Práce, fitko, social life a do toho se snažit vyváženě jíst... Poradíme ti, jak to zvládat.
K tomu, abys mohl*a být produktivní, potřebuješ energii v podobě kvalitního spánku a vyváženého jídla. Ani jednu z těchto podmínek bys rozhodně neměl*a podceňovat. My se dneska zaměříme na jídlo a poradíme ti, jak zvládat vyvážený jídelníček a dodat tělu potřebné živiny i ve dnech, kdy toho máš moc. Stačí si osvojit těchto 10 jednoduchých návyků.
🍳 1. Snídej
Když ti mamka říkala, že snídaně je základ dne, věděla, o čem mluví. Vyvážená snídaně ti dodá energii na celý den a může pomoci předejít večernímu „dojídání se“.
Jestli se nechceš obírat o drahocenný spánek, připrav si snídani večer předem. Za 10 minut máš hotové třeba overnight oats, pomazánku z tvarohu a vajec, ke které si jen přihodíš plátek chleba, jogurt s granolou nebo různé proteinové dezerty do skleničky.
🥑 2. Dělej si meal prep na více dnů dopředu
Ani se nenadechuj, abys řekl*a, že na přípravu jídla nemáš čas. Stačí ti hodinka jednou až dvakrát týdně a tu si v zájmu svého zdraví určitě najdeš. Jde o to, že uvaříš větší porce a rovnou si připravíš jídlo na více dnů dopředu. Pokud nechceš jíst dvakrát po sobě stejné jídlo, udělej malou obměnu. Například uvaříš rýži a na pondělí si k ní opečeš lososa nebo halloumi, na úterý plátek masa nebo tempeh a na středu do ní přimícháš zeleninu a tofu. Nakrabičkuješ, dáš do lednice a máš vystaráno.

🥫 3. Skladuj doma tyhle potraviny
Existují potraviny, které se vždycky vyplatí mít doma. Jsou totiž v pokrmech skvělým zdrojem živin, poměrně dlouho vydrží a zároveň není potřeba je dlouho upravovat. Patří k nim: tortilly, cizrna a fazole v plechovce, vejce, mražené ovoce, mražená zelenina, kuskus, tuňák, sýry jako feta či halloumi, ovesné vločky nebo oříšky. Doplň si je do zásoby.
🥯 4. Vždycky měj po ruce snack
Hlad tě může přepadnout v situacích, kdy nemáš krabičku z domova a nestíháš restauraci. Připrav se na takové momenty tím, že budeš mít po ruce snack. Třeba proteinové tyčinky, které se nezkazí a můžeš je nosit v tašce pro případ nouze. A díky soutěži Max Sport jich teď dokonce můžeš vyhrát pořádnou zásobu a mít se snacky na dlouho vystaráno.
Zapojit se je úplně easy. Stačí si koupit tyčinku z nabídky Max Sport, naskenovat QR kód z obalu na soutěžní mikrosite a nahrát tam účtenku z nákupu, čímž se automaticky stáváš soutěžícím. Čím více účtenek nahraješ, tím větší šanci máš na výhru. Vyhrát můžeš luxusní dovolenou v hodnotě 75 tisíc korun, iPhone 15, chytré hodinky Garmin nebo právě zásobu tyčinek Maxsport na 3 měsíce. Soutěž platí pro nákupy v kamenných prodejnách i na e-shopu a trvá do 30. června 2025. Tak se nezapomeň zapojit, protože zásoba tyčinek je fajn a dovolená nebo nový mobil či hodinky taky nezní špatně. Ale teď už zpět k tvému jídelníčku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
✍️ 5. Plánuj
Pamatuješ, jak si Bohouš Šebek v Pelíškách vždycky věšel na nástěnku jídelníček? Věděl proč (i když mu to nesedělo s tím, co se zrovna peklo v troubě). Sestav si jednoduchý týdenní jídelníček, podle kterého budeš vařit. Pokud si vůbec nevíš rady, nech si pomoct od AI. Pomůže ti vymyslet jednoduchá jídla na základě tvých preferencí a případných potravinových omezení. Nezapomeň ale, že AI není nutriční poradce, takže pokud nemáš ani základní přehled, klidně na začátek vyhledej služby odborníka, který ti s tím pomůže. Jakmile budeš mít vytvořených třeba pět týdenních jídelníčků, můžeš je různě točit a prohazovat jídla podle chuti, takže ti plánování nezabere tolik práce.

🧾 6. Vytvoř si receptář
Další věc, díky které pro tebe bude plánování jídla snazší, je vytvořit si receptář. Můžeš si ho psát ručně do sešitu po vzoru našich maminek a babiček, nebo si prostě založ na Instagramu a TikToku výběr s recepty, kam si budeš ukládat videa s inspirací. Tak budeš mít vždycky kam kouknout, když zrovna nepřijde žádný nápad.
✅ 7. Piš si nákupní seznam
Naplánováno? Výborně. Teď si sepiš seznam ingrediencí, které budeš k vaření potřebovat, a vyraz na nákup – nebo ještě lépe, naklikej nákup a nech si ho dovézt. Tohle ti mimochodem ušetří i peníze, protože koupíš jen to, co opravdu potřebuješ. Teda za předpokladu, že nepůjdeš nakupovat hladový*hladová, tam nepomůže nic.

❄️ 8. Využívej mrazák
Máš doma mrazák? A používáš ho? Pokud ne, tak vyškrábni tu zeleninu měsíce přimrzlou ke stěně a začni. Zmražení se samozřejmě nehodí ve všech případech, ale pokud si připravuješ třeba vývar nebo omáčku, můžeš si uvařit větší porci, zamrazit zbytky a v případě potřeby jen vytáhneš krabičku a máš uvařeno.
⏲️ 9. Používej chytré vychytávky do kuchyně
Vychytávky jako rýžovar nebo horkovzdušnou fritézu nepotřebuješ jen do chvíle, kdy je vyzkoušíš. Jejich výhoda je, že nemusíš přílohy během přípravy hlídat. Prostě stiskneš tlačítko, věnuješ se něčemu jinému a pak je vyndáš hotové. Pokud vaříš častěji, zkus zvážit, jestli se ti nebudou hodit.
🥐 10. Když jíš venku, vyber si tu „lepší“ možnost
Pokud jsi v situaci, kdy si chceš dát co nejvýživnější jídlo, ale zároveň nemůžeš ovlivnit nabídku, prostě si vyber tu „nejlepší“ možnost. Místo croissantu s čokoládou si dej dezert s chia semínky a ovocem, místo párku v těstíčku třeba sendvič ze žitného chleba – chápeme se. Ale jestli máš zrovna chuť na chlebíček nebo dort, tak si ho dopřej. I to je jednou za čas úplně v pohodě.