Vybrali jsme sedm nedávno postavených zajímavých architektonických konstrukcí po celém světě.
Od klečícího domu, stadion splývající s přírodou až točivé schodiště se silným poselstvím. Podívej se na zajímavé stavby z různých koutů světa a dej nám vědět, která se ti líbí nejvíc. Pro další zajímavé články ze světa architektury navštiv také toto téma na našem webu.
A Week at the Knees, Londýn (2025)
Umělec Alex Chinneck vytvořil pro londýnský Clerkenwell Design Week instalaci s názvem A Week at the Knees, který připomíná historický cihlový georgiánský dům. Zajímavostí je, že vypadá, jako by si klekl na kolena.
Instalace se nachází na Charterhouse Square v Londýně a jedná se o sochu vysokou 5,5 metru a dlouhou 13,5 metru, vyrobenou z oceli a sedmi tisíc cihlových obkladů. Dům má ohnutá okna, dveře i potrubí, což vytváří dojem, že je pružný, i když je ze skutečně pevných materiálů.
Cílem díla je pobavit a inspirovat, nabídnout lidem únik z každodennosti a podnítit pocit možností. Instalace bude vystavena během designového týdne a pak ještě dalších šest týdnů.
Fenix Museum of Migration, Rotterdam (2025)
Čínské architektonické studio MAD vytvořilo výraznou instalaci dvojitého točitého schodiště nazvané Tornado, které je hlavním prvkem nového Fenix Museum of Migration v Rotterdamu.
Muzeum vzniklo v bývalém skladu z roku 1923, který se nachází v přístavu City Harbour. Věnuje se tématu migrace, kterou prezentuje skrze umění a příběhy lidí. Ústředním symbolem pohybu je právě Tornado, tedy dvě mohutná točitá schodiště, která se obtáčejí od přízemí až nad střechu budovy, kde končí vyhlídkovou plošinou s výhledem na řeku Maas.
Schodiště má podle architekta Ma Yansonga být metaforou pro pohyb a změnu, což souvisí právě s tématem migrace.
The Grand Ring, Expo v Ósace (2025)
Japonské architektonické studio Sou Fujimoto Architects navrhlo pro Expo 2025 v Ósace obří dřevěnou stavbu s názvem The Grand Ring. Podle Guinnessovy knihy rekordů jde o největší dřevěnou architektonickou konstrukci na světě s rozlohou přes 61 000 m².
Stavba má kruhový tvar, který má symbolizovat jednotu mezi 150 zeměmi, které se výstavy účastní. Zároveň se jedná o hlavní komunikační trasu pro návštěvnictvo Expa.
Zatím nebylo rozhodnuto, zda bude po výstavě zcela demontována, zčásti zachována nebo znovu použita jinde.
Guggenheim Museum, Abú Dhabí (2025)
Guggenheimovo muzeum v Abú Dhabí bylo jedním z nejočekávanějších projektů posledních let. Navrhl ho architekt Frank Gehry. Otevřelo se letos, téměř 20 let po oznámení plánů a 14 let po zahájení výstavby, která byla na několik let přerušena.
Muzeum má 42 000 m², čímž se stalo největší pobočkou Guggenheim. Předčilo i slavné muzeum v Bilbau, které Gehry také navrhl. Sám uvedl, že má naději, že jeho muzeum v Abú Dhabí osloví veřejnost a stane se kulturním symbolem Spojených arabských emirátů.
Stavbu tvoří skupina galerií a součástí má být i centrum pro umění a technologie, knihovna či vzdělávací zařízení pro děti.
Quzhou Stadium, Čína (2022)
Čínské architektonické studio MAD Architects postavilo nový stadion ve městě Quzhou, které leží asi 400 km jihozápadně od Šanghaje. Stadion je navržený jako kus zemního umění, což znamená, že je částečně zapadlý do terénu, pokrytý travnatými střechami a inspirovaný okolní přírodou a sci-fi krajinami.
Má kapacitu 30 tisíc míst k sezení. Interiér připomíná kráter s vlnitým uspořádáním sedadel, laděným do zelených odstínů, což odkazuje na okolní kopce. Stadion je navržen tak, aby zachycoval dešťovou vodu, snižoval energetickou náročnost a reguloval teplotu.
Architektům šlo o to, aby stadion splynul s krajinou tak, že nebude jasné, kde končí příroda a začíná budova, a že nabídne prostor pro duchovní propojení člověka s přírodou. Jde o odklon od tradiční sportovní architektury.
Majara Residence, Hormuz Island, Írán (2020)
Majara Residence je ubytovací komplex u moře na ostrově Hormuz v Perském zálivu na jihu Íránu navržený společností ZAV Architects. Je tvořen 200 barevnými kopulemi různých velikostí a tvarů, které byly postaveny za účasti místních obyvatel technikou Superadobe, což je stavění konstrukce zahrnující pytle s pískem.
Komplex obsahuje 17 ubytovacích jednotek pro až 85 hostů a také restaurace a kavárny. Byl dokončen v roce 2020 jako první velký ekoturistický hotel na ostrově. Získal dokonce mezinárodní ocenění.
Majara Residence spojuje místní tradice s moderní architekturou a stal se symbolem nového turistického rozvoje ostrova Hormuz.
Argo Factory, Teherán (2022)
Architektonické studio Ahmadreza Schricker Architecture North (ASA North) z USA přeměnilo pivovar z 20. let 20. století v centru Teheránu na soukromé muzeum současného umění.
Argo Factory, bývalý pivovar vyrábějící pivo Argo, se stal prvním soukromým muzeem umění v Teheránu od roku 1979. Projekt byl navržen tak, aby propojil historii místa, původní industriální účel a současné výstavní požadavky.
Nachází se v ní šest galerií, prostor pro akce, knihovnu, obchod, kanceláře a ateliér pro rezidenční programy umělců. Dále pak terasa kolem původního komínu a bar s nealkoholickým pivem jako odkaz na minulost budovy.