Negativní trend nabírá stále na síle a do několika desítek let mohou mít mnohé oblasti světa velké problémy.
Klimatické podmínky na Zemi se mění, o tom není pochyb. Avšak při určování jejich původce si už lidé ani vědci nejsou stoprocentně jistí. Klasickým obrazem jsou většinou komíny továren vypouštějící do ovzduší oxid uhličitý, výfuky aut, těžba a podobně. Co je však nejvíce pozorovatelné jsou zase vyšší teploty, extrémy, rekordy, záplavy, sněžení či horka v netradičních časech, tající ledovce a tak dále. O čem se však mluví méně je souvislost mezi globálním oteplováním a terorismem, resp. konflikty ve světě. Čím teplejší a sušší je, tím méně pitné vody se nachází v již nyní kritických oblastech. A jelikož lidská bytost nedokáže bez vody déle fungovat, nastávají nemalé problémy.
Podle nové studie teroristé a teroristické organizace začínají využívat různorodé přírodní zdroje jako velmi účinnou zbraň. V nestabilních a problémy zmítaných regionech světa by se podle odhadů měli stále více zaměřovat na zásoby pitné vody a potravin. Proč? Důvod je jednoduchý - jde o těžko dostupné položky a jejich držení může mít velký vliv na celé zástupy obyvatelstva. Čím hůře se klima bude vyvíjet, tím můžeme očekávat mnohem horší, intenzivnější a masovější střety mezi jednotlivými skupinami. Něco podobného, jako jsme dosud, my Evropané, mohli vidět akorát tak ve filmech.
Už dnes jsou právě klimatické změny jakýmsi „startérem“ prudkého vzrůstu počtu jednotlivých ozbrojených složek ve světě, aktuálně nejvíce v Africe a Asii, ale očekává se jejich přírůstek i v Jižní Americe. Jelikož jsme o podobném tématu mluvili už v dubnu roku 2016 s Michalem Kravčíkem, požádali jsme ho o krátké stanovisko k dané problematice:
5 hodin před teroristickým útokem na Manhattan v USA (11. září 2001) jsme zveřejnili Prognózu stavu vody k roku 2010. Jedním z paragrafů bylo: Růst agresivity, nenávisti, xenofobie až terorismu. Proč? Neboť bez vody není života a ty země, které jsou drastický vysušené, ekonomicky, sociálně, environmentálně i kulturně upadají. Stačí se podívat na Sýrii zažívající 900leté historické sucho od roku 2005. A výsledek? Venkovské obyvatelstvo se začalo stěhovat do měst a nastal iracionální konflikt mezi venkovským a městským obyvatelstvem. Nedostatek vody i potravin je spouštěčem nerozumného chování lidí. Ti viní bohaté za svoji bídu. Politici, kteří nejsou připraveni na krizové situace a žijí v bohatství, nedokáží zvládat situaci a je z toho válka. A ti, kteří vidí bezvýchodnost situace, tak ze země utíkají. A kam? Do bohatých zemí jako je například Evropa, jíž jsme také podřízli žíly. Podobně jako v Sýrii, tak i v afrických státech žijí miliony lidí, které čeká utrpení kvůli nedostatku vody. Minulý rok jsem procházel egyptskou vysušenou krajinou a když jsem viděl, jak je zregulovaná suchá řeka nad údolím Nilu, tak toto je ta skutečná tragédie, že namísto zadržování dešťové vody v krajině (neboť i v poušti v zimním období občas zaprší), regulují potoky a řeky, čímž připravují úplnou zkázu.