Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
8. května 2017 v 14:17
Čas čtení 0:00
Marek R.

Dnes si připomínáme den vítězství nad fašismem, před 72 lety skončila válka v Evropě

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Věřme, že si tuto historii nebudeme moci zopakovat.

Druhá světová válka je dodnes největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Boje probíhaly v Evropě, Asii a Africe a účastnili se na jich muži i ženy z obou dalších obydlených kontinentů – Ameriky a Austrálie. Během šesti let trvání zemřely desítky milionů civilistů, miliony příslušníků ozbrojených sil, byla zničena celá města a způsobeny nevyčíslitelné škody na majetku a kulturním dědictví lidstva. Proti sobě bojovali Spojenci proti státům Osy, které byly postupně od roku 1943 (Itálie) poráženy.

V roce 1945 se válka v Evropě blížila ke svému konci. 15. dubna na italské frontě začala generální ofenzíva, německá obrana se zhroutila a Německo podepsalo 28. dubna příměří. Někteří němečtí představitelé se snažili jednat se spojenci o separátním míru bez Hitlerova vědomí či souhlasu. Na začátku května se Sovětskému svazu podařilo dobýt Berlín, kde sovětští vojáci vztyčili na troskách Říšského sněmu sovětskou zástavu. Navíc se na veřejnost dostala zpráva o sebevraždě Adolfa Hitlera a nacistické Německo tak bylo poraženo.

Právě dnes, 8. května, si připomínáme konec druhé světové války v Evropě, kdy Německo kapitulovalo, zatímco válka v Asii kvůli Japonsku pokračovala i nadále. Kapitulace nacistického Německa vstoupila v platnost minutu po jedenácté večer středoevropského času, i proto se v mnoha zemích slaví den vítězství v tento den, zatímco v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu kvůli časovému posunu až o den později. Šéf štábu vrchního velení Wehrmachtu, generál Alfred Jodl, podepsal bezpodmínečnou kapitulaci už 7. května, ale totální kapitulace byla podepsána až v zmíněný 8. květen. O poválečné zprávě Německa se následně rozhodlo na Postupimské konferenci, na níž se sešla „velká trojka“ – Stalin za SSSR, Harry Truman za Spojené státy americké a Winston Churchill za Spojené království. Kromě zprávy Německa se diskutovalo i o uspořádání a rekonstrukci válkou zničené Evropy.

Domů
Sdílet
Diskuse