Vítej u nového dílu Refresher Art by PLOOM, kde ti ukazujeme talentované umělce a tvůrce z českého prostředí.
Ve třetím dílu naší umělecké série se moderátor Honza Bican podíval do dílny šperkařky Magdaleny Šťastníkové. Prozradila nám, na čem aktuálně pracuje, rozpovídala se o cenách šperků i o tom, jaké příběhy a lidské osudy za jejími šperky stojí.
💍 Kdo je Magdalena Šťastníková?
Česká šperkařka, jejíž tvorba se stále častěji objevuje na velkých fashion akcích a přehlídkách místních návrhářů. Od malička byla výtvarně nadaná, takže když se s rodiči rozhodovala, na jakou střední nastoupí, umělecká škola byla v podstatě jasná volba. Před 3 lety dokončila magisterský program na UMPRUM, rok pracovala doma a teď má vlastní dílnu. Získala ocenění Czech Grand Design, má za sebou třeba kolaboraci s Tomášem Němcem a její šperky vynese Adam Pavlovčin na pre-party k Eurovizi.

Náušnice, prsteny, brože...
Majda se často věnuje i několika projektům najednou a jak sama říká, je pro ni těžké nebýt roztříštěná a soustředit se na jednu věc. Teď však pozornost upíná ke spolupráci s Janem Černým, který se značkou PLOOM pořádá ples. „Honza mě oslovil, jestli chci jako kolaboraci vytvořit brož, která se stane výhrou na tomhle plese. Takže vznikají 4 brože, které vychází z atmosféry místa, kde se ples bude konat,“ říká Magdalena.
„Brože pro PLOOM se budou skládat ze 4 částí, které budou spojené řetízkem. V mood boardu byl dvouhlavý had, takže jsme se bavili o ornamentálních hadích motivech, proto je tam hadí řetízek. Těmi ornamentálními tvary jsem se snažila docílit dojmu neobaroka, což je styl, ve kterém je sál. Zelený kamínek se znovu vrací k hadovi a mysterious vibu, který ples má mít. Jsou rozdělané, je to v procesu, ale už dokončuji,“ přibližuje Magdalena.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Za šperky stojí silné příběhy
Velkou zajímavostí Magdaleniny tvorby je, že vyrábí šperky speciálně určené pro životní události, jako je rozvod nebo úmrtí blízkého člověka. Šperk tak funguje jako památka nebo symbolika vstupu do nové životní kapitoly. „Pro mě je hrozně hezké, že do toho šperku nedávám jen tu vizuální podobu a svoji message, ale mám pocit, že ten šperk má mnohem větší hodnotu, když se mi klient svěří s něčím takhle osobním,“ říká Magdalena a vypráví, jaký nejsilnější příběh má s tvorbou spojený.
„Mám jednu silnou vzpomínku, kdy jsem předávala prsten slečně, které zemřel tatínek. Řešily jsme spolu prstýnek, který jí ho bude připomínat. Ona oddalovala to předání a nakonec přišla ve středu ve 12 hodin. Když jsem jí ho předávala, začaly houkat sirény. Bylo to hrozně silné. Ona se tady rozplakala, tak jsme se objaly a přišlo mi to jako hezký moment, když pustila ty emoce.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Kolik stojí prstýnek od šperkařky?
„Záleží hodně na materiálu, zlato je mnohem dražší než stříbro,“ vysvětluje Magdalena. Jako příklad uvádí, že custom zásnubní prsten ze zlata stojí 20–40 tisíc, ve stříbře je to kolem 5–10 tisíc korun. Poměrně velkou část ceny tvoří náklady. Například jen materiál pro jeden pár stříbrných náušnic prý vyjde přibližně na tisícovku. Cena se pohybuje kolem 5 tisíc korun, z čehož si obvykle bere 50 procent koncept store. A v tom ještě není započítaný čas umělkyně, která říká, že jen tvorbou šperků se zatím neuživí.
Co dalšího dělá, kde čerpá inspiraci nebo jaké vztahy mezi sebou mají čeští šperkaři, už se dozvíš v novém dílu Refresher Art by PLOOM. Zároveň se podíváš přímo do dílny, kde šperky vznikají. Tak si ho utíkej pustit.