Ředitel Centra pro léčbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica vysvětluje, jak předcházet stavu „po kocovině“ a jak pít a jíst, abychom ho zmírnili.
Pokud zrovna ležíš v posteli po noci plné alkoholu a přemýšlíš, jak se zbavit nepříjemných stavů, jsi na správném místě. Zjišťovali jsme, co ve skutečnosti funguje (a nefunguje) na stav „po kocovině“, ale také jak pít a jíst, abychom se mu úplně vyhnuli. Na otázky nám odpověděl ředitel slovenského Centra pro léčbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Nejjednodušším způsobem, jak se vyhnout nepříjemným stavům „po“, je samozřejmě vůbec nepít. Alkoholu by se měli podle Okruhlici zcela vyhýbat diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem, ale také lidé, kteří jsou vyčerpaní, ve stresu či mají nějaké respirační onemocnění.
„Některé zdravotní problémy se mohou projevit okamžitě. Pokud člověk s vysokým krevním tlakem najednou vypije hodně alkoholu, zvyšuje si riziko vzniku hypertonických krizí, cévních příhod a krvácení do mozku. Diabetikům to může ‚rozházet‘ koncentraci glukózy v krvi,“ tvrdí odborník.
Pro člověka, který zažívá stres, vážné osobní či pracovní problémy, může být pití více než jedné sklenky vína vysloveně nebezpečné. „Alkohol výrazně moduluje a zesiluje náladu. V pozitivním stresu se člověku ještě více zlepší nálada, ale to může vést k nepozornosti. Pití v negativním stresu zase vystupňuje negativní emoce, což může vést k depresím, až sebevraždám.“
Mimořádně nebezpečné (a nelegální) je pití alkoholu pod osmnáct let – a to nejen proto, že mladistvý člověk má nízkou toleranci na alkohol a neumí ještě dobře odhadnout, kdy má dost. Pokud se někdo, kdo slaví v partě mladistvých, opije do bezvědomí, ostatní se bojí zavolat mu pomoc, aby jim na to rodiče nepřišli. Takové stavy podle odborníka často končí i smrtí.
Co (ne)pít
I když jsi zdravý dospělý člověk, před pitím bys měl znát jisté zásady. Tím prvním je kvalitní „základ“. Říká se, že pořádná mastná večeře před pitím pomáhá zmírnit vliv alkoholu, a odborník Ľubomír Okruhlica souhlasí.
„Pokud se alkohol konzumuje nalačno, velmi rychle se dostane do krevního oběhu a ovlivňuje činnost mozku,“ vysvětluje Okruhlica. „Naopak pokud je člověk najedený, vstřebávání alkoholu do krve se zpomaluje, a tak nedochází k tak velkému návalu a jeho následkům.“
Další věcí, kterou můžeš udělat, je vybrat si správný druh alkoholu. Okruhlica tvrdí, že nezáleží na tom, zda je alkohol tmavý nebo světlý, rozhodující je molekula alkoholu – čím vyšší procento alkoholu, tím vyšší riziko. Nejhorší jsou koncentrované lihoviny, přičemž nezáleží na tom, zda se jedná o vodku či koňak.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 128299 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH.
Jak to funguje?Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.:
Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
, Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
nebo PPV kód na Oktagon 65
Zobrazit všechny (9)
Nejtěžší otravy alkoholem způsobuje rychlé pití velkého množství koncentrovaných lihovin. Samozřejmě se dá otrávit i „slabšími“ lihovinami, pokud jich člověk vypije hodně v krátké době.
Běžný je i názor, že pití alkoholu s vysokým obsahem cukru způsobuje horší kocovinu než jiné druhy alkoholu. To je podle odborníka mýtus. Alkohol může snižovat hladinu cukru v krvi, což může být nebezpečné pro lidi, kteří mají predispozici k cukrovce (a nemusí o tom vůbec vědět), ale cukr samotný by neměl mít žádný vliv na to, jak alkohol ve tvém těle zareaguje.
Rozhodující jsou opět tři klíčové věci – koncentrace alkoholu, jeho množství a to, jak rychle jej vypijeme.
S tabletkami opatrně
Co ale dělat, když jsi to už s alkoholem přehnal*a a ráno se budíš s pořádnou kocovinou? Pokud se cítíš špatně, je to znamení, že hladina alkoholu ve tvé krvi začala klesat. Někteří odborníci tvrdí, že ty nejhorší příznaky přicházejí paradoxně tehdy, když „hladinka“ klesne na nulu.
Může tě trápit únava, malátnost, bolest hlavy, nevolnost či zvracení, závratě, světloplachost, pocení, bušení srdce či třes. Okruhlica říká, že v tomto stavu je prvořadé co nejrychleji zředit množství alkoholu v organismu. Doporučuje pít co nejvíce nealkoholických nápojů, jako je voda, mírně slazený čaj či minerálka.
Doplnění tekutin dokáže výrazně snížit bolesti hlavy. Pokud jsou však tak nesnesitelné, že tě to táhne k pilulce, raději ještě chvíli počkej. V případě, že máš v těle zbytkový alkohol, pilulka proti bolesti může potrápit tvé ledviny a játra.
„Intoxikovaným pacientům dáváme pilulky teprve tehdy, když jim hladina alkoholu klesne pod půl promile – právě kvůli možným interakcím, které neumíme odhadnout,“ tvrdí Okruhlica.
Na nevolnosti a zvracení může pomoci živočišné uhlí, toxiny z krve však neodstraní. Závratě lze vyřešit kinedrylem, ale opět platí, že by sis ho měl*a dát teprve tehdy, když už v sobě nemáš skoro žádný alkohol.
A co takový „vyprošťovák“, který běžně koupíš v potravinách či lékárnách ve formě rozpustných tablet? „Někteří lékaři doporučovali výživové doplňky na metabolizaci alkoholu, ale fyzickou a psychickou regeneraci to neurychlilo. Samozřejmě že doplněním hořčíku a vitamínu C nemůžete nic pokazit.“
Pokud v sobě dokážeš udržet potravu, je dobré sníst něco lehkého, ideálně sacharidy. Okruhlica ovšem říká, že neexistuje žádné jídlo, které by prokazatelně zmírnilo příznaky kocoviny. Pokud ti ale dělá dobře chléb ve vejci nebo slepičí vývar, neexistuje žádný důvod, proč by sis ho neměl*a dát.
Zapomeň na cvičení a „vyhánění čerta ďáblem“
Co odborník rozhodně nedoporučuje, je cvičení. Organismus je po „alkoholovém zátahu“ vyčerpaný, následkem čehož může snadno dojít ke kolapsům.
„Nadměrné pití alkoholu rozrušuje celý vegetativní nervový systém, který ovlivňuje i krevní tlak a činnost srdce. Věnovat se v takovém stavu fyzické aktivitě zvyšuje riziko vzniku tachykardií – trvalejšího zrychlení srdečního rytmu – a může narušit činnost srdce,“ říká odborník. „Většina lidí to nějak zvládne, ale je to zbytečně rizikové. Doporučuji dát si jeden nebo dva dny pauzu a potom se otestovat.“
Obloukem se vyhni i oblíbené větě „vyhnat čerta ďáblem“. Podle experta vychází z úst alkoholiků nebo lidí, kteří už mají problém s alkoholem. Těmto lidem to opravdu výrazně pomáhá, neboť je netrápí jen „opice“, ale i abstinenční příznaky. Ráno se cítí špatně, ale jakmile si dají alkohol, uklidní se.
„Je to tím, že alkohol má analgetické účinky. Pokud člověka začne bolet hlava – což je znamení, že už to přehnal – a dá si trochu alkoholu, část potíží mu zmizí. Ale ve skutečnosti si jen prodlužuje opilost,“ vysvětluje Okruhlica s tím, že by „čerta ďáblem“ určitě nevyháněl.
Pokud jsi našel*našla metodu, která ti pomáhá zmírnit kocovinu, máš štěstí. Avšak to, co funguje tobě, nemusí fungovat kamarádovi. Podle odborníka obecně platí, že ke zmírnění pocitu únavy, omámení, nesoustředěnosti či bolesti hlavy pomáhá ve skutečnosti jen jedno – tekutiny a odpočinek v tiché tmavé místnosti.