Díky výtvorům Jakuba Mariana máme příležitost nahlédnout na Evropu z trochu netradiční perspektivy.
Jakub Marian je 27letý český lingvista, matematik a umělec a na svém kontě má již několik zajímavých počinů. Kromě psaní článků a publikování knih zaměřených především na rozvíjení znalostí cizího jazyka navrhl i nový typ hudebního nástroje, který nazval M-Stick. Ten disponuje deseti strunami a je na něm možné hrát zároveň part elektrické i basové kytary. Neméně interesantní zálibou mladého Čecha je však také vytváření map, díky kterým se můžeme podívat na evropský kontinent v trochu jiném světle, než jsme zvyklí.
S vytvářením map Jakub začal před pár lety a názorně jejich prostřednictvím ilustruje různá data a statistiky, s nimiž se v této podobě nikde běžně nesetkáme. V minulosti tak autor zachytil například nejčastější příjmení, která se v jednotlivých zemích Evropy vyskytují, počet metalových kapel na 1 milion obyvatel či například největší konzumenty piva (málokoho zřejmě překvapí, že v této kategorii se Česká republika vcelku bezpečně umístila na prvním místě). Dalších map nejrůznějšího druhu je však celá řada.
„První mapy vznikly v roce 2014, takže se jejich tvorbě věnuji již něco málo přes dva roky. Motivací tenkrát bylo, že mě napadlo, že by bylo zajímavé publikovat na svém blogu (který je primárně o cizích jazycích) různé mapy jazykové vybavenosti Evropanů, tj. kolika cizími jazyky lidé v různých zemích mluví, kolik procent se domluví anglicky a podobně. Jelikož se tyto mapy shledaly s velmi pozitivním ohlasem, u tvoření jsem zůstal a dnes vytvářím mapy o všem možném, co mi přijde zajímavé,“ uvedl Jakub Marian pro Refresher.
Díky těmto pracím, které získávají stále na větší oblíbenosti, tak máme příležitost prohlédnout si Evropu tak, jak ji zřejmě ještě vůbec neznáme a v případě, že vás přiložený výběr map zaujme, doporučujeme zavítat na autorův blog, kde jistě budou v budoucnosti další netradiční mapy i nadále přibývat a zároveň se zde můžete seznámit s Jakubovou další tvorbou. Jak se vám podobné mapy líbí? Svůj názor můžete vyjádřit tradičně níže v sekci komentářů.