Téma vhodné spíše pro muže, ale zaujmout může kohokoliv.
Spousta z nás ví, že v letech 1914 až 1918 se na evropském kontinentu odehrával jeden z největších ozbrojených konfliktů, jaký kdy planeta zažila - první světová válka. Na jednu stranu šlo o strašnou událost plnou smrti a destrukce, ale v určitém pohledu stojí i za vznikem různých nových technických vymožeností a novinek. Jednou z nich byl do té doby nevídaný typ bojového vozidla, jehož kresbu kdysi dávno zhotovil i slavný Leonardo da Vinci. Nešlo sice o její věrnou kopii, ale spíše o něco zcela neznámého v první polovině 20. století. Včerejší den byl v oblasti vojenství velkým milníkem, protože do bojů se přesně před stoletím zapojil nový armádní stroj - tank.
Francie, rok 1916. Na řece Sommě se odehrávala jedna z nejvějších bitev celé války, kdy se proti sobě postavili Francouzi a Britové proti německým vojskům. Kromě zajímavosti, že se bitvy zúčastnil i sám legendární spisovatel J.R.R. Tolkien, se stalo něco neočekávaného (tedy, zejména pro německou stranu). Ze zákopů jim bylo totiž "umožněno" spatřit v dálce první fungující tanky pocházející z britských závodů. Pojďme si tedy rozebrat samotné vozidlo. Mělo název Mark I. a vážilo úctyhodných 26 tun. Nevypadalo ještě jako dnešní tanky a výzbroj byla také mírně odlišnější. Jeho hlavními zbraněmi byly rychlopalné 57mm kanóny Hotchkiss a k sekundární výbavě se řadily zase 7,7mm kulomety.
Konec konců nešlo ani o velkého rychlíku, protože dosahoval maximální rychlosti pouze 6 kilometrů za hodinu. Za zmínku stojí i jeho pancéřování - místy 6 až 10mm. Měl i psychologickou výhodu, protože když ho nepřátelé spatřili, neváhali z bojiště utíkat daleko do bezpečí. Dnešní tanky jsou již samozřejmě na úplně jiné úrovni, a proto pokud i vy patříte k nadšencům vojenské historie, tak si alespoň v duchu vzpomeňte na prvotního předchůdce dnešních velikánů.