Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 1. 6. 2020 svátek má Laura

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Knihy
5
Adam Smeták
28. duben 2015, 23:23
Čas čtení: 5:24
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Stephen King je jedním z nejlepších spisovatelů hororu. Dosud žije a tvoří ze svého sídliště v Bangoru ve státě Maine.

Adam Smeták
28. duben 2015, 23:23
Čas čtení: 5:24
 Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Stephen Edwin King se narodil 21. září (september) 1947 v Portlandu v americkém státě Maine. Jeho rodiči byli Donald King a Nellie Ruth Pillsbury King. Rozvedli se ještě v době, kdy byl kojencem. Společně se svým starším bratrem Davidem tak vyrůstali pouze s matkou. Část svého dětství strávil  v Indianě ve městě Fort Wayne, kde tou dobou pobývala rodina jeho otce. Když bylo Stephenovi jedenáct let, čekalo ho další stěhování. S matkou a bratrem se společně vrátili do Durhamu ve státě Maine. Rodiče Stephenovi matky se totiž stali kvůli pokročilému stáří nezpůsobilými a Ruth King byla přesvědčena ostatními členy rodiny, aby se o ně postarala. Jako správná dcera neváhala a slíbila, že se o starší pár postará. Rodina zařídila malý dům v Durhamu a poskytla jí i dostatečnou finanční podporu. Poté, co její rodiče zesnuli, našla si práci v Pinelandu - nedaleké instituci pro mentálně postižené

 

Stephen King v dětských letech

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

 

Jako malý chlapec se stal Stephen svědkem děsivé tragédie. Jeho kamaráda srazil a na místě zabil projíždějící vlak. Pro Kinga to byla natolik šokující událost, že na ni ztratil veškeré vzpomínky. Až později mu rodiče řekli, že dorazil domů oněmělý a v šoku. Teprve později se rodina dozvěděla o tom, že jeden z jeho přátel tragicky zahynul. Někteří tvrdí, že tato událost poznamenala Kingovu budoucí temnou tvorbu. Samotný spisovatel tuto domněnku nikdy nepotvrdil. Kingův spisovatelský apetit se začal rozvíjet už v roce 1959, kdy se společně s bratrem domluvili a napsali vlastní noviny, které pojmenovali Dave's Rag a výtisky prodávali po pěti centech. O čtyři roky později sepsal spolu se svým nejlepším kamarádem Chrisem Chesleyem 18 povídek, které zkompletovali do sbírky, již nazvali People, Places, and Things Volume I. Jeho první povídka, která byla opravdu veřejně publikována, se jmenovala I Was a Teenage Grave Robber, měla přibližně 6000 slov a světlo světa spatřila v roce 1965 v magazínu Comics Review.

 

Stephen studoval na základní škole v Durhamu a později na Lisbon Falls High School, kterou úspěšně dokončil v roce 1966. Během prvního ročníku napsal novelu Long Walk, kterou mu však nakladatelství odmítlo vydat. King si to vzal špatně k srdci a novelu odložil. Od druhého ročníku na univerzitě v Maine psal každý týden sloupek do školních novin. Aktivní byl i ve studentské politice - byl členem studentského senátu. Byl perfektním studentem. Zapojoval se však i do protiválečného hnutí, ovšem opět z jeho umírněného pohledu, podle něhož byla válka ve Vietnamu protiústavním činem. V roce 1970 úspěšně dokončil univerzitu a byl dostatečně kvalifikovaný k tomu, aby mohl vyučovat na střední škole. Vyšetření, které absolvoval po ukončení studia, pro něj dopadlo katastrofálně. Našli mu vysoký tlak, ploché nohy, velmi zhoršený zrak a proražené ušní bubínky. 

 

Stephen King s Tabitha King a rodinou

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

 

On a Tabitha Spruce uzavřeli manželský svazek v lednu (január) roku 1971. Seznámili se v univerzitní knihovně a studentská láska jim vydržela až dodnes. Jelikož nedokázal Stephen najít volné místo učitele a manželé potřebovali z něčeho vyžít, začal pracovat jako dělník v místní prádelně. Jeho žena přispívala z našetřených peněz a studentských půjček. Sem tam si přivydělali i Stephenovým koníčkem - psal povídky do pánských časopisů. Až na podzim roku 1971 si konečně nalezl vytouženou práci a začal na Hampden Academy učit kurzy angličtiny. Po večerech a o víkendech pokračoval v psaní temných povídek a začínal pracovat na krátkém románu o dívce jménem Carrie White. Po několika napsaných stránkách však usoudil, že problematice dostatečně nerozumí a příběh mu za to nestojí. Hodil tedy nedokončenou práci do koše. 

 

Naštěstí se v tu chvíli do našeho příběhu vložila manželka Tabitha, která stránky vylovila z koše a přečetla si je. Usoudila, že příběh je dobrý a povzbudila manžela v pokračování a navíc mu poskytla pomocnou ruku. V lednu (január) roku 1973 předložil novelu, kterou pojmenoval Carrie americkému knižnímu nakladatelství Doubleday. V březnu (marec) Doubleday knihu koupil. 12. května (máj) prodal vydavatel práva na brožované vydání New American Library za 400 000 dolarů. King dostal polovinu částky a mohl tak skončit s učením a věnovat se psaní na plný úvazek. Od té doby King napsal desítky románů a povídek a vysloužil si přízvisko král hororu. Své příjmení nemá nadarmo. Jeho knihy byly přeloženy do 33 různých jazyků a publikovány ve více než 35 zemích světa. Po světě je více než 300 milionů kopií jeho práce. Do dnes žije v Bangoru ve státě Maine a pokračuje ve své spisovatelské činnosti. 

 

Stephen Edwin King

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

 

Podařilo se nám najít také několik zajímavostí o které bychom se s tebou rádi podělili. Pokud čteš Kinga, asi by tě nenapadlo si ho spojovat s operou. No opak je pravdou. Spolu s Johnem Mellencampem, americkým rockovým zpěvákem, stvořili muzikál The Ghost Brothers of Darkland County. Pochopitelně by to nebyl King, kdyby nešlo o příběh s vlkodlaky, smrtí a děsivým lesem. Pokud jste fanoušci, nejspíš víte i to, že Stephen hraje na kytaru spolu se skupinou dalších spisovatelů a říkají si The Rock Bottom Remainders. V kapele účinkuje mimo jiné i tvůrce seriálu Simpsonovi Matt Groening. Další nechvalně známou skutečností je Kingova minulost alkoholika a uživatele drog, kterou si prožil v 80. let. Autor sám uznal, že při psaní románu Cujo byl tak sjetý, že si proces tvorbu vůbec nevybavuje. Rodina proti jeho závislost zakročila, když u něj nalezli kokain, valium a xanax. Od té doby je čistý. Některé ze svých knih vydal pod pseudonymem Richard Bachman, kterého považuje za temnější část své mysli.

 

Jedna z jeho knih (Misery) vypráví příběh o muži upoutaném na lůžku po automobilové nehodě. Sám King se v roce 1999 stal takřka obětí při nehodě na silnici, kdy ho rychle jedoucí řidič srazil při chůzi podél silnice. Byl s těžkými zraněními upoután na lůžku. Ošetřovatelé, kteří se o něj starali, byli předem instruováni, aby za žádných okolností nevtípkovali v souvislosti s románem Misery. Dodávku, která ho srazila, pak odkoupil za 1 500 dolarů, aby se jí nikdo nesnažil prodat na aukční stránce eBay. Známé je i to, že jelikož se většina jeho knih dočkala filmové podoby (většinou nevalných kvalit) a King si v pár z nich zahrál v několikavteřinových scénách. Jedna z Kingových novel Rage popisuje útok chlapce se zbraní ve škole. Po tom, co se několik útoků skutečně odehrálo, byla stažena z prodeje a její cena se v dnešní době vyšplhala na několik tisíc korun.

 

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

 

A ještě něco k samotnému autorovu stylu. Prokousat se všemi více než šesti desítkami knih by bylo na dlouhou, ale troufám si tvrdit, že by se u toho čtenář nenudil. Vlastně si u některých jeho knih říkáš, proč ho nazývají mistrem hororu, když na tomhle není nic moc hororového? Ale ta nálepka krále hororu je podle mého na místě. King se nás totiž snaží vystrašit z hloubi duše a ne tak okatě jako mnohé béčkové filmy a knihy, plné cákanců krve a nahánění po lese. Ne, King hledá děsivou podstatu v lidském chování nebo ve zdánlivě obyčejných situacích, do kterých jsou zataženi obyčejní lidé. Jeho skvělou stránkou je vypravěčský jazyk, který snadno vtáhne do děje. Žádná dlouhá souvětí, v kterých by se člověk ztrácel nebo přílišná mnohoznačnost textu, která by brzdila plynutí děje. Tím, co je ale nejsilnější stránkou Kingových knih, je psychologie. Všechny postavy a jejich činy jsou uvěřitelné a nejspíše i to ze všech těch příběhů činí jedny z nejlepších hororů. 

 

Závěrem bych doporučil několik autorových knih. Začněme od série Temná věž, kterou sám autor považuje za své největší dílo a velká část čtenářů s ním souhlasí. Temná věž se odlišuje od ostatní autorovy tvorby a její vznik trval podstatně déle. Autor v ní dokazuje především schopnost imaginace. Ti, kteří neradi čtou, se mohou těšit na filmové zpracování.  Další jedničkou v Kingově tvorbě je sáhodlouhý román To, který vypráví příběh několika chlapců a děvčete v průběhu několika dekád. Promítá v něm ty nejniternější děsy, které jsme prožívali v dětství - hlavní záporák je navíc klaun. Zapomenout nesmím ani na Nezbytné věci, což je podle mého absolutní vrchol Kingovy tvorby. Tajuplný obchodník zde poštve město proti sobě tím, že lidem prodává jejich vytoužené věci oplátkou za to, že něco provedu člověku, kterého on vybere. Profláknuté Osvícení, které se dočkalo filmového zpracování od Stanleyho Kubricka, má v knize úplně jiný a lepší ráz, který stojí za přečtení. Pochopitelně nesmím zapomenout zmínit Zelenou míli a Vykoupení z věznice Shawshank, které byly parádně zfilmovány Frankem Darabontem.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
9
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.