Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. února 2015 20:19
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Knihy, které v historii vzbudily touhu zabíjet

KULTURA
Uložit Uložené

Kniha je prostředek komunikace spisovatele se čtenářem. Předává mu své vize, nápady a ideje a ponouká ho k tvořivému myšlení. Ale co se stane, když si to čtenář vyloží zcela špatně?

Přemýšlel jsi někdy nad tím, že když čteš knihu, je to jako kdybys hovořil s člověkem, který ji napsal? Není nemožné, že takový literární rozhovor pozmění tvoje nazírání na svět a možná i styl tvého života. Na rozdíl od filmu má kniha několik předností, díky nimž může více oslovit osobnost člověka, který ji vstřebává. Nejenže se toho do ní "více vejde", ale díky tomu, že se jedná jen o psaný text a zbytek si dokresluje fantazie čtenáře, dochází k tomu, že smysl jedné knihy má několik výkladů. Tohoto vlastního vyložení psaného textu se může chytit nějaká chorá osobnost a nechat se jím inspirovat až k vraždě. Přinášíme ti několik knih, které jsou spojovány právě s těmito narušenými jedinci, které jejich posedlost vedla až k vraždění. 

Knihy, které v historii vzbudily touhu zabíjet

The Collector (Sběratel)

John Fowles

1963

Kontroverzní kniha od britského spisovatele vypráví příběh příslušníka střední vrstvy, který žije chabým psychickým životem. I když na to nemá, snaží se vypadat jako moudrý člen britské buržoazie. Hovoří až přehnaně spisovně a fanaticky dodržuje konvence. Je typickou zkrachovalou existencí bez vlastního názoru. Jeho postava symbolizuje příživnictví na kráse. Je sběratelem motýlů, jeho koníčkem je tedy krásu zabíjet a potlačovat. Naproti tomu, druhá hlavní postava Miranda studuje umění. Je tedy protikladem, člověkem, který krásu tvoří a miluje. Sběratel ji unese. Nikoli, aby ji ublížil, ale aby ji mohl vlastnit. Struktura knihy je vystavěná na dvou působivých monolozích, přičemž po čase přestává být jasné, kdo je vlastně vězněm. Právě náhled do duší dvou hlavních protagonistů dělá z tohoto románu výjimečné dílo.

Christopher Wilder, sériový vrah, má na svědomí vraždy osmi žen z 80. let. Předtím než spáchal sebevraždu, bylo zjištěno, že byl posedlý právě touto knihou. Dalším člověkem, jehož činy jsou spojovány s dílem od Johna Fowlese, byl Robert Berdella, Kansaský řezník, který v 80. letech povraždil nejméně šest mužů. Prohlásil, že se nechal inspirovat filmovým zpracováním díla. Nejvíce jsou však s knihou spojování vrazi Leonard Lake a Charles Ng, přičemž Lake byl knihou natolik posedlý, že únosy, které prováděl se svým přítelem, nazval "Operace Miranda" (podle hlavní představitelky knihy) a uneseným ženám říkal "M-ladies". Oba muži mají na svědomí kolem dvacítky lidí. Ng momentálně čeká na smrt v San Quentinu. Lake spáchal sebevraždu spolknutím pilulky s kyanidem v cele. 

Knihy, které v historii vzbudily touhu zabíjet

The Fashionable Adventures of Joshua Craig 

David Graham Phillips

1909

David Graham Phillips byl americkým autorem a především investigativním novinářem, který žil na přelomu 19. a 20. století. Byl známý kvůli svému investigativnímu psaní o velkém byznysu a korupci vlády. Jeho zaměření mu získalo spoustu přátel, ale naopak i mocných nepřátel. Jeho nejznámějším článkem byl “The Treason of the Senate”, plný šokujících informací o ilegálních obchodech vlády. V roce 1909 napsal novelu  The Fashionable Adventures of Joshua Craig, která představovala klasický archetyp 18. století. Autor při psaní čerpal ze svých zkušeností nováčka na politické scéně. Kniha sleduje mladého, neotesaného muže, který přijíždí do Washingtonu a tam získá všechny ženy a moc, po kterých toužil. 

23. ledna (január) 1911 mířil David G. Phillips, jak bylo jeho zvykem, do klubu Princeton. Cíl jeho cesty však nastal dříve, než čekal. Na cestě byl zastřelen mužem jménem Fitzhugh Coyle Goldsborough, hudebníkem, úspěšným studentem Harvardu a členem prominentní rodiny Goldsboroughů. Šesti ranami neskolil spisovatele kvůli depresím ze svého špatně vyslovitelného jména, ale kvůli tomu, že jedna z postav ve Phillipsově knize podle něj byla stvořena k pošpinění jeho sestry. Fitzhugh prý zakřičel "Tady jsi!" a začal střílet. Poté zbraň obrátil na sebe a údajně prohlásil: „Teď dokončím práci." 

Knihy, které v historii vzbudily touhu zabíjet

The Catcher in the Rye

J. D. Salinger

1951

Kniha, která byla publikována před půl stoletím a stále patří mezi to nejkontroverznější, co se v literatuře vyskytuje. Vypráví příběh mladíka, kterého vyhodí ze školy. Nejvíce je z knihy cítit pocit mladické úzkosti, zmatenosti a hledání identity. Kdo knihu četl, ví, že na venek je prakticky o ničem, ale uvnitř se skrývají některé velmi hluboké myšlenky. Celý děj se točí kolem antihrdiny Holdena Caulfielda, který se potlouká v opilosti po ulicích New York City. Přemýšlí o rodině, životě, ženách, prostitutkách, ale i obyčejných věcech, jako jsou třeba kachny. Nakonec pozná sám sebe a o něco více si porozumí. Pokud máš rád přímočarý děj, u kterého nemusíš moc používat vlastní fantazii, po knize určitě nesahej. 

V prosinci (december) roku 1980, zastřelil Mark David Chapman Johna Lennona. Chapman, tulák a "znovuzrozený" bývalý pacient psychiatrické léčebny se až příliš ztotožnil s knihou Kdo chytá v žitě. Bláznivá mysl maniaka ovládla jeho ruku a zbavila jednu z největších hvězd hudby života. Před hotelem, v kterým byl ubytován a před očima jeho manželky. Podle vrahových slov, chtěl knihu proslavit. Sám se chvástal, že v žitě nachytal celou svoji generaci. Robert John Bardo zastřelil také celebritu, Rebecu Shaeffer, kvůli posedlosti knihou. Taktéž u Johna Hinckleyho, který se pokusil zavraždit prezidenta Ronalda Raegana, aby oslnil Jode Foster, měl kopii knihy u sebe v pokoji v hotelu, kde byl ubytován před spácháním neúspěšného atentátu.

Knihy, které v historii vzbudily touhu zabíjet

Rage

Richard Bachman (Stephen King)

1977

Král hororu, Stephen King, vydal už v roce 1977 tuto knihu pod pseudonymem Richard Bachman. O němž tvrdí, že je jeho temnější stránkou. Kniha už se nevydává pěknou řádku let (na ebayi ji seženeš až za desítky tisíc korun), a to z dobrého důvodů. Příběh se točí kolem Charlieho Deckera, který pravděpodobně kvůli opakovanému poslechu skladeb z alba "The Wall"  zbije učitele. Následně je ředitelem ze školy propuštěn. Charlie se rozhodne bojovat za své vzdělání a vyrazí do školy, kde zabije dva učitele a poté drží pod hlavní své zbraně celou třídu. Vzniká tak zajímavá patová situace. Příběh je klasickým příkladem vzteku nepochopeného samotáře, který se rozhodně svůj vztek opřít do těch, kteří mu nerozumí nebo mu ubližují. Mnoho psychopatů, kteří vystříleli školu, se v příběhu mohli zhlédnout nebo si ho vzít za příklad. U tří případů "school shootings" byla prokázána spojitost právě s touto knihou. 

V roce 1989 si Dustin Pierce vzal za rukojmí celou svoji třídu algebry a držel je pod hlavní své zbraně po devět hodin. Později bylo zjištěno, že vlastnil knihu. O několik let později v únoru roku 1996 Barry Loukaitis vzal také svoji třídu algebry (co je to s tou matematikou?) jako rukojmí. Bohužel tentokrát došlo k střelbě, při níž Barry citoval části z knihy a na místě usmrtil tři lidi. A nakonec v prosinci (december) roku 1997, Michael Carneal zabil tři lidi a dalších pět zranil při vyučování náboženství na jeho střední škole. Později byl v jeho skříňce nalezen výtisk "Rage". Sám Stephen King pak knihu stáhl z prodeje.

Domů
Sdílet
Diskuse