Evropská legislativa uvažuje nad zákonem, který zakáže dětem do 16 let oficiálně používat e-mail či facebook, pokud jim to nedovolí rodiče.
Asi nejsme právě my ti nejvhodnější na to, abychom moralizovali o tom, zda by mladiství měli trávit čas na internetu a kolik času by mu měli vlastně věnovat. Téma mladistvých, kteří na internetu získávají nesprávné vzory, dostávají se k nevhodnému obsahu a nepřímo je internet nutí dospívat, často ne zrovna ideální cestou, se řeší v snad všech kruzích. Nebudeme polemizovat o tom, zda internet dělá pro mládež více dobrého nebo špatného, ale pokud je jejich činnost na internetu někým kontrolována a usměrňována, nemůže to nic pokazit, ba naopak. Něco takového napadlo i jednotnou evropskou legislativu, která uvažuje nad plánem uzákonit zákaz používání e-mailových a facebookových služeb mladistvým do 16 let.
Prakticky by šlo o zákaz používání všech internetových služeb, které zpracovávají jejich osobní informace a data. Znamenalo by to však i to, že jakékoli sbírání či úschova dat (jakýmikoliv společnostmi) o mladších než 16letých uživatelích by bylo ilegální. Možná si při návštěvě úvodní stránky facebooku nebo jiných sociálních médií všimnete, že minimální věk pro vstup do daných sociálních sítí či jiných internetových služeb je 13 let. Tato hranice by se po novém měla posunout na věk 16 let. Aby mohly děti mladší 16 let tyto služby využívat, musely by nejprve dostat povolení od svých rodičů. Někteř lidé jsou ale proti něčemu podobnému. Například tvrdí, že se tím nic nevyřeší a mladiství budou prostě lhát, jen aby se náhodou nestalo, že jim rodiče z jakéhokoli důvodu činnost na Facebooku a jiných sítích zakážou. Některé mladistvé to může zasáhnout i velmi negativně, ale jít do hloubky této problematiky si netroufám. Zda je to řešení dobré nebo špatné, už necháme na vás. Vyjádřit se můžete v komentářích.