Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 14. 4. 2021 svátek má Vincenc

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Letošní Nobelovy ceny jsou již rozdány, mezi devíti laureáty je i Bob Dylan

Týden Nobelovek dnešním dnem končí.

13. říjen 2016, 17:12 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Letošní Nobelovy ceny jsou již rozdány, mezi devíti laureáty je i Bob Dylan
Zajímavosti
2
Matúš Majer
13. říjen 2016, 17:12

Letošní Nobelovy ceny jsou již rozdány, mezi devíti laureáty je i Bob Dylan

Týden Nobelovek dnešním dnem končí.

Matúš Majer
13. říjen 2016, 17:12
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Letošní Nobelovy ceny jsou již rozdány, mezi devíti laureáty je i Bob Dylan

Jako každý rok, i během letošních deštivých podzimních dnů se vyhlašovaly Nobelovy ceny. Připomeňme, že jde o vzácné ocenění udělované za výjimečný přínos lidstvu, které je pro kandidáta tím nejvzácnějším, co může získat. Uděluje se v pěti kategoriích, uspět se může na poli fyziky, chemie, fyziologie a medicíny, literatury a míru. Společně s nimi se uděluje i Cena Švédské říšské banky za ekonomiku, která se však za Nobelovu cenu obecně nepovažuje. Většinu z ocenění uděluje Královská akademie věd ve Švédsku, ale například cenu za mír prohlašuje komise norského parlamentu. Celý projekt vyplývá ze závěti Alfreda Nobela, vynálezce dynamitu, který si přál, aby byli výzkumníci oceňovaní a populárnější. Výherci se mohou těšit například z medaile, diplomu či příjemné motivace v podobě asi 23,4 milionu korun.

 

Nobelova cena za fyziku

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Letošní Nobelova cena z fyziky se rozdělila mezi tři výherce. Polovinu si odnáší David Thouless a čtvrtky pánové Haldane a Kosterlitz, všichni za přínos novinek do kvantové teorie. Zabývali se především změnami topologických fází těles, což se děje například, když se voda přemění na páru. Pomocí podobných výzkumů dokázali vysvětlit podstatu supratekutého skupenství, díky čemuž budeme schopni vyrábět nové materiály s širokou škálou využití. Pro tento výzkum byly využívány nejnovější technologie a pokročilá matematika - trojice pracovala ve speciálních laboratořích, často s hmotou s teplotou velmi blízko absolutní nuly.

 

 

Nobelova cena za chemii

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Z ocenění z pole chemie se těší další trojice, tentokrát favorizovaná a uznávaná. Pánové Sauvage, Stoddart a Feringa dostali cenu za design a syntézu molekulárních strojů. Na jejich původně zamýšlený výzkum totiž potřebovali spolehlivě, citlivě a přesně manipulovat specifickými molekulami, které byl velký problém zachytit. Trojice tak není oceněna za ovladatelné molekuly, ale za velké pokroky v miniaturizaci a výpočetní technice. Podle slov Bernarda Feringa je jejich výkon srovnatelný s bratry Wrightovými, průkopníky v oblasti letectví. V jejich případě jen jde o nanotechnologie.

 

Nobelova cena za fyziologii a medicínu

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Laureátem Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu se stává Yoshinuri Onsumi. Tomu ji udělil švédský institut Karolinska za množství objevů při procesu autofágie. Ta je jedním ze základních procesů při obnovení a recyklaci struktur buňky, její správný průběh je zodpovědný například za oddělování infikovaných částí od zbývajících. Při tomto procesu se doslova buňka sama požírá, ničí vlastní nitro, čímž si sama pomáhá přežít za nepříznivých podmínek. Onsumi se věnoval například vlivu genů na daný proces. Jeho výzkum začal již v 90. letech, o to více byl tak překvapen ze své výhry.

 

 

Nobelova cena za literaturu

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Na první pohled neobvyklé rozhodnutí komise hned od vyhlášení horlivě obhajuje. Podle jejího názoru jde jen o shodu náhod, že Bob Dylan byl i hudebníkem, v dnešní době je to prý při významnějších spisovatelích běžné. 75letý zpěvák si cenu odnáší za vytvoření nových poetických forem, které ovlivnily vývoj americké hudby. O tom není pochyb, vždyť jeho hudba inspirovala i muže jako například David Bowie či Bruce Springsteen. Podle komise vždy sledoval sociální pohyb a byl nesmírně politicky angažován, což projevoval ve své tvorbě. Jeho názory tak poetickou formou prodával lidem.

 

Nobelova cena za mír

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Na slavnostní pódium letos vstoupil i politik, konkrétně kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Už od 60. let působí v Kolumbii povstalecká organizace (někde nazývaná jako teroristická) Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), která se veze v obchodě s kokainem či lidmi nebo boji proti vládě. V jejich řadách je přibližně 8000 bojovníků, všichni jsou dobře vyzbrojení a organizovaní. Právě Santos s nimi po mnoha neúspěšných pokusech v historii a čtyřech letech vyjednávání dospěl k dohodě podepsané v Havaně. V mírové dohodě si své odnáší i povstalecké hnutí, nově bude mít například v parlamentu garantovaných deset mandátů. Juan Manuel Santos je tedy laureátem za úspěšnou snahu ukončit více než 50 let trvající občanskou válku v Kolumbii.

 

 

Cena Švédské říšské banky za ekonomii

 

A photo posted by Nobel Prize (@nobelprize_org) on

 

Poslední z ocenění oficiálně ani nepatří mezi Nobelovy ceny, ale už si vysloužilo hovorový název "Nobelovka za ekonomii", protože se předává spolu s ostatními cenami. Těšit se z ní mohou pánové Oliver Hart a Benghal Holmström za příspěvky k teorii smluv. Ti vytvořili teoretické nástroje cenné pro pochopení smluv, dluhopisů a institucí v běžném životě a varují před běžnými úskalími v oblasti jejich navrhování. Dvojice však nebyla favoritem, někteří laureáti si podle agentur zasloužili cenu více, jmenovitě například pánové Lazear, Melitz a Blanchard za zkoumání ekonomických výkyvů v průmyslově orientovaných zemích.

 

Tak co řekneš na letošní výběr? Těchto devět laureátů si podle komise ocenění nejvíce zaslouží - jejich vliv na současnost či budoucnost světa byl z ostatních nominovaných totiž největší. Trendem se často stává, že výherní částku laureát věnuje nějaké univerzitě v rámci výzkumu, letos se však zatím nic takového nekoná. A jaký je na toto celé tvůj názor, chybí ti někdo v seznamu?

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
2 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
3 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
4 Nápady středoškoláků, o kterých ještě uslyšíme. Vyber z 10 projektů ten nejlepší
5 Janek Rubeš odhaluje další nekalou praktiku: Takto funguje Rychlá hra TV Barrandov
1 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
2 Jakou rychlostí se očkuje ve tvém kraji a jak si vedeme v porovnání s okolními státy
3 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
4 Dvě ženy znásilnil a poté uškrtil. Vrah, který loni řádil na Semilsku, nyní od soudu odešel s doživotím
5 V Minnesotě policistka zastřelila dalšího Afroameričana. Chtěla prý použít paralyzér, ale omylem vytáhla zbraň
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
4 Data z Izraele přinesla špatnou zprávu: Vakcína od Pfizeru nemusí stačit na jihoafrickou mutaci
5 V patnácti jí řekli, že je pro modeling moc „tlustá.“ Dnes česká modelka Jana Plesníková pracuje po celém světě (Rozhovor)
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
Masivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelekMasivní únik z OnlyFans: Na internetu se objevily fotky 280 nahých modelek
VIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazemVIDEO: Policisté se vysmáli Jakubovi, který upozornil na muže bez roušky. Jeho kamaráda označili vulgárním výrazem
Kněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a ThoraKněz na východě Slovenska překvapil během kázání: Miluji Marvel, DCčka, Supermana a Thora
více článků
Sponzorované články
Nosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan SmithNosí je Kanye West, Pharrell i tvůj děda, a mají zápis v Guinnessovce. Představujeme legendární tenisky adidas Stan Smith
Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?Nový, nebo repasovaný iPhone? Jak zjistit, o jaký iPhone se jedná?
Největší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkámNejvětší skandál v historii britské vlády: Ministr obrany se oddával večírkům, drogám a milenkám
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Lidé tipují, že Greta Thunberg získá Nobelovu cenu za mír, experti váhajíLidé tipují, že Greta Thunberg získá Nobelovu cenu za mír, experti váhají
Letošní Nobelovu cenu za medicínu získali výzkumníci, kteří objevili virus Hepatitidy CLetošní Nobelovu cenu za medicínu získali výzkumníci, kteří objevili virus Hepatitidy C
Donald Trump je nominovaný na Nobelovu cenu za mírDonald Trump je nominovaný na Nobelovu cenu za mír
Nobelovu cenu za fyziku dostala po 55 letech ženaNobelovu cenu za fyziku dostala po 55 letech žena
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.