Změn je letos skutečně mnoho.
Samsung letos nenechal nic náhodě a představil smartphone, jaký nemá obdoby. Galaxy S8 je jedinečný jak po konstrukční stránce, tak i po té technologické, což z něj dělá něco, co zde zatím ještě nebylo. Co však srovnání s loňskou generací Galaxy S7? Změn je tentokrát více než dost, ale tu nejpodstatnější představuje takzvaný Infinity displej. Tedy něco, čím generační předchůdce populární vlajkové lodi nedisponoval, přičemž nejde o jedinou věc, která mu v porovnání s modernější osmičkou chybí.
A more efficient processor means faster downloads, longer battery life, and less wasted energy. #UnboxYourPhone. https://t.co/pHVmdc8ZNj pic.twitter.com/oDVCK387so
— Samsung Mobile (@SamsungMobile) 29. marca 2017
Gigant se při vývoji high-end modelu soustředil především na vizuální provedení, protože čínské Xiaomi koncem minulého roku otevřelo s revolučním Mi MIX obávanou Pandořinu skříňku. Inženýři zaměřili pozornost na zvětšení úhlopříčky zobrazovacího panelu a zároveň vymysleli způsob, aby tím nezvětšili i rozměry konstrukce, což se jim nakonec podařilo eliminací zažitého domovského tlačítka. Galaxy S8 má proto poměr mezi displejem a tělem až 83,6 procent, což je přesně tolik jako u výše zmíněného kousku od konkurence, a o 11,5 procent více než u sedmičky. V čem se tedy tyto dvě povedené generace od Samsungu ještě odlišují?
Zásadní změny mezi Galaxy S8 a S7 v stručných bodech:
- Zlepšení poměru displej/tělo až o 11,5 procent (nebo o 7,9 procent)
- Úhlopříčka narostla z 5,1 až na 5,8" (nebo z 5,5 na 6,2")
- Hustota pixelů na palec klesla přesně o 7 ppi (nebo 5 ppi)
- Výška 5,8" verze narostla o 6,5 mm, zatímco výška 6,2" o 8,6 mm
- Zbývající rozměry jsou víceméně identické
- Ochranné sklo Gorilla Glass 4 nahradila 5
- Home tlačítko nahradila digitální alternativa, která rozeznává tlak
- Totéž platí o kapacitních tlačítkách vedle něj (ale nerozeznávají tlak)
- Snímač otisků se přesunul na zadní stranu
- Přibyl biometrický snímač oční duhovky, tedy očí (i obličeje)
- Snapdragon 820 nahradil výkonnější a šetrnější čipset 835 (nebo Exynos 8890 - 8895)
- Rozlišení předního fotoaparátu narostlo z 5 na 8 megapixelů
- Přední foťák dostal i automatické zaostřování
- Nástavba TouchWiz prošla výraznou vizuální modernizací
- Bluetooth 4.0 nahradila verze 5.0, která přehraje hudbu až na dvou zařízeních najednou
- Port microUSB nahradil oboustranný USB typu C
- Přibyl Bixby, inteligentní asistent
- Přibyla podpora pro DOX, vlastní dokovací systém
Vyplatí se výměna staré generace?
Pokud máte zbytečných zhruba 22 až 25 tisíc korun, tak rozhodně ano. Inovací je letos opravdu hodně, a zejména takových, kterých si každý všimne hned při prvním pohledu na jeden ze dvou různě velkých modelů. Investici tedy pocítíte jak na pestřejší funkcionalitě smartphonu, tak i na samotné konstrukci s jedinečným provedením, které vám bude akorát tak každý závidět. Zejména však majitelé iPhonu 7, kde design nezměnili už téměř tři roky.
Mohu tedy bez obav říci, že opodstatněný důvod, proč přejít ze sedmičky na osmičku, skutečně existuje. A zdaleka není jediný. Bavíme se zde totiž o nezanedbatelném rozsahu mezigeneračních změn ve více oblastech jejich hardwarově-softwarové výbavy nebo vizuálním provedení, a nejen o zlepšení čísel v seznamu technických specifikací jako předchozí roky. Osobně bych si ale nejdříve počkal na odborné recenze.