobě, tak téměř nepozná rozdíl.
Ostatně, přesvědčit se můžeš ve videu od BBC níže.
Britská veřejnoprávní televize získala i názor samotného moderátora a popularizátora. Vadí mu, že mu někdo dle jeho slov ukradl celoživotně budované přesvědčení a osobnost. „Celý život se snažím mluvit o tom, o čem jsem přesvědčen, že je pravda. V současné době zjišťuji, že je moje identita kradena jinými lidmi a hluboce mě to znepokojuje,“ řekl autor Zázračné planety.
„Velmi mi vadí, že ji používají k tomu, aby říkali cokoliv, co chtějí,“ vyjádřil svoje obavy osmadevadesátiletý přírodovědec.
Nejde jen o strach stárnoucí legendy. Jako hrozbu označila repliku hlasu i BBC oslovená odbornice Jennifer Williams, která se na Southamptonské univerzitě zabývá výzkumem zvukové AI. Problém totiž podle ní představuje právě fakt, že hlas známého moderátora všichni známe a považujeme ho za důvěryhodný.
„Jsem trochu znechucená. Tohle je vážné, když máte důvěryhodný hlas, jako je sir David Attenborough, kterého lidé po celém světě uznávají jako autoritu, jako hlas pravdy. A pak se mu vkládají do úst slova o válce, politice a věcech, které nikdy neřekl nebo možná ani neschvaluje, to je velmi znepokojující,“ sdílela Attenboroughův názor výzkumnice.