Když Elon Musk před několika lety koupil Twitter, panovaly jisté obavy, jak moc platformu změní. Nejenže přišel s fakticky horším názvem X, ale také zásadně překopal algoritmy. Mnohým uživatelům*uživatelkám tak časem došla trpělivost a síť opustili.
Kam? Na to se teď podíváme. Přinášíme ti totiž výběr pěti nejlepších alternativ k Twitteru, pakliže už máš Elonovy politické angažovanosti a trollů tapetujících každé vlákno plné zuby. Jako například server The Guardian, který svůj odchod oznámil mezi prvními. Následovaly ho ale i mnohé další mediální domy, úřady nebo osobnosti, v Česku například deník Alarm.
1) Bluesky
Bluesky je původnímu Twitteru asi nejblíže. Poznáš to hned na první pohled, protože feed působí velmi podobně. Jeho kouzlo je ale na první pohled neviditelné a to jsou jeho algoritmy. Co uvidíš na svém feedu, si totiž určíš sám*a na základě nasledovaných profilů, hashtagů nebo klíčových slov. Zkrátka opravdu jako Twitter za starých dobrých časů.
Podle jejich počítadla roste tempem asi dva noví uživatelé za minutu. Platformě ale někteří vytýkají, že to tam zatím moc nežije. Některá média se přesto přesouvají právě tam, například český Respekt.
Appka: Ano
2) Threads
Jestli máš Instagram, tak ti Meta (pod kterou spadá Facebook, Instagram nebo WhatsApp) pravděpodobně Threads vnutila a už si tuhle sociální síť zaregistroval*a. Její síla tvkí právě v tom, že tam najdeš mnoho lidí, které už znáš a není na ní tak prázdno.
Jenže narozdíl od jiných alternativ má Threads typický Meta algoritmus, takže ti feed často hodí věci, které tě možná tak úplně nezajímají, což Threads dělá o to méně atraktivní. Panují také obavy o bezpečnost, další velká síť v rukou Zuckerberga jen posílí jeho už tak značnou moc.
Appka: Ano
3) Mastodon
Podobně jako Bluesky, i Mastodon se chce co nejvíce přiblížit původnímu Twitteru. Na sdělení tu máš limit 500 znaků. Stejně tak si chce zachovat komunitní zaměření. Má ale také totožný problém – na Bluesky ani Mastodonu zatím není dostatek uživatelů*uživatelek. Jeho největší předností je však fakt, že se jedná o decentralizovanou službu.

Appka: Ano
4) LinkedIn
Od platforem, které se Twitter snaží napodobit jedna ku jedné, se přesuneme k těm, kde najdeš část obsahu, pro který se typicky na Twitter chodilo. Pokud jsi ho měl*a v oblibě, protože jsi tam sledoval*a lidi ze svého oboru a hledal pracovní inspiraci, můžeš zvážit LinkedIn.
Tahle sociální síť zdánlivě slouží jen jako online životopis a platforma pro hledání práce, mnoho lidí je na ní ale aktivních i s příspěvky a může to tak být dobrý způsob, jak se spojit s dalšími profesionály. Nevýhoda ale je, že tě LinkedIn neustále nutí do placené verze, která pro běžné uživatele mnoho výhod nenabízí. Pozor také na šmírování profilů, LinkedIn rád posílá upozornění, že si tě někdo prohlídl, tak si tuhle možnost nezapomeň vypnout.
Appka: Ano
5) Substack
Substack je platforma, přes kterou se sdílí newslettery. Zalíbí se tak hlavně těm, kteří Twitter chápali jako blog. Kromě newsletterů tam totiž najdeš i i funkci klasické sociální sítě, kdy můžeš objeovovat další autory skrze ty, které už sleduješ. Pokud tedy už nějaký newsletter odebíráš, vyplatí se Substack zcheknout, můžeš tam totiž najít další potenciálně zajímavý obsah.

Appka: Ano