Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kvůli jeho „práci“ pro podsvětí mu říkali Čistič. Dnes nájemný vrah Alojz Kromka neskrývaně opovrhuje někdejším bossem Mikulášem Černákem. V minulosti přitom úzce spolupracovali.
Lovil, ale byl také lovnou zvěří. Alojz Kromka, přezdívaný Čistič, byl najímán podsvětím, aby vraždil nepohodlné lidi. Stál například za smrtí žilinského mafiána přezdívaného Gorila, ale také za vraždou nevinné osmnáctileté Žanety.
V roce 1997 však upadl v nemilost u košického bosse Róberta Holuba. Ten chtěl údajně Kromkovi uříznout hlavu a přivézt ji na východ jako svou trofej. Osud to však zařídil jinak. Holub byl v roce 1997 zastřelen a Čističovi hrozilo doživotí.
V tomto článku se dočteš:
Proč Čistič zavraždil nevinnou osmnáctiletou dívku?
Co chtěl mafiánský boss z východu udělat s uříznutou hlavou Alojze Kromky
V čem se Čističova „práce“ lišila od práce vraha Jozefa Roháče
Jak mafie zavraždila Kromkova bratra civilistu
Proč Kromka nenávidí Mikuláše Černáka, se kterým kdysi spolupracoval
Slovenská mafie 90. let využívala ke své špinavé práci několik nájemných vrahů. Mezi nejznámější patřili Jozef Roháč, přezdívaný Potkan nebo Čapica, a Alojz Kromka alias Lojzo Čistič.
Zatímco Roháč spolupracoval především se Sýkorovým gangem a maďarským podsvětím, Kromku si najímal především boss Mikuláš Černák. S ním prý začal aktivně spolupracovat v době, kdy mafie pronásledovala východoslovenského bosse Róberta Holuba.
První vražda, za kterou byl Čistič odsouzen, byla spáchána 15. června 1997 u Hrabušic. Tehdy neúmyslně zastřelil teprve osmnáctiletou Žanetu Mirgovou. Střílel na auto, ve kterém seděli čtyři lidé, včetně osoby z podsvětí. Ta měla být jeho cílem. Zbylé tři cestující však Čistič pouze zranil. Dva z nich měli utrpět trvalá zranění.
V témže roce se měl Čistič zapojit do honu na již zmíněného šéfa Východu Róberta Holuba. Dne 22. září 1997 se spolu s Jozefem Roháčem údajně podíleli na pokusu o jeho vraždu. Akci naplánovali tak, že Kromka odvezl Roháče na motorce před benzinovou pumpu na sídlišti KVP v Košicích. Tam Roháč začal na Holuba střílet.
Po chvíli se však Roháčův samopal zasekl a Holub atentát přežil. Košický Korzár uvedl, že při atentátu byl s Holubem klenotník, který na Roháče a Kromku několikrát vystřelil.
Přestože atentátníci měli na hlavách přilby, šéf Východu si myslel, že ho chce zastřelit Alojz Kromka. Poznal totiž jeho motorku Honda. Nevěděl však, jak ho vystopovat. Nakonec ho napadlo, že by se k němu mohl dostat přes jeho bratra Jana Kromku.
Ten však nebyl součástí podsvětí. Byl jen civilista a s aktivitami svého bratra Alojze neměl nic společného. Pravděpodobně ani netušil, kde se skrývá. Přesto ho mafie z východu vypátrala, mučila a nakonec zavraždila.
Alojz Kromka u soudu v roce 2009 o vraždě svého bratra Jana tvrdil, že pokud ví, původně ho chtěli jen zmlátit, ale celý incident skončil vraždou, píše Nový Čas. Střelec zasáhl Jana Kromku šesti ranami do hlavy. Tělo oběti následně mafiáni zapálili. V roce 2010 soud za tuto vraždu odsoudil tři členy rodiny Holubových – Alexandra Horvátha (švagra Roberta Holuba), Dušana Borženského a Ladislava Badó.
Podle Mikuláše Černáka však Uklízeč reagoval na vraždu svého bratra v roce 1997 mnohem emotivněji než u soudu v roce 2009. Rozplakal se. „Ten blázen Holub zastřelil mého bratra a vyhrožoval, že zabije mou rodinu. Někam ho vytáhněte, já ho na náměstí taky zabiju, to nemůžu dopustit," řekl Kromka podle Černáka.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Co říká bývalý úředník NAKA o „práci“ nájemných vrahů Kromky a Roháče
Kde se Čistič dostal do přestřelky s policií
Kolik dostal zaplaceno za nájemnou vraždu mafiána, kterého s komplicem zabil při močení
Proč musel mít u soudu pouta od justiční stráže
O případu, kdy Čistič údajně málem zastřelil třináctiměsíční dítě
Tehdy Černáka napadlo vylákat Holuba do Bratislavy. Návnadou měl být Kromka. Černák Holubovi řekl, že mu prozradí, kde se skrývá vrah Čistič. Mafiánský boss z Východu mu na to „skočil“, protože měl sám s Kromkou zvrácené plány. Podle Černáka plánoval uříznout Kromkovi hlavu a odvézt ji do Košic jako trofej.
Chtěl ji tam vystavit před benzinovou pumpou, kde na něj stříleli. Holub se s Černákem setkal v hotelu Danube, kam atentátník přijel. Podařilo se mu však zabít pouze Holubova pobočníka Štefana Fabiána. Jozef Roháč byl prý také znovu postřelen. Byl zřejmě najat proto, aby Robert Holub poznal Uklízeče a mohl včas zasáhnout.
Hotel Danube (2008) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
Hotel Danube (2008) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer
Krátce nato však Holuba štěstí opustilo. Šéf Východu skončil v nemocnici na Kramárech, kde ho vrah 5. října 1997 dorazil. Jozef Roháč při zmíněných atentátech používal střelné zbraně. Ty však byly spíše dominantou Čističe, zatímco Roháč své cíle většinou likvidoval pomocí výbušnin.
„Vraždy v prostředí organizovaného zločinu se odehrávaly ve většině případů v těsné blízkosti nebo na krátkou vzdálenost několika metrů. A pokud byla použita i zbraň střílející dávkami, neměl cíl útoku téměř žádnou šanci na přežití. Vezmeme-li v úvahu Kromkův způsob 'práce', lze říci, že stisknout spoušť může kdokoli. Na druhou stranu k sestrojení, umístění a spuštění nástražného systému, jako to udělal Roháč, jsou zapotřebí odborné dovednosti.
I přesto byly zaznamenány případy, kdy nástražný výbušný systém selhal nebo jej útočník odpálil v době, kdy se budoucí oběť nenacházela v bezprostřední blízkosti výbušniny. Obě osoby jsou nepochybně brutálními vrahy, a to přes rozdílné způsoby provedení vražd,“ řekl Refresheru bývalý pracovník NAKA, který na veřejnosti vystupuje pod pseudonymem Peter Šloser.
Kulku měl dostat i Holubův bratr Jozef. Podle Gustava Murina se ho Čistič a další muži údajně pokusili zabít 2. října 1997. Je zřejmé, že Kromka by měl zájem na takové pomstě kvůli bratrovi, ale soud tuto verzi nikdy nepotvrdil.
Podle soudního verdiktu měli být střelci Ladislav Badó, Alexander Horváth a Slavomír Surový. Vraždu si objednal Mikuláš Černák, který v té době zřejmě hájil zájmy Alojze Kromky. Při pokusu o vraždu Jozefa Holuba byl zastřelen jeho osobní strážce Petr Klešč. Jozef Holub však přežil.
Mafián Gorila byl zastřelen v kavárně před zraky mnoha hostů
Měsíc po vraždě Róberta Holuba se Čistič přestěhoval do Žiliny. Podsvětí si u něj objednalo vraždu mafiána Milana Holáně, přezdívaného Gorila. Ten působil na Kysucích a v Žilině, kde se svou SBS Gorila Security vypaloval místní podniky.
Jedním z ředitelů SBS je mimochodem podle obchodního rejstříku Gorilův bratr Peter Holáň. I on se svého času angažoval v podsvětí. V roce 2018 byl pravomocně odsouzen na 18 let za přípravu vraždy Petra Čongrádyho ze Sýkorova gangu.
Peter Holáň Zdroj: TASR - Jakub Kotian
Peter Holáň Zdroj: TASR - Jakub Kotian
Petrova staršího sourozence Milana Holáně alias Gorilu se pokusilo zlikvidovat několik nájemných vrahů, ale teprve zásah Čističe byl úspěšný. Gustáv Murín uvádí, že o vraždu Gorily měl zájem zejména žilinský mafián František Salinger. Není však jisté, kdo si Čističovu vraždu objednal. Víme však, jak byla provedena.
Milan Holáň Zdroj: Archív RTVS/Nový Čas
Milan Holáň Zdroj: Archív RTVS/Nový Čas
V listopadu 1997 někdo vylákal Milana Holáně a jeho bodyguarda Stanislava Vnuka do kavárny žilinského hotelu Astoria. Alojz Kromka spolu se svým komplicem Igorem Lavrinčíkem věděli, kde se bude Gorila nacházet, a po vstupu do podniku oba na místě zastřelili. Nepřipravený mafián Holáň a jeho bodyguardi neměli šanci. Na místě činu zůstala dvě prostřílená těla a vyděšení zákazníci.
Alojz Kromka spolu s dalším pachatelem z kavárny okamžitě utekl. Dvojice však byla pronásledována městskou policií, načež Kromka zahájil palbu. Jelikož se ho snažili dostihnout na veřejném místě, mohl Čistič klidně zasáhnout náhodné kolemjdoucí. To mu však zřejmě vůbec nevadilo.
V červnu 1998 si stejnou dvojici, Alojze Kromku a Igora Lavrinčíka, najal černákovec Miloš Kaštan, aby zavraždili mafiána Alojze Házyho. Podle obžaloby měli vrazi za odstranění Házyho dostat 100 tisíc slovenských korun. S Házym a Kaštanem vrazi popíjeli v baru v Jelačičově ulici v Bratislavě až do rána. Jako renomovaní členové podsvětí se dobře znali. Po odchodu z baru nasedli do auta, ale krátce nato se Házy musel jít vymočit.
Vrazi této situace využili a Házyho zezadu zastřelili. Kromka chtěl údajně střílet první, ale jeho zbraň se zasekla, a tak Házyho zastřelil Lavrinčík. Zeptali jsme se veterána NAKA, proč se zbraně mafiánských vrahů tak často zasekávaly.
„V případech selhání střelné zbraně nejde jen o problém podsvětí, ale o obecný problém. Ve více než 90 % případů je příčinou selhání vada náboje. Mezi nejčastější patří nedostatečný náboj, selhání zápalky, protože prachová náplň v zápalce nevystřelí, nebo je zápalka zatlačena hluboko a úderník na ni nedosáhne. Zmíním také nedostatečně zatlačenou střelu do komory u repasovaných nebo přebíjených nábojů, smáčení prachové náplně u starých nábojů a podobně,“ řekl.
Po Házyho vraždě se pomalu blížil konec Čističovy kariéry. Dne 31. října 1998 ho česká policie zadržela, když se pokoušel překročit hranice do Rakouska.
Zasloužený doživotní trest
V roce 2003 byl Alojz Kromka odsouzen na doživotí za tři vraždy (mafiána Milana Holáně, jeho bodyguarda Stanislava Vnuka a osmnáctileté náhodné oběti Žanety Mirgové), nedovolené ozbrojování a pokus o vraždu šesti lidí.
V případě pokusu o vraždu šlo o tři městské policisty, na které střílel při útěku z hotelu Astoria, a tři spolucestující osmnáctileté Žanety. Čistič vycítil, kam soud směřuje, a odmítl se s tím smířit. Ještě než soud vynesl rozsudek, pokusil se ze soudní síně utéct. Byl však rychle zpacifikován justiční stráží.
Na soudním jednání však nebyl naposledy. Alojz Kromka byl v roce 2017 odsouzen Specializovaným trestním soudem v kauze několika mafiánských vražd. Uklízeče konkrétně činili odpovědným za podíl na vraždě mafiána Alojze Házyho. Jelikož si však už odpykával doživotní trest, senát mu další trest neuložil.
Nicméně během procesu se Kromka velmi rozčílil na jednoho ze svědků, kterým nebyl nikdo jiný než Mikuláš Černák. Kromkovi vadilo, že se kdysi obávaný Černák rozhodl svědčit proti svým bývalým kolegům z podsvětí.
Nenávist k Mikuláši Černákovi
„Kdyby se v devadesátých letech mohla pořizovat ‚selfíčka‘, měl by je tento kanibal u každé oběti s uříznutou hlavou a nebylo by třeba důkazů,“ řekl Kromka o Mikuláši Černákovi a označil ho za „kajícníka, farizeje, lháře a šmejda, který zabíjel, pohřbíval a řezal hlavy“. Podle Aktualit Černáka označil také za „mafiánskou zrůdu“.
S Černákem se dále setkal u soudu v roce 2018, kdy vypovídal v kauze údajného objednání vraždy Sylvie Volzové. Podle obžaloby si její smrt objednal tehdejší ředitel Markízy Pavol Rusko z podsvětí, což Mikuláš Černák svou výpovědí potvrdil.
Jeho výpověď však zpochybnil Kromka. Žádný rozkaz neexistoval, uvedl Kromka, který tvrdil, že se zúčastnil schůzky Pavla Ruska s Mikulášem Černákem. To však obhajoba Mikuláše Černáka popírá.
„Mikuláš Černák není pravý kajícník, je to falešný kajícník. Šmejd, který se chce především pomstít lidem za skutky, za které je ve vězení, za to, že ho odsoudili, a těm, kteří mu nepomohli,“ cituje web Aktuality jeho slova.
Podle Kromkova názoru „trpí duševním nepořádkem a měl by ho vyslýchat ošetřovatel, a ne vyšetřovatel“. Ve sporech se tak oba bývalí spolupracovníci podsvětí často ocitají na opačných stranách barikády, přičemž Čistič prý nemůže Černáka ani cítit.
Roku 2019 se ke Kromkovým obviněním přidala další. Policie rekonstruovala pokus o vraždu Milana Reichela, který býval spojován s podsvětím. Policie Kromku obvinila z pokusu o vraždu z 8. dubna 1997. Z vyšetřování víme, že při zastřelení Reichela měla být přítomna jeho matka a známý.
Žádné další obvinění ale nezmění fakt, že Kromka si odpykává doživotní trest stejně jako jeho někdejší spojenec a nepřítel v jednom, Mikuláš Černák.