Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vstup do roku 2025 se slevou 25 % na všechny typy předplatného 🥳
2. ledna 2025 v 9:34
Čas čtení 4:11
Ema Stanovská

Co se stane s tvým tělem, když budeš pít alkohol každý den? Od sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů

Co se stane s tvým tělem, když budeš pít alkohol každý den? Od sklenky vína „na dobrou noc“ až po selhávání orgánů
ZDRAVÍ ALKOHOL
Uložit Uložené

Proč máme nutkání pít stále víc, i když cítíme, že nám alkohol nedělá dobře? V jaké fázi cyklu se žena opije rychleji? Jak ovlivňuje alkohol imunitu? Krok za krokem vysvětlujeme, jaké procesy spouští alkohol ve tvém těle a mozku.

Sklenka červeného vína před spaním mi neuškodí, vždyť je zdravý a alespoň rychleji usnu. Tomuto mýtu i dnes slepě věří spousta lidí. Vědci ho letos definitivně vyvrátili v přehledové studii, která analyzovala výsledky 107 výzkumů.

Zjistili, že ani pití malého množství alkoholu ti neprodlouží život –⁠ ať už je to víno, nebo cokoli jiného. Právě naopak, už jeden drink denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Co se potom stane, když ho budeš pít každý den?

Proč tě hned „praští do hlavy“

Když se napiješ piva nebo do sebe obrátíš panáka „tvrdého“, ​​obsah samozřejmě putuje do žaludku, který ale alkohol odmítne trávit. Vstřebá z něj asi jen 20 procent a zbývajících 80 procent doputuje do tenkého střeva, odkud směřuje přímo do krevního oběhu. V této fázi se alkohol dostane do všech částí těla včetně mozku. Nejprve ovlivní mozek, poté ledviny, plíce a játra.

alkohol
Zdroj: Pexels

Když se alkohol dostane do krevního oběhu, rozšíří se ti cévy a zrychlí se průtok krve ve tvém těle. Právě tomu můžeš „vděčit“ za červeň v obličeji a pocit tepla. Mírně klesne i tvůj krevní tlak. Tato fáze je ošidná, protože máš sice pocit, že ses zahřál*a, toto teplo ale uniká ze tvého těla rychlostí blesku a tvá tělesná teplota ve skutečnosti klesne. Mysli na to, až se budeš za dva měsíce „ohřívat“ punčem na vánočních trzích.

Doporučeno
Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? Vyzkoušeli jsme pilulku na odbourání alkoholu. Pomůže ti proti kocovině? 31. prosince 2024 v 14:00

Mozek na tvůj „relaxační drink“ zareaguje okamžitě. Mozková centra, která řídí tvé myšlení, chování a rozhodování, si udělají doslova párty a přesvědčí tě, že jsi zábavnější, odvážnější a chytřejší, než si o sobě myslíš. To je důvod, proč se ti ve stavu opilosti zdá, že vylézt na strom nebo napsat svému/své ex je vlastně super nápad.

To vše podpoří i řada neurochemických procesů, které utlumí tvůj nervový systém a zvýší aktivitu dopaminu –⁠ „hormonu odměny“. Představ si malého čertíka sedícího na tvém rameni, který ti našeptává, aby sis dal*a ještě „do druhé nohy“, neboť když ti to dělá tak dobře, nemůže to být nic špatného.

Faktem ovšem je, že po letech se budou tvé mozkové buňky měnit, a dokonce zmenšovat. V přeneseném významu se tvůj mozek v podstatě začne scvrkávat, což tě chytřejším určitě neudělá.

To, jak rychle tě alkohol „praští do hlavy“, závisí i na pohlaví, věku, váze, síle a druhu alkoholu nebo množství jídla, které jsi před pitím zkonzumoval*a. Šampaňské zřejmě pocítíš rychleji než obyčejné víno, to však neznamená, že po něm budeš mít větší kocovinu.

Starší lidé a ženy cítí účinky alkoholu rychleji, protože mají v těle více tuku a méně vody než mladí lidé a muži. Ženy mají navíc ve srovnání s opačným pohlavím méně enzymu, který odbourává alkohol. Účinky „večerní zábavy“ pociťují silněji i před menstruací a během ovulace. Antikoncepční pilulky naopak nástup účinku zpomalují.

Imunita má dobrou paměť

Přibližně do hodiny tvá játra rozloží jednu jednotku alkoholu –⁠ tedy například sklenku vína nebo malého panáka vodky. Většinu přemění na toxický acetaldehyd, který je následně odbourán na oxid uhličitý a vodu.

Doporučeno
Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? Pařil jsem 4 dny v kuse, opil se do němoty a v pondělí byl zase fresh. Jak dopadl zátěžový test švédského léku proti alkoholu? 24. září 2024 v 15:00

Postupem času dojde v důsledku nadměrného pití ke ztučnění jater, což znamená, že začnou skladovat větší množství tuku. Ten omezí průtok krve, takže jaterní buňky nebudou mít ideální podmínky pro přežití. Když odumřou, játra se zjizví a přestanou fungovat. Toto vážné onemocnění se nazývá cirhóza a mezi těžkými alkoholiky je mimořádně rozšířená.

alkohol
Zdroj: Pexels

Po pár pivech nebo sklenkách vína se zřejmě začneš stále více poohlížet po lákavě vypadajících sýrech či chipsech. Je to tím, že menší množství alkoholu zvyšuje tok žaludečních šťáv, a proto zlepšuje apetit (vítejte, kila navíc!).

S větším množstvím alkoholu je tomu naopak. Když se žaludeční šťávy smíchají s vysokým obsahem alkoholu, časem to může vést k podráždění sliznice žaludku (gastritida). Alkoholiky proto často trápí žaludeční vřed. S věkem tě může začít pálit žáha, protože alkohol uvolňuje svalstvo, které udržuje kyselinu mimo jícen –⁠ trubici, která spojuje ústa a žaludek.

Děsivé je i to, jak snadno může pravidelné vysedávání v hospodách a barech zamávat s tvou imunitou. Po nadměrném pití trvá až 24 hodin, než se naplno obnoví schopnost těla bojovat proti infekcím. Pokud na tebe něco leze a ty se rozhodneš bacily „vypálit“, zvyšuješ si tím šanci, že se vzbudíš s teplotou a škrábáním v krku. Při pití totiž tělo nedokáže vytvářet dostatečné množství bílých krvinek. U těžkých „pijanů“ je mnohem větší pravděpodobnost, že dostanou zápal plic či tuberkulózu.

„Opiješ“ i své spermie

Tím se dostáváme k již poměrně vážným problémům. Alkohol má totiž významný vliv i na tvůj nejdůležitější sval v těle –⁠ srdce. Už jedna pořádně prohýřená noc může „pomíchat“ elektrické signály, které udržují jeho stabilní rytmus. To může po letech způsobit arytmii. Srdeční svaly se každým nárazovým pitím vyčerpávají, ochabují a natahují se jako stará gumička.

Doporučeno
Na párty a na festivalu jsme vyzkoušeli pilulku na odbourání alkoholu. Pomohla nám proti kocovině? Na párty a na festivalu jsme vyzkoušeli pilulku na odbourání alkoholu. Pomohla nám proti kocovině? 24. srpna 2024 v 7:00

S tím souvisí také krevní tlak, který se dlouhodobým nadměrným pitím zvyšuje. Mozek proto přirozeně uvolní stresové hormony, které zužují krevní cévy. Srdce tak musí pumpovat mnohem intenzivněji, aby protlačilo krev do celého těla.

Je pravda, že po pár sklenicích vína snáze usneš, ale tento spánek zřejmě nebude stát za nic. Tvůj mozek vynechá klíčové REM fáze nejhlubšího spánku, a tak se budeš budit a otáčet. Můžeš mít dokonce více nočních můr a živých snů.

Nemluvě o tom, že si možná budeš muset párkrát odskočit na toaletu. Ve střízlivém stavu mozek produkuje hormon, který brání ledvinám v produkování příliš mnoho moči. Při pití alkoholu se však tento hormon pozastaví, v důsledku čehož musíš močit častěji. Tvé ledviny tak pracují přesčasy a po desetiletích a litrech alkoholu mohou být na pokraji vyčerpání.

Nadměrné pití u mužů může nakonec snížit i hladinu testosteronu. To se projeví menší sexuální touhou, erektilní dysfunkcí, až impotencí. Po třicítce tento hormon každým rokem klesá o jedno procento a alkohol to může ještě více urychlit.

Dej si pozor zejména tehdy, když máš rád*a pivo. To se totiž vyrábí z chmele, který obsahuje fytoestrogeny, které mají nepříznivý vliv na hladinu testosteronu, na což upozornila v článku pro Refresher endokrinoložka Soňa Kiňová. Spermie u mužů v posledních letech rapidně klesají a podle odborníků je za tím právě nezdravý životní styl.

Doporučeno
Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže 11. února 2024 v 8:00

Po desetiletích nadměrného pití si tělo na alkohol už tak zvykne, že ti nebude stačit jedna sklenička na dobrou noc. V pokročilém věku již mohou být následky nevratné. Alkohol je známý karcinogen a nádorové buňky mohou ve tvém těle zaútočit prakticky kdekoli a kdykoli. Co z toho vyplývá? Než si uděláš z pití každodenní zvyk, ještě jednou se zamysli, jestli ti to opravdu stojí za to.

Domů
Sdílet
Diskuse