Následující seznam hororových her nezvládne dohrát do konce každý, kdo si zamane. Některé z titulů budou testovat vaši kuráž od začátku až do konce, proto tedy raději myslete dvakrát, než je spustíte.
Pakliže se rádi bojíte, následující článek je určen právě pro vás. Dnes jsme si totiž pro čtenáře připravili žebříček hororových herních titulů, které by si neměl nechat ujít žádný skalní fanoušek strašidelných her. Najdete mezi nimi klasiky, ale taky některé méně známé hry, o kterých jste možná vůbec nevěděli, že existují. Všechny se ale vyznačují hutnou a hrůzostrašnou atmosférou, která pořádně prověří vaši odvahu a otrlost. Troufnete si na ně?
Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth
Hra Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth je vytvořená na motivech hororové literární tvorby mistra tohoto žánru, H. P. Lovecrafta, a v roce 2005 ji vyvinulo studio Headfirst Productions. Děj je situovaný do města Innsmouth a hráč je zde uveden do role soukromého detektiva, Jacka Walterse, který byl právě propuštěn z psychiatrické léčebny. Do té byl převezen poté, co se zhroutil při prohledávání domu obývaného okultní sektou. Po propuštění ho ovšem stále sužuje částečná amnézie a schizofrenie. Později po zotavení se Jack Walters pouští do dalšího případu a vydává se do Innsmouthu, ale to ještě neví, na jaké tajuplné hrůzy zde narazí. Díky záhadám a zběsilým nestvůrám je o dávku strachu ve hře zaručeně postaráno. Navíc zde není žádný indikátor zdraví, což napětí ještě umocňuje a ve hře se tak ocitnete v mnoha situacích, kdy vám bude srdce bušit jako o závod.
Ju-on: The Grudge
Ju-on: The Grudge je japonský survival horror vyvinutý v roce 2009 na počest 10. výročí filmové série Ju-on. Příběh postupně uvede hráče do prokletého domu, kde má k dispozici pouze baterku na svícení a ta se navíc postupně vybíjí. Hráč se navíc nesmí příliš dlouho zdržovat na jednom místě nebo se pohybovat příliš pomalu, jinak se zjeví například duch mrtvé dívky. Viz screenshot nad textem. Hráč je v roli hlavní protagonistky Eriky v prokletém domě proti své vůli uvězněn a nemůže odejít, je tak nucen jej prozkoumávat. Hra sama o sobě to není příliš povedená, kromě pochodování po ztemnělém domě se toho moc neděje, ale střety s přízraky nepříjemné mrazení v zádech vyvolat dokáží velmi snadno. Dost možná už nebudete chtít být nikdy doma potmě sami.
Five Nights at Freddy‘s
Titul Five Nights at Freddy's byl vyvinut v roce 2014 a díky stylu hraní point-and-click nabízí zcela unikátní hororový zážitek. Od té doby přibyly další 2 díly. Hráč se dostává do kůže nového hlídače pizzerie, kde během dne návštěvníky baví kapela animatronických a na první pohled neškodných robotů. Opak je ovšem pravdou. V noci se z robotů vytrácí veškerá zdánlivá roztomilost a jdou vás zabít. Hráč musí sledovat jejich pohyb pomocí bezpečnostních kamer a snaží se tak přežít. Vše se podařilo zpracovat tak, aby ze hry dýchala napjatá atmosféra, a na hráče v ní čeká celá řada lekavých momentů. Je pravda, že postupem času si na lekačky částečně zvyknete, to nic ale nemění na faktu, že hra k žánru survival hororu přistupuje inovativním způsobem a v hráči pořádně rozproudí vlny adrenalinu. Obzvlášť hrajete-li potmě.
Penumbra: Black Plague
Druhý díl hororové série Penumbra s podtitulem Black Plague vyšel v roce 2008 a zakládá si na podobných principech jako pozdější Amnesia: The Dark Descent. Obě hry pochází od stejného studia, Frictional Games. Hráč je v roli mladíka jménem Phillip uveden do podzemního výzkumného ústavu. Členové jeho personál jsou ovšem buď mrtví, nebo zmutovali do ohavných zrůd, které na Phillipa zaútočí, jen co ho zpozorují. Stejně jako v Amnesii, ani zde nemá hráč k dispozici prakticky nic, čím by se mohl bránit a je tak odkázán pouze sám na sebe a na svou dovednost plížit se. Hra byla v recenzích pro svou výbornou děsivou atmosféru velice kladně hodnocena a věřte, že nenechá chladným ani nikoho z vás.
System Shock 2
Druhý díl série System Shock byl vydán v roce 1999 a představuje unikátní titul, o kterém pravděpodobně příliš mnoho hráčů dnešní generace nemá ani ponětí. Což je škoda. Systém Shock 2 vyobrazuje vidinu techno hororu, kdy se v budoucnosti stroj vytvořený člověkem proti svému stvořiteli vzbouří a zamane si vyplenit celé lidstvo. Žánr podle mne oplývá obrovským potenciálem, který v dnešních titulech není tolik využitý, jak by si možná zasloužil. Hra zcela neotřelým způsobem uvádí hráče do hrozivé pozice, kdy je každý jeho krok monitorován nepřátelskou umělou inteligencí jménem SHODAN a musí si proklestit cestu na svobodu haldami humanoidních vetřelců a androidů. Hra je tak zárukou jedinečného hororového zážitku.
Cry of Fear
Cry of Fear původně vznikl jako mód pro Half-Life, dnes už je ovšem dostupný jako samostatná hra. Hlavním protagonistou je 19letý Simon Henriksson, který se probouzí v neznámé postranní uličce krátce poté, co byl sražen automobilem. Děj se odehrává ve Stockholmu, nebo lépe řečeno ve zvrácené a hrůzostrašné verzi Stockholmu. Hráč se pohybuje jeho zákoutími, likviduje nestvůry a snaží se zjistit, co se to vlastně děje. Cry of Fear sází hlavně na spoustu lekavých momentů a nabízí také několik skvělých herních mechanismů, které napětí pomáhají umocňovat. Hráč má k dispozici inventář, do kterého se ovšem vleze jen 6 předmětů a je mu umožněno držet 2 zároveň. Může tak střílet ze dvou zbraní, nebo jednou zbraní střílet a svítit si na cíl předmětem v ruce druhé. Důležitou roli zde hraje i výdrž. Hráč si musí hlídat vyčerpání a odpočíváním získávat nové síly. Ty se dají doplnit také injekcí morfinu, kterým se doplňuje také zdraví. Pokud si ho střelíte ale moc, budete vidět rozmazaně. Hra tak ve výsledku působí unikátním dojmem, otázkou ovšem je, zda na ni máte dostatečně pro strach uděláno.
Dead Space
Hra Dead Space z roku 2008 byla prvním dílem dnes již kultovní trilogie vesmírného survival hororu. Hlavním protagonistou hry je inženýr Isaac Clark, který vstoupí na palubu poškozené vesmírné lodi USG Ishimura těžící nerostné suroviny na vzdálené planetě, daleko od rodné Země. Plavidlo je ale plné biologických příšer a vojensky nezkušený Isaac se tak ocitá v boji na život a na smrt, kdy v sázce je i budoucnost veškerého života na Zemi. Dead Space dokáže perfektně podtrhovat atmosféru napjaté situace svým hudebním a zvukovým podkresem. Osvětlení a stíny pak hráčovo napětí ještě zdokonaluje. A jakmile na vás ze tmy vyskočí ječící zmutovaná zrůda, vaše srdce dost možná vynechá nějaký ten úder.
Forbidden Siren 2V roce 2006 japonské studio Project Siren vydalo druhý díl série Forbbiden Siren, který patří mezi několik nejlepších z těch méně známých survival hororových titulů vůbec. V roce 1976 došlo na japonském ostrově Yamijima Island k výpadku elektřiny a celý ostrov tak pohltila tma. Během toho blackoutu ovšem celá populace ostrova zmizela. O necelých 30 let později na ostrově uvízne skupina lidí a ta zjišťuje, že ostrov je obýván temnými bytostmi, které nikoho jen tak odejít nenechají. Hra je rozdělená do několika příběhů a hráč se chronologicky ujímá kontroly nad různými uvíznuvšími. Jedním z nejzásadnějších prvků hry je tzv. „sightjack“. Jedná se o schopnost, která hráči umožňuje vidět a slyšet věci z perspektivy blízkých nepřátel, zvířat nebo osob z minulosti. To atmosféře dodává zcela nový rozměr než u ostatních hororů. Každá z počátečních 21 osob má navíc svůj vlastní příběh, který je na ostrov dovedl, ovšem většina z nich z něj už neodejde.
DreadhallsHra Dreadhalls byla vyvinuta v roce 2013 je určena pro systém virtuální reality Oculus Rift. Ještě pořád se nachází ve vývoji, je ovšem dostupné hratelné demo. Hráč se probouzí v tmavé kobce a jeho úkolem je najít si cestu ven. Prostory dungeonu jsou ovšem obývány monstry, kterým se hráč musí za každou cenu vyhnout, protože jeho jediným způsobem obrany je jen opatrné plížení. Během hraní si hráč na cestu může svítit, ale pokud nechce, aby ho pohltila temnota, musí světlo udržovat při životě. Díky VR technologii je rozměr hororové atmosféry posunut o úroveň dále a ne každý tenhle zážitek dokáže vydržet až do samého konce.
Slender: The Eight Pages
Slendera v roce 2012 vyvinulo studio Parsec Productions a prakticky hned po releasu se hra ze strany hráčů začala těšit nevídaného ohlasu. Hráč v ní má za úkol posbírat 8 papírových útržků uprostřed temného lesa, ten se přitom skládá z 10 lokací, kde se papírky dají naleznout. Není to ale zdaleka tak snadné, jak se zdá. V lese se pohybuje vysoký muž bez tváře, oděn v černém obleku a s chapadly na zádech – Slender Man. Jakmile jej zahlédnete, víte, že máte problém. S vědomím přítomnosti Slendera někde mezi vysokými stromy musí hráč posbírat všechny papírky, často ale umírá dřív, než se mu to podaří. Hráč má neustálý pocit, že je na každém kroku pozorován dlouhánem v černém fraku, který se jej snaží dopadnout a proti kterému se nemůže nijak bránit. Ten pocit je ostatně oprávněný, a pokud se do hry opravdu ponoříte, může se stát, že budete později večer usínat s rozsvícenou lampičkou vedle na nočním stolku.
Resident Evil
Série Resident Evil je natolik oblíbená, že se dočkala filmových, komiksových a také knižních adaptací. První díl byl vydán roku 1996 a dodnes zůstává jedním z nejděsivějších celé série a jedním z nejzásadnějších počinů celého žánru. Děj je zasazen do fiktivního města v USA, Racoon City, ve kterém operuje biochemická společnost Umbrella Corporation. Po úniku viru, který z lidí dělá krvelačné zombies, je do města nasazen útvar speciálního nasazení (S.T.A.R.S.). Hráč si vybírá mezi dvěma členy týmu, Chrisem Redfieldem a Jill Valentine, z nichž každý má své unikátní dovednosti. Během hry si hráč klestí cestu zástupy zmutovaných monster a lidožroutů, aby zjistil, co, nebo kdo za únikem viru stojí. Samotní vývojáři se netají tím, že postupem času začali v pozdějších dílech pomalu opouštět žánr původního survival hororu a snažili se o vytvoření spíše akční hry s hororovými prvky. To se jim výborně povedlo například ve čtvrtém dílu série, který zvednul laťku jak pro hororové, tak pro akční hry. Záleží tedy na hráčových preferencích. První díly RE nabídnou více lekání a strachu, u pozdějších dílů se možná nebudete třást od začátku do konce, nabídnou ale zase více akce a spoustu napětí. Proto je taky Resident Evil jednou z nejžádanějších hororových sérií vůbec.
Silent Hill
První Silent Hill vyšel na začátku roku 1999 a začala jím tak dodnes trvající kultovní hororová série. Děj se odehrává v eponymním americkém městě, kde se ztratila adoptovaná dcera hlavního protagonisty hry, Harryho Masona. Ten během hry zjišťuje, jaké hrůzné tajemství se ve městě ve skutečnosti skrývá a přeje si, aby do něj nikdy nevkročil. Tvůrcům se podařilo vytvořit perfektní hororovu atmosféru, která není založená výhradně na spoustě krve a masakru, ale spíš na psychologických jevech, které se vám dokáží zavrtat do hlavy, kde vám drásají nervy. Mnoho hráčů se stejně jako já s některým z dílů Silent Hill setkalo již v útlém mládí a nevím jak vy, ale já osobně jsem hru v dětství nikdy nedohrál. A musím přiznat, že to nebylo jen kvůli tomu, že bez memory karty jsem si svůj progress nemohl uložit a začínal jsem tak vždy nanovo.
Amnesia: The Dark Descent
Survival horor Amnesia: The Dark Descent v roce 2010 vyvinula švédská společnost Frictional Games. Ta stojí například také za hororovými hrami Penumbra. Hráč coby mladý londýňan Daniel se probouzí s amnézií do temného pokoje tajemného zámku Brennenburg a nalézá dopis, který adresoval sám sobě před tím, než si záměrně vymazal paměť. Instruuje se v něm, aby zabil muže jménem Alexander, barona zámku. Výbornou atmosféru již tak děsivého prostředí navíc umocňuje zjištění, že v zákoutích Brennenburgu se ukrývají běsnící zrůdy a monstra čekající jen na to, až padnete do jejich spárů. Hra nemá žádný bojový systém, hráč je tak odkázán pouze na plížení a skrývání. A navíc díky skvělým audiovizuálním efektům na svůj zážitek ze hry jen tak nezapomenete.
Alien: Isolation
Alien: Isolation není prvním pokusem o videoherní adaptaci slavného filmového franšízu Alien, řadí se ovšem mezi ty nejpovedenější. Tvůrci z The Creative Assembly místo jen další řadové hororovky bez nápadu vytvořili skutečně fenomenální titul. Podařilo se jim totiž hru protknout perfektní atmosférou určitého tajemna a bezprostředního nebezpečí, proti kterému se lze bránit jen opatrností a rozvážným pohybem. Děj se odehrává na vesmírné stanici Sevastopol, kde, jak hlavní protagonistka Amanda Ripley brzy zjistí, řádí sám Xenomorph. Hráč má k dispozici radar, pomocí něhož monitoruje pohyb vetřelce a snaží se mu uniknout. Přímý střet s ním totiž znamená načítání poslední uložené pozice. Xenomorph ovšem reaguje na hluk při pohybu hráče, díky čemuž vás může velmi snadno detekovat. Tím je tedy znemožněno nevázané pobíhání po koridorech. Hráč tak musí neustále myslet na spoustu faktorů, jak se vyhnout smrti, která může přijít prakticky kdykoliv. Titul díky svým herním mechanismům posunul hranice celého žánru o něco dál a své místo si zde jednoznačně zaslouží.
P.T./Silent HillsHratelné demo s názvem P.T. (Playable Teaser) představuje připravovaný titul Silent Hills, který bude již devátým pokračováním franšízu Silent Hill a jedná se o exkluzivitu určenou pro konzole PS4. Hra je vyvíjena legendárním Hideo Kojimou a filmovým režisérem Guillermo del Torem. Velkou změnou oproti dřívějším titulům Silent Hill je přechod ze třetí osoby do perspektivy první osoby. Díky tomu je samotný zážitek z hraní mnohem autentičtější a děsivější. Hráč se ujímá kontroly nad hlavním protagonistou hry, který se probouzí v setmělém domě. Toho přitom ztvárňuje Norman Reedus (Daryl Dixon), postavě propůjčí i svůj hlas. Během prozkoumávání pokojů a chodeb hráč naráží na řadu nadpřirozených a bizarních výjevů a hráči je kromě pohybu umožněno pouze přibližování pohledu. To evokuje pocit bezbrannosti, který v prostředí s tak hrozivou atmosférou celkovou hrůzu ještě umocňuje. Hráč zde má za úkol řešit různé hlavolamy a hádanky, přičemž po vyřešení poslední demo končí. Soudě dle tohoto krátkého dema lze s klidem konstatovat, že se máme opravdu nač těšit, protože Silent Hills má ambice posunout žánr survival hororu zase o kousek dál.
Outlast
Žebříček uzavírá survival horor Outlast, který důkladně prověří, kolik odvahy v sobě člověk má. Hra má vcelku jednoduchý koncept, ale je zvládnutý s naprostou bravurou. Hráč se zde ujme role žurnalisty, který se vydá prozkoumat odlehlý psychiatrický ústav ve vysokých horách Colorada. Brzy se ovšem odkryje opona na povrch běžné léčebny a hráč pohlédne přímo do tváře teroru a šílenství, o kterém se mu ani nezdálo. Jeho jedinou zbraní je kamera s nočním viděním, na niž všechno zvrácené místní dění zaznamenává. Děsivá atmosféra psychiatrického prostředí v kombinaci s bezbranností a kreaturami, jež ji obývají, rozbuší hráčovo srdce na maximum. Pokud se tedy považujete za otrlého milovníka hororovek nebo si jen chcete zkrátka vyzkoušet, co vše vydržíte, Outlast je hrou pro vás. Rozhodně vás ale šetřit nebude.