Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. dubna 2015 v 23:23
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

KULTURA
Uložit Uložené

Stephen King je jedním z nejlepších spisovatelů hororu. Dosud žije a tvoří ze svého sídliště v Bangoru ve státě Maine.

Stephen Edwin King se narodil 21. září (september) 1947 v Portlandu v americkém státě Maine. Jeho rodiči byli Donald King a Nellie Ruth Pillsbury King. Rozvedli se ještě v době, kdy byl kojencem. Společně se svým starším bratrem Davidem tak vyrůstali pouze s matkou. Část svého dětství strávil  v Indianě ve městě Fort Wayne, kde tou dobou pobývala rodina jeho otce. Když bylo Stephenovi jedenáct let, čekalo ho další stěhování. S matkou a bratrem se společně vrátili do Durhamu ve státě Maine. Rodiče Stephenovi matky se totiž stali kvůli pokročilému stáří nezpůsobilými a Ruth King byla přesvědčena ostatními členy rodiny, aby se o ně postarala. Jako správná dcera neváhala a slíbila, že se o starší pár postará. Rodina zařídila malý dům v Durhamu a poskytla jí i dostatečnou finanční podporu. Poté, co její rodiče zesnuli, našla si práci v Pinelandu - nedaleké instituci pro mentálně postižené

Stephen King v dětských letech

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem
Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Jako malý chlapec se stal Stephen svědkem děsivé tragédie. Jeho kamaráda srazil a na místě zabil projíždějící vlak. Pro Kinga to byla natolik šokující událost, že na ni ztratil veškeré vzpomínky. Až později mu rodiče řekli, že dorazil domů oněmělý a v šoku. Teprve později se rodina dozvěděla o tom, že jeden z jeho přátel tragicky zahynul. Někteří tvrdí, že tato událost poznamenala Kingovu budoucí temnou tvorbu. Samotný spisovatel tuto domněnku nikdy nepotvrdil. Kingův spisovatelský apetit se začal rozvíjet už v roce 1959, kdy se společně s bratrem domluvili a napsali vlastní noviny, které pojmenovali Dave's Rag a výtisky prodávali po pěti centech. O čtyři roky později sepsal spolu se svým nejlepším kamarádem Chrisem Chesleyem 18 povídek, které zkompletovali do sbírky, již nazvali People, Places, and Things Volume I. Jeho první povídka, která byla opravdu veřejně publikována, se jmenovala I Was a Teenage Grave Robber, měla přibližně 6000 slov a světlo světa spatřila v roce 1965 v magazínu Comics Review.

Stephen studoval na základní škole v Durhamu a později na Lisbon Falls High School, kterou úspěšně dokončil v roce 1966. Během prvního ročníku napsal novelu Long Walk, kterou mu však nakladatelství odmítlo vydat. King si to vzal špatně k srdci a novelu odložil. Od druhého ročníku na univerzitě v Maine psal každý týden sloupek do školních novin. Aktivní byl i ve studentské politice - byl členem studentského senátu. Byl perfektním studentem. Zapojoval se však i do protiválečného hnutí, ovšem opět z jeho umírněného pohledu, podle něhož byla válka ve Vietnamu protiústavním činem. V roce 1970 úspěšně dokončil univerzitu a byl dostatečně kvalifikovaný k tomu, aby mohl vyučovat na střední škole. Vyšetření, které absolvoval po ukončení studia, pro něj dopadlo katastrofálně. Našli mu vysoký tlak, ploché nohy, velmi zhoršený zrak a proražené ušní bubínky. 

Stephen King s Tabitha King a rodinou

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem
Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

On a Tabitha Spruce uzavřeli manželský svazek v lednu (január) roku 1971. Seznámili se v univerzitní knihovně a studentská láska jim vydržela až dodnes. Jelikož nedokázal Stephen najít volné místo učitele a manželé potřebovali z něčeho vyžít, začal pracovat jako dělník v místní prádelně. Jeho žena přispívala z našetřených peněz a studentských půjček. Sem tam si přivydělali i Stephenovým koníčkem - psal povídky do pánských časopisů. Až na podzim roku 1971 si konečně nalezl vytouženou práci a začal na Hampden Academy učit kurzy angličtiny. Po večerech a o víkendech pokračoval v psaní temných povídek a začínal pracovat na krátkém románu o dívce jménem Carrie White. Po několika napsaných stránkách však usoudil, že problematice dostatečně nerozumí a příběh mu za to nestojí. Hodil tedy nedokončenou práci do koše. 

Naštěstí se v tu chvíli do našeho příběhu vložila manželka Tabitha, která stránky vylovila z koše a přečetla si je. Usoudila, že příběh je dobrý a povzbudila manžela v pokračování a navíc mu poskytla pomocnou ruku. V lednu (január) roku 1973 předložil novelu, kterou pojmenoval Carrie americkému knižnímu nakladatelství Doubleday. V březnu (marec) Doubleday knihu koupil. 12. května (máj) prodal vydavatel práva na brožované vydání New American Library za 400 000 dolarů. King dostal polovinu částky a mohl tak skončit s učením a věnovat se psaní na plný úvazek. Od té doby King napsal desítky románů a povídek a vysloužil si přízvisko král hororu. Své příjmení nemá nadarmo. Jeho knihy byly přeloženy do 33 různých jazyků a publikovány ve více než 35 zemích světa. Po světě je více než 300 milionů kopií jeho práce. Do dnes žije v Bangoru ve státě Maine a pokračuje ve své spisovatelské činnosti. 

Stephen Edwin King

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem
Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

Podařilo se nám najít také několik zajímavostí o které bychom se s tebou rádi podělili. Pokud čteš Kinga, asi by tě nenapadlo si ho spojovat s operou. No opak je pravdou. Spolu s Johnem Mellencampem, americkým rockovým zpěvákem, stvořili muzikál The Ghost Brothers of Darkland County. Pochopitelně by to nebyl King, kdyby nešlo o příběh s vlkodlaky, smrtí a děsivým lesem. Pokud jste fanoušci, nejspíš víte i to, že Stephen hraje na kytaru spolu se skupinou dalších spisovatelů a říkají si The Rock Bottom Remainders. V kapele účinkuje mimo jiné i tvůrce seriálu Simpsonovi Matt Groening. Další nechvalně známou skutečností je Kingova minulost alkoholika a uživatele drog, kterou si prožil v 80. let. Autor sám uznal, že při psaní románu Cujo byl tak sjetý, že si proces tvorbu vůbec nevybavuje. Rodina proti jeho závislost zakročila, když u něj nalezli kokain, valium a xanax. Od té doby je čistý. Některé ze svých knih vydal pod pseudonymem Richard Bachman, kterého považuje za temnější část své mysli.

Jedna z jeho knih (Misery) vypráví příběh o muži upoutaném na lůžku po automobilové nehodě. Sám King se v roce 1999 stal takřka obětí při nehodě na silnici, kdy ho rychle jedoucí řidič srazil při chůzi podél silnice. Byl s těžkými zraněními upoután na lůžku. Ošetřovatelé, kteří se o něj starali, byli předem instruováni, aby za žádných okolností nevtípkovali v souvislosti s románem Misery. Dodávku, která ho srazila, pak odkoupil za 1 500 dolarů, aby se jí nikdo nesnažil prodat na aukční stránce eBay. Známé je i to, že jelikož se většina jeho knih dočkala filmové podoby (většinou nevalných kvalit) a King si v pár z nich zahrál v několikavteřinových scénách. Jedna z Kingových novel Rage popisuje útok chlapce se zbraní ve škole. Po tom, co se několik útoků skutečně odehrálo, byla stažena z prodeje a její cena se v dnešní době vyšplhala na několik tisíc korun.

Mistři hrůzy: Stephen King, autor, jehož knihy budeš číst se zatajeným dechem

A ještě něco k samotnému autorovu stylu. Prokousat se všemi více než šesti desítkami knih by bylo na dlouhou, ale troufám si tvrdit, že by se u toho čtenář nenudil. Vlastně si u některých jeho knih říkáš, proč ho nazývají mistrem hororu, když na tomhle není nic moc hororového? Ale ta nálepka krále hororu je podle mého na místě. King se nás totiž snaží vystrašit z hloubi duše a ne tak okatě jako mnohé béčkové filmy a knihy, plné cákanců krve a nahánění po lese. Ne, King hledá děsivou podstatu v lidském chování nebo ve zdánlivě obyčejných situacích, do kterých jsou zataženi obyčejní lidé. Jeho skvělou stránkou je vypravěčský jazyk, který snadno vtáhne do děje. Žádná dlouhá souvětí, v kterých by se člověk ztrácel nebo přílišná mnohoznačnost textu, která by brzdila plynutí děje. Tím, co je ale nejsilnější stránkou Kingových knih, je psychologie. Všechny postavy a jejich činy jsou uvěřitelné a nejspíše i to ze všech těch příběhů činí jedny z nejlepších hororů. 

Závěrem bych doporučil několik autorových knih. Začněme od série Temná věž, kterou sám autor považuje za své největší dílo a velká část čtenářů s ním souhlasí. Temná věž se odlišuje od ostatní autorovy tvorby a její vznik trval podstatně déle. Autor v ní dokazuje především schopnost imaginace. Ti, kteří neradi čtou, se mohou těšit na filmové zpracování.  Další jedničkou v Kingově tvorbě je sáhodlouhý román To, který vypráví příběh několika chlapců a děvčete v průběhu několika dekád. Promítá v něm ty nejniternější děsy, které jsme prožívali v dětství - hlavní záporák je navíc klaun. Zapomenout nesmím ani na Nezbytné věci, což je podle mého absolutní vrchol Kingovy tvorby. Tajuplný obchodník zde poštve město proti sobě tím, že lidem prodává jejich vytoužené věci oplátkou za to, že něco provedu člověku, kterého on vybere. Profláknuté Osvícení, které se dočkalo filmového zpracování od Stanleyho Kubricka, má v knize úplně jiný a lepší ráz, který stojí za přečtení. Pochopitelně nesmím zapomenout zmínit Zelenou míli a Vykoupení z věznice Shawshank, které byly parádně zfilmovány Frankem Darabontem.

Domů
Sdílet
Diskuse